> Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti  (Okunma Sayısı 463 defa)
28 Mart 2015, 17:50:38
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 28 Mart 2015, 17:50:38 »Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, beraberinde eşi Hatice Görmez ile birlikte Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu yıl ilk defa gerçekleştirdiği Uluslararası İyilik Ödülleri Programı'nda topluma verdiği mesajlarla Özgecan'ın babası Mehmet Aslan'ın uluslararası iyilik ödülüne layık görüldüğünü söylemişti. Sağlık sorunları nedeniyle ödül törenine katılamayan Aslan'ın ödülünü, Diyanet İşleri Başkanı Görmez Mersin'de aileyi ziyaret ederek takdim etti.

Aslan'ın yaşadığı acının tahammülü zor bir acı olduğunu söyleyen Başkan Görmez, böyle bir acı karşısında Aslan ailesinin topluma merhamet aşıladığını, ailenin büyük bir acıdan merhamet devşirdiğini dile getirdi.

Ziyaretinin ardından Mehmet Aslan ile birlikte Hazreti Mikdat Camii’nde Özgecan için okutulan mevlit programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, camide yaptığı konuşmada bugün insanlığın insana verdiği değeri yitirdiğini kaydederek, "Biz bugün buraya Özgecan kardeşimizi rahmetle anarken, onun ölümünü acı bir hatıra olarak yad etmek değil, uyanışımıza vesile olan güçlü bir ikaz olarak zihnimize kaydetmeye geldik. Bir daha hiçbir genç kızımız, kadınımız hiçbir Özgecanımız şiddete maruz kalmasın. Bugün buraya bu mesajı bu câminin kürsüsünden yinelemek için geldik. Biz bugün buraya Özgecan adını duyduğumuzda vahşetin ve gözyaşının istilasını değil, merhametin ve insaniyetin dirilişini hatırlamaya geldik" dedi.

Başkan Görmez'in mevlit programında yaptığı konuşmadan öne çıkan Başlıklar şöyle;

"Selam ve esenlik yurdu haline getirmek için mükellef olduğumuz dünyayı selamdan ve esenlikten mahrum bırakıyoruz..."

Bugün üzülerek hep birlikte dünyamızın acılar içinde kıvrandığına şahit oluyoruz. Bugün insanlık acı çekiyor. Yeryüzüne ıslah etmeye gelen insanlar, üzülerek belirtmek isterim ki, yeryüzünü ifsat etmektedir. Selam ve esenlik yurdu haline getirmek için mükellef olduğumuz dünyayı selamdan ve esenlikten mahrum bırakıyoruz. Güvenliğimizi emniyetimizi yok ediyoruz. Elbette bütün bunların sebepleri sayılabilir ama en büyük sebep insanın kendisinden kaynaklanıyor. Çünkü insan merhametini kaybediyor, tutkularına esir oluyor, güç tutkusuna yakalanıyor, madde tutkusuna esir oluyor. Tutkularına esir olan insan merhametten uzaklaşıyor, merhametini ve şefkatini, insana değer vermeyi kaybediyor. Halbuki İslam yeryüzüne rahmet olarak gönderildi. Hz. Peygamber bütün insanlığa rahmet olarak gönderildi. Rahmetin kaynağı olan dinimizi dahi yanlış anlayarak, yanlış yorumlayarak merhametin kaynağı olmaktan uzaklaştırıyoruz. Merhametsizliğimize kaynak olarak gösteriyoruz.

"Yeryüzündeki bütün savaşların, şiddetlerin sebebi, insanlığın insanın değerini kaybetmesindendir..."

Bugün insanlık, insanın değerini kaybediyor. İnsanlık, insana bakışını kaybediyor. Yeryüzündeki bütün savaşların, şiddetlerin sebebi budur. İnsan insana değer vermek zorundadır. Peygamber Efendimiz 'İnsan insan olduğu için değerlidir' der. İnsan insan olduğu için dokunulmazdır, mükerremdir, eşref-i mahlukattır, canı, inancı, değerleri dokunulmazdır. Bugün üzülerek belirteyim insanlık bunu kaybediyor.

"Güç ahlakından yoksun olan insanlar, ahlakın gücüne değil, gücün ahlakına inananlar kadına karşı şiddeti normal görüyorlar..."

Üzülerek belirteyim bütün insanlığı her alanda nasıl ki şiddet sarmalı sarmışsa aynı şekilde dünyada da kadına karşı şiddet öne çıkıyor. Güç ahlakından yoksun olan insanlar, ahlakın gücüne değil, gücün ahlakına inananlar bu konuda yanlış işler yapıyorlar.

"Kadın sadece anne, eş olduğu için değil, eşrefi mahluk olduğu için Allah karşısında eşit muhatap olduğu için her tür saygıya, değere layıktır..."

Hz. Peygamber İslam'ın rahmet mesajını dünyaya yasamaya başladığı günden itibaren her tür cahiliye düşünceleriyle mücadele etmeye başladı. Irkçılık, cinsiyetçilik, kadını aşağılayan cahiliye düşüncesi ile mücadele etti. Hz. Peygamber hayatı boyunca bu düşünceyle mücadele etti. Bizlere şöyle dedi, "Kadınlarınıza karşı saygılı olunuz, kerim olunuz." Ancak kerim olan, saygın olan insanlar kadınlara karşı da saygılı olur. Saygısını, değerlerini yitiren insan ise kadını aşağı görür. Kadın sadece anne, eş olduğu için değil, eşrefi mahluk olduğu için Allah karşısında eşit muhatap olduğu için her tür saygıya ve değere layıktır.

"Bugün dünyada her üç kadından birinin şiddete maruz kalması bütün insanlığın, erkeklerin utanç vesilesidir..."

Bugün dünyada her üç kadından birinin şiddete maruz kalması bütün insanlığın, erkeklerin utanç vesilesidir. Peygamber efendimiz bir gün 'Özlüyorum, özlüyorum, özlüyorum' der. 'Neyi özlüyorsunuz ya Resulallah' dediklerinde, "Yemen'den bir kadının yalnız başına çölleri aşarak gelerek, Kâbe'yi tavaf edip emniyet içinde tekrar yurduna esenlik içinde döneceği günü özlüyorum" der. Biz ne yapıyoruz peki, bir ilden bir ile, bir ilçeden bir ilçeye giden bir kızın güvenliğini bile sağlayamıyoruz. Bundan hepimiz kendimizi suçlu hissetmeliyiz. Mersinli kardeşlerimize ülkemize milletimize başsağlığı diliyorum. Bu topraklarda işlenen bu cinayet bir daha inşallah hiç yaşanmaz.

"Biz bugün buraya Özgecan adını duyduğumuzda vahşetin ve gözyaşının istilasını değil, merhametin ve insaniyetin dirilişini hatırlamaya geldik..."

Biz bugün buraya Özgecan kardeşimizi rahmetle anarken, onun ölümünü acı bir hatıra olarak yad etmek değil, uyanışımıza vesile olan güçlü bir ikaz olarak zihnimize kaydetmeye geldik. Bir daha hiçbir genç kızımız, kadınımız hiçbir Özgecanımız şiddete maruz kalmasın. Bugün buraya bu mesajı bu câminin kürsüsünden yinelemek için geldik. Biz bugün buraya Özgecan adını duyduğumuzda vahşetin ve gözyaşının istilasını değil, merhametin ve insaniyetin dirilişini hatırlamaya geldik.

"Bir genç kızın herkesten önce güveni, merhameti, nezaketi hak ettiği bilincini toplumumuzda yeterince yerleştiremediğimiz için mahcubuz, mahzunuz, suçluyuz..."


 

Hepimiz mahcubuz, mahzunuz, suçluyuz, zira bizler bir genç kızın herkesten önce güveni, merhameti, nezaketi hak ettiği bilincini toplumumuzda yeterince yerleştiremedik. Hepimiz mahcubuz, mahzunuz, suçluyuz, zira şiddetin her türü gibi kadına yönelik olanının da Rabbimizin sınırlarını aşmak, O’nun muradına aykırı davranmak anlamına geldiğini insanımıza anlatmakta yetersiz kaldık. Hepimiz mahcubuz, mahzunuz, suçluyuz, zira canı cana ölçüp artanını şöyle koymayı, Özgecanlar için kendi canımızı ölçü taşı yapmayı bilemedik. Onu böylesine elim bir olayla kaybetmeyi asla istemezdik. Bin nasihate ermek için böyle bir musibet yaşamak zorunda mıydık? Elbette hayır.

"Kadına el kaldırmaya asla müsamaha göstermeyen inancımıza, kültürümüze ve değerlerimize bağlı kalmayı başarabilseydik, cehaletimizin bedelini genç kızlarımızı yitirerek ödemeyecektik..."

Kadına el kaldırmaya asla müsamaha göstermeyen inancımıza, kültürümüze ve değerlerimize bağlı kalmayı başarabilseydik, cehaletimizin bedelini genç kızlarımızı yitirerek ödemeyecektik. Şimdi yanı başımızdaki nice genç kızlarımıza ve kadınlarımıza hak ettikleri emniyeti, huzuru, saygıyı gösterme zamanıdır. Şimdi silkinme, kendimize gelme, zamanıdır. Şimdi çocuklarımızı öfkeyle değil sevgiyle tanıştırma; gençlerimize bileğin değil yüreğin daha güçlü olduğunu öğretme zamanıdır.

"Her birimiz, şiddete kilit, şefkate anahtar olduğumuzda bu toplum Özgecan’larını yitirmeyecektir..."

Bu büyük acıdan büyük merhametler devşiren Özgecan’ın babası Mehmet Aslan’ı ve eşi hanımefendiyi saygıyla selamlıyorum. O acıyla kıvrandığı bir zaman diliminde umarsızlığı, adam sendeciliği bırakmamızı, şiddete karşı tek yürek tek ses olmamızı istemişti. Özgecan’ın ölümüyle bir mucize gerçekleştiğini, bu acıyla bütün Türkiye’nin uyanışını hikmetin ta kendisi olarak gördüğünü söylemişti. “Bu hikmeti tecelli ettiren, adaleti de tecelli ettirecektir.” demişti. “Bizler sevmesini, saymasını öğretmeye geldik cihana” demişti. İşte bu hikmet, bu “zamanı gelen” düşünce, sevginin, saygının, merhametin ve adaletin tesisi adına her birimizin emek vermekle mükellef olduğudur. Her birimiz, şiddete kilit, şefkate anahtar olduğumuzda bu toplum Özgecan’larını yitirmeyecektir.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti
« Posted on: 29 Ekim 2020, 07:01:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti rüya tabiri,Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti mekke canlı, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti kabe canlı yayın, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti Üç boyutlu kuran oku Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti kuran ı kerim, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti peygamber kıssaları,Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret etti ilitam ders soruları, Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Özgecan'ın ailesini ziyaret ettiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &