ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor  (Okunma Sayısı 1644 defa)
24 Mart 2010, 18:15:55
Mehmed

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 244


« : 24 Mart 2010, 18:15:55 »Devlet Bakanı Faruk Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısıyla, başkanlığın yapısı ve statüsünün müsteşarlık düzeyine çıkarılacağını belirterek, “Başkanın görev süresi 5 yıl ile sınırlandırılacak, bir kişi en fazla 2 kez başkan olarak atanabilecek, emeklilik yaşı 67 olacak” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşülmesine başlandı.

Tasarıyı komisyona sunan Bakan Çelik, Cumhuriyetle yaşıt, Anayasal en eski ve köklü kurumlardan olan Diyanet İşleri Başkanlığının 1924 yılında kanunla kurulduğunu söyledi.

Bu kanunla; başkanlığın konumu, üstleneceği görev, toplumdaki yeri ve önemi ile ilgili önemli hükümler getirildiğini, ancak teşkilat yapısına ilişkin detaylara yer verilmediğini ifade eden Çelik, bu eksikliği gidermek amacıyla 1935'te bir kanun çıkartıldığını kaydetti.

Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığını en kapsamlı şekilde düzenleyen 633 sayılı yasanın ise 1965'te yürürlüğe girdiğini bildirerek, bu yasanın 1979'da Anayasa Mahkemesince biçim yönünden iptal edildiğini belirtti.

Aradan geçen 30 yıla rağmen gerekli değişikliklerin yapılamadığını söyleyen Faruk Çelik, “Diyanet işleri Başkanlığı; laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirmektedir” dedi.

Bakan Çelik, bu kadar önemli görevleri üstlenen Diyanet teşkilatının, 30 yıldan bu yana teşkilat yasasının tamamlanamamış olmasının büyük bir eksiklik olduğunu ifade ederek, tasarıyı, bu eksiklikleri gidermek amacıyla hazırladıklarını söyledi.

TASARININ GETİRDİĞİ YENİ DÜZENLEMELER

Devlet Bakanı Çelik, tasarının şu düzenlemeleri içerdiğini anlattı:

“Başkanlığın yapısı ve statüsü müsteşarlık düzeyine çıkarılmakta, daire başkanlıkları şeklinde düzenlenen ana hizmet birimleri, genel müdürlükler şeklinde teşkilatlanmaktadır.

Başkanın görev süresi 5 yıl ile sınırlandırılmakta, bir kişinin en fazla 2 kez başkan olarak atanması düzenlenmekte, tecrübe ve bilgi birikimi gibi kriterler gözönünde bulundurularak, başkanın emeklilik yaşı 67 olarak hükme bağlanmaktadır.

Başkan Yardımcılığı kadrosu 'Başkan Vekilliğine' dönüştürülmekte, halen 5 olan başkan yardımcılığı kadrosu 2 başkan vekilliğine indirilmektedir. Böylece, teşkilat yapısı bir piramidi andıracak şekilde yeniden dizayn edilmiş olmaktadır.

Din İşleri Yüksek Kurulunun oluşum şekli korunmakta, üyelerinin görev süresi 7'den 5'e indirilmekte, ancak üyelere yeniden atanabilme imkanı sağlanmaktadır.

İslam Dinine mensup farklı dini yorum çevreleri, dini sosyal teşekküller ve geleneksel dini-kültürel oluşumlarla ilgili olarak inceleme, değerlendirme yapmak, ilmi toplantılar düzenlemek; Din İşleri Yüksek Kurulunun görevleri arasında sayılmaktadır. Hatalı veya noksan basılan Kur'an-ı Kerimlerin, sulh hukuk mahkemesi kararıyla toplatılması ve imha edilmesi hükmü getirilmekte, ancak bu kararlar için gerekli itiraz mekanizması yasaya derc edilmektedir.

Vatandaşlarımızın din konusunda doğru kaynaklardan, doğru bir şekilde bilgilendirilmesi amacıyla; Başkanlığın, görev alanına giren konularda, radyo ve TV yayını yapabilmesine imkan tanınmakta, bu amaçla RTÜK Kanununda da değişiklik yapılarak, ulusal bazda frekans ve kanalların Başkanlığa ücretsiz tahsis edilmesi sağlanmaktadır.

Seçimlere katılan; ancak aday gösterilmeyen veya seçimi kaybeden Başkanlık personelinin eski görev yerine dönememesi hükme bağlanmakta, ancak bu durumdaki personelin kazanılmış haklarına uygun başka kadrolara atanması sağlanmaktadır.”

İL MÜFTÜLERİ BAŞKANLIK VAİZİ OLACAK

Çelik, il müftüleri ve 4 yıllık dini yüksek öğrenim gören daire başkanlarının, mali ve özlük hakları korunmak suretiyle Başkanlık vaizliğine atanmasının hükme bağlandığını belirterek, Din İşleri Yüksek Kuruluna atanacak 12 kişinin iki katı aday belirleyen Aday Tespit Kurulunun, oluşum tabanının genişletildiğini, il müftülerinin ve İhtisas Merkezi Müdürlerinin doğrudan, başimamların ve başvaizlerin ise seçecekleri temsilciler vasıtasıyla kurula katılmasının sağlandığını bildirdi.

Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vaizlik mesleği; vaiz, uzman vaiz ve baş vaiz kariyer basamaklarına ayrılmakta; aynı sistem, kuran kursu öğreticileri, imam-hatipler ve müezzinler için de öngörülmektedir.

Halen, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürütülen Hac ve Umre hizmetlerine ilişkin düzenlemeler yasal düzenlemeye kavuşturulmaktadır.

Başkanlık teşkilatının her kademesinde din hizmetlerini yürüten personelin, görevleri sebebiyle işledikleri suçlarda, TCK'nın uygulaması bakımından kamu görevlisi sayılacağı ve bunlar hakkında Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmaktadır.

Buna mukabil, halen mevcut yasada bulunan ve din görevlilerimizin bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak tam bir tarafsızlık içinde görev ifa etmelerini ve aksi davranışlar sergileyenler için öngörülen yaptırımları düzenleyen hükümler korunmaktadır.”


24.03.2010
ANADOLU AJANS

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor
« Posted on: 20 Ekim 2019, 03:44:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor rüya tabiri,Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor mekke canlı, Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor kabe canlı yayın, Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor Üç boyutlu kuran oku Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor kuran ı kerim, Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor peygamber kıssaları,Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyor ilitam ders soruları, Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık oluyorönlisans arapça,
Logged
08 Nisan 2010, 16:15:24
zahdem

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 2.060


Site
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2010, 16:15:24 »

çıkmadı gitti bu teşkilat yasası.İNŞAALLAH hakkımızda hayırlısı olur.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &