ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı  (Okunma Sayısı 312 defa)
12 Mart 2016, 17:47:05
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 12 Mart 2016, 17:47:05 »Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çeşitli programlar için bulunduğu Şanlıurfa’da, bayan din görevlileriyle bir araya geldi.

Dergah Camiinde halka hutbe irat eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, namazın ardından bölgede görev yapan bayan din görevlileriyle buluştu.

Yaklaşık bin 100 görevlinin bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Görmez, bölgenin dini ve manevi hayatına hizmet eden bayan din görevlilerin üstlendikleri vazifelerin önemine işaret ederek, “Ülkemiz, bölgemiz, coğrafyamız, dünyamız zor süreçlerden geçiyor. Bilhassa biz millet olarak dünyadaki mazlumların yaralarını sarmaya çalışırken kendi evimizde sıkıntılar yaşamaya başladık. Son aylarda hassaten Güneydoğumuzda, Şırnak’ta, Silopi’de, Cizre’de, Nusaybin’de, Dargeçit’te, Sur’da, İdil’de milletimizin her ferdini kalben yaralayan acılar yaşadık. Nice evlatlarımızı şehit verdik. Nice evler yıkıldı. Nice insanlar kendi evlerini terk etmek zorunda kaldılar. Bu bölgede görev yapan arkadaşlarımızla istişare toplantıları başlattık. Bugün de Urfa’da sizlerle birlikte geleceğimizi inşa noktasında istişare toplantıları yapmak üzere bir araya geldik” dedi.

Tarih boyunca insanlığın ortadan kaldırmakta zorlandığı cinsiyetçilik ve ırkçılık ideolojilerinin Hz. Peygamber tarafından kaldırıldığını ancak günümüz Müslüman toplumlarında hala bazı kırıntıların olduğunu ifade eden Başkan Görmez, Müslüman toplumların yanlışa düştüğü iki konu olduğunun da altını çizerek şöyle konuştu;

“Tarih boyunca insanlığın ortadan kaldırmakta zorlandığı cinsiyetçilik ve ırkçılık ideolojilerini Hz. Peygamber ortadan kaldırmıştır…”

Yeryüzünün en kadim ideolojilerinden cinsiyetçilik ideolojisiyle mücadele ederek, kadının erkekle eşit olduğunu, Allah'ın eşit muhatap kulu olduğunu, kadının erkek gibi yeryüzüne halife olarak gönderdiğini, mümin erkekler ile mümin kadınların birbirlerinin velileri olduklarını ve yeryüzünü birlikte imar etmek durumunda olduklarını bildiren ve bunu hayatının her aşamasında gösteren, Medine'yi kadınların ve erkeklerin birlikte tahsil gördüğü bir üniversiteye dönüştüren Sevgili Peygamberimize selam olsun. İslam ümmeti asla tek kanatlı olarak yeryüzünü imar edemez. Allah bu kainatı sadece erkekler imar etsin diye yaratmadı. Sadece erkeklere böyle bir görev vermedi. Allah bütün insanlara bu görevi verdi.Cinsiyetçilik, ırkçılık tarih boyunca insanlığın ortadan kaldırmakta zorlandığı köklü ideolojilerden olmuştur. Bu köklü ideolojileri Sevgili Peygamberimiz ortadan kaldırmıştır. Ancak biz Müslümanlar Peygamber'imizin bu mirasına sahip çıkamadık. Eğer biz Peygamberimizin insanlığa bıraktığı o yüce değerlere sahip çıkabilseydik, toplumumuzda hala kadına karşı şiddet, aile içi şiddet diye bir şey olmazdı. Kadını kadın olduğu için aşağılayan cahiliye ideolojileri hala aramızda dolaşmazdı. Kız çocuklarını hakir gören müşrik, cahiliye anlayışı İslam toplumlarında zerre kadar neşvünema bulamazdı. Eğer biz Peygamberimizin bu konudaki bütün öğretilerine sahip çıksaydık, rızası alınmadan zorla hiçbir kız çocuğu evlendirilemezdi. Eğer peygamberimizin bu konudaki mirasına sahip çıkabilseydik, erkek çocukları okutulurken kız çocuklarını cahil bırakan anlayış İslam ümmeti içerisinde asla neşvünema bulamazdı. Bu ideolojilerin kırıntıları İslam ümmeti içerisinde varlığını sürdürmeye devam etti. Hala bu cahiliye kırıntılarının Müslümanların arasında kol gezdiğini biliyoruz.

“Yeryüzünün ve insanlık tarihinin en önemli hadisesi olan nübüvveti, Hz. Peygamber ilk olarak ümmetin validesi Hz. Hatice ile istişare etmiştir…”

Peygamberimiz ilk vahyi aldığı zaman ilk istişaresini ümmetin validesi Hz. Hatice ile yapmıştır. Yeryüzünün, insanlık tarihinin en önemli hadisesi nübüvvettir. Hz. Peygamberin bu büyük hadiseyi ilk istişare ettiği insan ümmetin validesi Hz. Hatice olmuştur. Hayatı boyunca O, İslam davetini bunun üzerine bina etti. Cinsiyetçilik ideolojisini yok eden ve yeryüzünü kadınlarla erkeklerin birlikte imar ettiği bir dünyayı kurmak için yola koyuldu. İlk iman eden insanlar arasında, ilk Habeşistan’a hicret edenler arasında, Akabe biatlarının her ikisinde de, Medine’ye hicret ederken, Medine’de bir medeniyet inşa ederken hep kadınlar oldu. Birlikte Medine'yi kurdular. İslam davetini birlikte yeryüzüne yaydılar. Hz. Peygamber tarafından bu birliktelikte hiç taviz olmadı. Mescidi Nebevi'de bir günü tamamen kadınlara tahsis etti. Namazlara kadınlar iştirak etti. Cuma namazlarını, bayram namazlarını kadınlar da kıldı.

“Bir taraftan Hz. Peygamberin bıraktığı ilkelere bakıyoruz, diğer taraftan kadını bir meta haline getiren dünyaların Müslümanlara ders vermeye kalktığına bakıyoruz…”

Kuran'a bakıyoruz bir de kadına bakıyoruz. Bir taraftan Peygamber efendimizin bıraktığı ilkelere bakıyoruz, bir taraftan da Boko Haramların kaçırdığı Müslüman kadınlara bakıyoruz. Kitap’a bakıyoruz, Peygamber’e bakıyoruz bir taraftan da DAİŞ’in cariyeleştirdiği kadınlara bakıyoruz. Kuran'a, sünnete bakıyoruz, Hz. Peygamberin kadınlarla ilgili en ufak bir hak ihlalini dahi ortadan kaldırmak için verdiği mücadeleye bakıyoruz, bir de zorla evlendirilen kızlarımıza, kadını cinsel bir obje ve meta haline getiren dünyaların Müslümanlara dersvermeye kalktığına bakıyoruz.

“Müslümanlar kadın konusunda tarihte iki büyük yanlış yaptı…”

Müslümanlar kadın konusunda tarihte iki büyük yanlış yaptı. Birincisi, cahiliye geleneklerini din haline getirmeye kalkışmaları oldu. Bu başlı başına bir felakettir. Geleneğe ait cahiliyeye ait kırıntıların din kisvesi altında Müslümanların hayatına girmesi. İkincisi ise, İslam adına bazı yanlış yorumların ortaya çıkması. Bu iki unsuru bir tarafa bırakarak bizim yeniden Kur’an’ı ve Sünneti doğru okumamız, doğru yorumlamamız gerekiyor.

Açılış konuşmasını Başkan Görmez’in yaptığı ‘Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı’, Şanlıurfa’da ve Güneydoğu bölgesinde görev yapan yaklaşık bin 100 bayan din görevlisinin katılımıyla iki gün sürecek.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı
« Posted on: 04 Haziran 2020, 17:07:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı rüya tabiri,Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı mekke canlı, Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı kabe canlı yayın, Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı Üç boyutlu kuran oku Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı kuran ı kerim, Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı peygamber kıssaları,Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldı ilitam ders soruları, Görmez, Şanlıurfa'da 'Bayan Din Görevlileri İstişare Toplantısı'na katıldıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &