ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular >  Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü  (Okunma Sayısı 700 defa)
30 Nisan 2015, 15:19:38
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 30 Nisan 2015, 15:19:38 »Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Alimler heyetiyle makamında görüştü.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Türkiye’de yaşayan her Müslümanın kalbinin köşesinde özel bir yeri olan Erbil’den âlimler heyetini Diyanet İşleri Başkanlığında ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Başkan Görmez, İslam dünyasındaki bütün Müslümanlarla Diyanet İşleri Başkanlığının önemli ilişkiler kurduğuna temas ederek bu ziyaretin Erbil’de yaşayan Müslümanlarla Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki ilişkileri geliştireceğini söyledi.

Her milletin tarihte büyük imtihanları olduğunu, ancak Irak’ta yaşayan kardeşlerimizin imtihanlarının daha zor olduğunu kaydeden Başkan Görmez, bu zorlukların bir an önce giderilmesi temennisinde bulundu. Bağdat’ın, Erbil’in İslam medeniyetinin önemli merkezleri olduğunu kaydeden Başkan Görmez,  “Cenab-ı Hak’tan bir an önce bu büyük imtihanları geride bırakmasını ve başarılı bir şekilde, muzaffer bir şekilde tekrar Irak’ın birlik ve bütünlüğünü kurmasını diliyorum. Bağdat, Erbil ve bu bölge tarih boyunca nasıl ki İslam medeniyetinin merkezi olduysa bundan sonra da inşaallah, İslam medeniyetinin en büyük merkezleri olmaya devam ederler.” diye konuştu.

Başkan Görmez sözlerine şöyle devam etti:

“Kardeşlerimizin Irak’ta birlik ve beraberliğe dayanan bir yapı içinde hayatlarını sürdürmeleri bizim için büyük bir sevinç kaynağıdır.”

Kardeşlerimizin hem Irak’ın içerisinde hem Kuzey Irak’ta barış içinde, tarihte birlikte inşa ettikleri medeniyeti yaşayarak, hayatlarını idame etmeleri en büyük temennimizdir. Erbil’de, Kuzey Irak’ta Arap kardeşlerimizin,  Kürt kardeşlerimizin, Türkmen kardeşlerimizin, birlik ve beraberlik içinde bir yönetim kurmuş olmaları,  karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan, birlikte yaşama ahlakına ve hukukuna dayanan bir yapı içinde hayatlarını idame ettirmeleri, elbette bizim için çok büyük bir sevinç kaynağıdır.

“Irak’ta son yirmi yılda yaşananlardan dolayı büyük bir ıstırap çekiyoruz.”

Bu diyarlar tarih boyunca ulum-i İslamiyye’ye (İslamî ilimlere) merkezlik yapmıştır. Hadis usulünün kurucusu olarak kabul ettiğimiz İbnü-s’ Salah olsun,  âlimler, edipler, bu dünyada yetişmiştir. İslam alemine yön vermiş, bütün dünyaya merkez olmuş, bir coğrafyada yaşıyorsunuz. Son 20 yılda, bu coğrafyanın başına gelenlerden dolayı, mümin ve Müslüman olarak hep büyük bir ıstırap çektiğimizi açıkça ifade etmek isterim. Fakat bundan sonra bir izdihar dönemi başlamasını umut ediyoruz. Bölgemizde yaşananlar, gerek Suriye’de gerekse Irak’ta olup bitenler inşaallah geride kalacak.

“Batan her güneşin bir doğuşu vardır. Artık İslam dünyasının yeniden doğuş vaktidir.”

İslam tarihinin dördüncü zor döneminde bulunuyoruz. Birinci zor döneminden sonra, yani Hz. Osman’ın katliyle başlayan fitne dönemlerinden sonra müthiş bir izdihar başlamıştır. Tefsir, fıkıh, hadis, usul gibi İslamî ilimlerin tamamı o dönemde kurulmuştur. Büyük fetihler birinci sıkıntıdan sonra başladı, Müslümanlar Endülüs medeniyeti kuruldular, Çin’in içlerine kadar bu sıkıntılardan sonra gittiler. Cenab-ı Hak, Müslümanların yolunu açtı. Sonra ikinci büyük sıkıntı Moğol istilasıyla başladı. Bir taraftan Moğol istilası, diğer taraftan Haçlı seferleri, İslam dünyasının içerisine girdiği en zor ikinci dönem oldu. Ondan sonra tekrar bir izdihar başladı. Tekrar bir vahdet oluştu. Osmanlı Devleti ikinci zor dönemden sonra kuruldu. Her güneş batımının bir doğuşu vardır. Nevevîler, İbnü’s-Salah’lar gibi ikinci dönem büyük alimler hep ondan sonra yetiştiler. Üçüncü zor dönemimiz, Osmanlı’nın yıkılışı ve sömürgeler, istilalar zamanıdır. Müslümanlar büyük bir mukavemetle, sömürgeleri bertaraf ettiler, nispeten de olsa özgürlüklerine kavuştular. Derken bu dördüncü dönem geldi. Bütün ihya hareketleri, ıslah hareketleri ve tecdit hareketleri, bundan sonra neşvü nema buldu. Şimdi dördüncü dönemi bitirmek üzereyiz. Şuruk yakındır. İslam dünyasının şimdi şuruk (doğuş) vaktidir. Her zevalin bir kemali vardır. Şimdi o zeval, kemal buluyor. O zeval dönemi geçecek inşAllah. Hiçbir zaman ümitsiz olmamak gerekir. Daima ümit var olmalıyız.

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak dünyadaki bütün Müslüman kardeşlerimizle önemli ilişkilerimiz var.”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak dünyadaki bütün Müslüman kardeşlerimizle çok iyi ilişkiler gerçekleştirdik. Ancak, Erbil ve Kuzey Irak ile ilgili konularda, gecikmelerimiz var. Bunun farkındayız. İnşAllah en kısa zamanda hem Erbil’e hem Süleymaniye’ye oradaki bütün kardeşlerimize büyük bir âlimler heyeti olarak buluşmaya geleceğiz.

Othman: “Kardeşlik ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz.”

Irak Türkmen Cephesi Erbilli âlimler heyetine başkanlık eden Wshyar Hayder Othman da ziyaretin amacını, kardeşlik ilişkilerini güçlendirmek olarak açıkladı. Başkan Görmez’i Erbil’e davet eden Othman, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den cami hizmetleri ve eğitim hizmetleri alanında da destek istedi. 

Görüşme sonunda Başkan Görmez, Othman’a Kur’an-ı Kerim hediye etti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü
« Posted on: 17 Temmuz 2019, 09:26:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü rüya tabiri, Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü mekke canlı, Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü kabe canlı yayın, Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü Üç boyutlu kuran oku Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü kuran ı kerim, Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü peygamber kıssaları, Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştü ilitam ders soruları, Görmez, Irak Türkmen Cephesi Erbilli Âlimler heyetiyle makamında görüştüönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &