ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Ameller - İbadetler - Kulluk Kavramı > Dua Etmek > Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program  (Okunma Sayısı 3708 defa)
11 Aralık 2007, 04:09:41
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Aralık 2007, 04:09:41 »Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) mübarek gün ve gecelerde ibadet ve taata daha fazla gayret göstermiş, ümmeti için daha çok dua etmiştir. Üç aylar ve faziletinden de bahsetmek gerekirse, üç aylarda insan, günlük programlarına me'sur ibadet ve zikirleri de ilave etmesi gerekir.
Yani üç aylara has bir program hazırlamak, üç ayların feyz ve bereketinden çokça istifade etmek lazımdır.
Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) üç aylar hakkında şöyle buyurmuştur;
"Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır."(Ebu Davud, Nesai, İbn-i Mace)

       Recep Ayı:
Fazileti yüksek. Affı ve mağfireti bol aylardan birisi recep ayıdır.
Recep ayında Allah-u Zülcelal insanları affetmek ve rahmeti ile muamele etmek için küçük bahaneleri arar.
Abdullah ibn-i Abbas (r.a);
Receb ayında Hz. Peygamber (a.s.v)’in “Bu orucu artık bırakmaz.” deyinceye kadar çok oruç tuttuğunu, bazen de; “Bu artık oruç tutmaz.” deyinceye kadar orucu terk ettiğini haber vermiştir. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

Ey Nefsim! Allah-u Zülcelal bizlere af ve mağfiretini ulaştırmak bizleri cehenneminde yakmamak azap vermemek için, önümüze ne büyük fırsatlar ve ganimetler koymuş.
Sen ise bütün bunlara rağmen adeta ben cehenneme gideceğim diye haykırıyor ve gafletten uyanmıyorsun. Böylesi fırsatları elinden kaçırma. Ancak, recep ayının bu faziletlerinden faydalanarak Allah-u Zülcelal'e işlediğin günahları affettirebilir ve rahmetine müstehak olabilirsin.
Ey Nefsim! O baldan tatlı ırmaktan mı içmek istersin, zehirli zakkum kökü mü içmek istersin. Eğer o nehirden kana kana içmek isterim diyorsan, gel tevbe edelim ve Allah-u Zülcelal'e ita-atle ibadet edelim.

 Regaip gecesi:
Enes (Radıyallahu Anh)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyuruyor:
"Receb'in ilk cuma gecesinde uyanık ol. O geceyi gafletle geçirme. Çünkü, melekler o geceye (Regâib Gecesi) diye ad koymuşlardır. Zira o gecenin üçte biri geçtiğinde yer ve gök melekleri Kâbe-i Muazzama ve havalisinde toplanırlar.
Allahu Teâlâ meleklerin toptantısı üzerine;
"Ey meleklerim! Ne istiyorsunuz? diye sorar. Melekler:
"Ya Rabbi! Senden istediğimiz ve temennimiz, Receb'in oruçlularının günahlarını bağışlamandır.” derler. Allah-u Zülcelal'de;
"Receb'in oruçlularını affettim, buyurur."
Ey Nefsim! Bu gecede melekler dahi yeryüzünde ki kullar için af ve mağfiret di-lerken bizim bu gecelerdeki fırsatları kaçırmamız olur mu?
 M   elekler dahi bizim için bu gecede dua edip Allah-u Zülcelal kabul ederken eğer bizde salih bir kalp ve pişmanlıkla Allah-u Zülcelal'e bu gece yönelirsek bizide affedecektir.
Bu fırsatı bir ganimet bilerek, bu geceyi değerlendirmenin yollarına başvuralım. Ey Nefsim! Daha çok ibadet ve taat yapmak ve tevbe etmek için bundan iyi fırsat mı olur.

     Miraç Gecesi
Allah-u Zülcelal dininin tebliğ yolunda her türlü zorluğa katlanan Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'i Recep ayının 26. gecesini 27 sine bağlayan gece, Beyt-i Makdis'den Sitre-i Münteha'ya oradan da Allah-u Zülcelal'in huzuruna çıkarttı.
Miraç gecesi Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)'e bir çok ilahi ikramlar verildi.
Mesela; Allah'a ortak koşmayanların cennete gireceği müjdesi.
Beş vakit namaz. Ayrıca Bakara suresinin son iki ayeti ve İsra suresinin 22. ve 39. ayetlerinde on iki esas bu gece müslümanlara hediye olarak ikram edildi.
1- Allah'tan başkasına kulluk etmeyin.
2- Anaya babaya iyi davranın.
3- Akrabaya, yoksula, yolda kalmışa hakkını verin.
4- Cimri ve israfçı olmayın.
5- Evlatlarınızı fakirlik korkusu ile öldürmeyin.
6- Fuhuş ve zinaya yaklaşmayın.
7- Cana kıymayın.
8- Yetimin malına doğru olmayan bir şekilde yaklaşmayın.
9- Ahdi yerine getirin. (Verilen sözü tutun)
10- Ölçü ve tartıda doğruluğa dikkat edin.
11- Hakkında bilgi sahibi olmadığınız şeyin ardına düşmeyin.
12-Yer yüzünde gurur ve kibirle yürümeyin. Büyüklük taslamayın.

Ey Nefsim!
Allah-u Zülcelal biz günahkar ve asi kullarına merhamet etmiş, muhatap kabul etmiş ve bizlere bu ikramları vermiştir.
Bu ikram ve izzetler, Allah-u Zülcelal'in yolundan gittiğin müddetçe senin içindir.
Yok eğer hala ben asiliğimde ve günahlarımda ısrar edeceğim dersen, yarın şiddetli bir azap ve üzüntü seni beklemektedir.
Eğer bu ikramlara layık olmak istiyorum di-yorsan, tevbe et ve Allah'a dön. Ve bu prensipleri kendi hayatında tatbik et. Unutma kurtuluş Allah-u Zülcelal'in yolundadır ve birgün O'na döneceğiz.

      Şâban Ayı:
Hz. Ali (r.a)’den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (a.s.v) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur; “Şaban ayının ortası, on beşinci geceye ulaştığınız zaman, o geceyi ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin.Allah-u Teala, o geceye girildiği sırada güneş batarken dünya semasına iniş tecellisini eyleyip şöyle buyurur; Bir şey isteyen yokmu ki vereyim; bağışlanmasını dileyen yokmu ki, bağışlayayım.Rızık isteyen yokmu ki, rızıklandırayım.Tan yeri ağırıncaya kadar bu emir geçerlidir.” (Mecalis-i Rumi) 
Enes bin Malik (Radıyallahu Anh) şöyle buyuruyor:
"Resûlullah (Sallâllahu Aleyhi ve Sellem)'in ashab-ı kiramı Şaban'ın hilâlini görünce kendilerini Kur'-an-ı Kerim okumağa verirler ve devamlı Kur'an okurlar idi.
Zenginler mallarının zekâtını fakir ve düşkünlere verirler;   bu suretle  onların “Ramazan-ı şerîf” orucuna varlıklı çıkmalarına  yardım ederlerdi.
Hakim ve valiler mahkumları huzuruna çağırıp (Hadd-î Şer'î) lâzım gelenlere hükm'ü tatbik ederler. Haddi gerektirmiyenleri tahliye ederlerdi.
Tüccarlar borçlarını öderler ve alacaklalarını alırlar idi. Ve Ramazan hilalini görünce güzel bir temizlik yaparak şehr-ü Ramazan'da oruç ve namazlarına ciddiyetle sarılırlar ve bilhassa şehr-ü Ramazan'ın son on gününü büsbütün ibadet ve itikaf ile geçirmeğe hazırlanırlardı."

Ey Nefsim!
Yukarıda anlatılan Şaban ayını fırsat bilip kendilerini ibadet ve taate hayıra, hasenata ve kur’an okumaya veren insanlar sahabe idi. Sahabe olmalarına rağmen büyük bir fırsat bilerek bu ayı değerlendiriyorlardı.
Ey Nefsim! Sen neyine güveniyorsunda, böylesine bir gaflet ve uyku halinde kalı-yorsun. Onlar Sahabe oldukları halde bu kadar ibadet yaparlarken sen neyine güvenipte durabilirsin. Belki sen bu ibadet ve taatlere daha layıksın.
Ey Nefsim! Eğer yarın hesap günü rezil olmak ve Cehennemde azap çekmek istemiyorsan bu ayı fırsat bilelim.
Düşünelim ki bu ay bize verilmiş son fırsat ve son ihtardır. Ona göre ibadet yapalım ve tevbe edip Allah'a dönelim.

      Beraat Gecesi
Hz.Aişe (Radıyallahu anha) şöyle anlatmıştır:
Resûlullah (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) Efendimiz Şaban ayının onbeşinci gecesi olan Beraat gecesinde:
"Ya Aişe! Bu gece hangi gecedir?" buyurdu.  Ben de:
"Allah ve Resûlü en iyi bilir.. dedim.  Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurdu;
"Bu gece Şaban'ın onbeşinci gecesidir. Bu gecede dünya işleri ve kulların amelleri Allah-u Teâla'ya arz olunur.
Bu gecede Allah'ın Cehennemden affettiği kimselerin adedi. Benî Kelb kabîlesinin koyunlarının kılları miktarıncadır. (Bu gece rızıklar dağıtılır, bir sene içinde öleceklerin listesi Azrail'e verilir)." buyurdu. Ve;
"Sen bu geceyi benim ibâdetle geçirmeme izin verir misin?" dedi. Ben,
-Evet, buyurun, dedim.
Resulullah (Sallâllahu Aleyhi Ve Sellem) namaz kılmaya başladı. Fatiha ve küçük bir sûre okuyarak kıyâmını hafif tuttu. Secdesini ise gecenin yarısına kadar uzattı.
Sonra ikinci rek'ata kalktı. Birinci rek'attaki kıraat gibi kıraatını hafif ettikten sonra secdeye vardı. Ve sabaha kadar secdede kaldı. Ben Resulullah'ın o kadar uzun secdede kalmasından va kendisinden geçmiş görünmesinden ruhu kabz oldu sanmıştım.
Bu endişe ile kendisine yaklaştım. Mûbarek ayaklarına dokununca vefat etmediğini anladım." (Beyhaki)

Ey Nefsim!
Allah-u Zülcelal kullarını affetmek için bak Beraat gecesini bir fırsat olarak vermiştir. Alemlerin Efendisi olmasına rağmen ve Allah-u Zülcelal geçmiş ve gelecek günahlardan koruduğu halde Peygamber Efendimiz bu gecede sabaha kadar ibadet ve taat etmiştir.
Ey Nefsim! Sen kendi halini bir düşün... Bu kadar hata ve günahın içerisinde ve bu kadar acizliğinle senin bu gecelere ve bu gibi fırsatlara daha çok ihtiyacın yok mu?
Bu gecede affedilen kulların arasına girmek ve Allah-u Zülcelal'in rızasını kazanmak istemez misin? Eğer istiyorsan, bu geceyi değerlendir, Allah-u Zülcelal'e yönel affedilmen için gözyaşı dök.
Bilmiş ol ki kurtuluşun ancak Allah'ın yolundadır.

 
       Ramazan Ayı:
Bu mübarek aylarda çokça ibadet ve zikir yapmak suretiyle nefislerimizi temizlemek ve Ramazan ayına tertemiz olarak girmek gerekir. Ramazan ayına hazırlanmayan, ne zaman temizlenip; ibadet ve taatta     bulunacaktır? Ramazan ayının ibadeti diğer bütün aylardan daha üstündür.
 Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor:
“Rasûlullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdular ki: “Beş vakit namaz, bir cuma namazı diğer cuma namazına , bir Ramazan diğer Ramazana hep kefarettirler.Büyük günah irtikab edilmedikçe aralarındaki günahları affettirirler.” (Müslim, Tirmizi)
Üç aylarda gündüzleri oruçlu olmak, geceleri ibadet etmek suretiyle onun rahmet ve bereketinden istifade edelim. Bundan kendimizi mahrum etmeyelim. Yapmış olduğum programa hassaten Ramazan ayına ait ek ibadet, taat ve zikirleri ilave ederek; bu ayın gün ve gecelerinden çokça istifade etmek gerekir.
Çünkü Allah-u Zülcelal'in rahmeti Ramazan ayında daha çok inmektedir.


    Kadir Gecesi:
Allah-u Zülcelal'in Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) vasıtası ile biz insanlara gönderdiği Kur'an'ı Kerim, Kadir Gecesinde ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program
« Posted on: 22 Eylül 2019, 23:14:48 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program rüya tabiri,Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program mekke canlı, Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program kabe canlı yayın, Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program Üç boyutlu kuran oku Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program kuran ı kerim, Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program peygamber kıssaları,Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program ilitam ders soruları, Mübarek Gün ve Aylarda Uygulanacak Program önlisans arapça,
Logged
03 Mayıs 2014, 01:59:58
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2014, 01:59:58 »

Çok şükür ki, Recep ayının ilk cuma gecesi olan regaip kandiline Mevlam bizleri ulaştırdı..İnşaAllah hayırla Şabana ayına  ,Ramazan ayına  ulaştırsın inşaAllah..Mevlam bu güzel ayları gafletle geçirenlerden eylemesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Temmuz 2015, 15:24:10
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.305


« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2015, 15:24:10 »

Esselamu aleykum.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Mübarek gün ve aylarda bu programı uygulayıp feyzine erenlerden olalım inşAllah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Temmuz 2015, 15:35:14
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2015, 15:35:14 »

Ve aleykum selam;
Çok güzel bir paylaşım olmuş..her kutsal gün ve ayda ayrı ayrı güzellik var..Rabbim mübarek gün ve aylarda hayırla , zikirle ve namazla geçirenlerden etsin inşalalh..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

11 Temmuz 2015, 15:57:14
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #4 : 11 Temmuz 2015, 15:57:14 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullah;
üç aylar geldi de bitiyor bile, sonlarına yaklaşıyoruz .güzel günler çabuk geçiyor gerçekten. acaba bu üç aylık süreyi hakkıyla değerlendirebildikmi ,yoksa keşke lerimizmi var hala.artık geriye yalnızca bu kaldı.
duamız odur ki inşAllah Rabbimizin rızasına vesile olacak bir Recep,bir Şaban, Bir Ramazan geçirmişizdir.

Allah razı olsun hocam çok değerli ve güzel bir paylaşım yine.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &