ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz  (Okunma Sayısı 524 defa)
09 Eylül 2012, 15:52:38
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 09 Eylül 2012, 15:52:38 »Medine Vesikası’nın mesajını ve ruhunu çağımıza taşımalıyızTarih: 09.09.2012

Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) ve Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen “Arap Arayışı ve Ortadoğu’da Barış: Müslüman ve Hristiyan Perspektifler” konferansı sona erdi.

Ortadoğu’da yaşayan Müslüman ve Hristiyan dinî liderlerin katıldığı ve iki gün süren konferans, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in verdiği akşam yemeğiyle sona erdi. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenen akşam yemeğine dinî liderlerin yanı sıra Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ve İSAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın da katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yemekte yaptığı konuşmada, kadim geleneklerin farklı din ve kültürleri bir arada yaşattığına değinerek, çağdaş dünyanın bu ilişkilere zarar verdiğini söyledi. Başkan Görmez, “Kadim hikmetimizi neden kaybettik? Kadim hikmetimizi bu çağa neden taşıyamadık? Bugün bizim çevremizde, dünyamızda, coğrafyamızda, medeniyet havzamızda neden bu kavga devam ediyor? Neden çağdaş dünya, altımızdaki petrole verdiği değeri bizim kanımıza vermiyor? Bunların üzerinde düşünmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Bütün ilahi dinlerin, rahmet yüklü adalet ve hikmet yüklü ahlak ilkeleriyle kurulduğunu söyleyen Başkan Görmez, adalet ilkesinin bütün yüceliğiyle yerinde durmasına rağmen, günlük hayatta adalete yeterince önemsenmediğini belirtti.  Başkan Görmez, şöyle devam etti:

“Biz Müslümanlar, ne zaman ki bu medeniyet havzasında Müslüman olmayan vatandaşlarımıza yönelik hak ve adalet ilkelerini uyguladıysak, kendi aramızdaki birlik ve beraberliğimiz de o kadar güçlü oldu. Ama ne zaman ki hak ve adalet konusunda ‘Nasıl olsa bu benim dinimden değildir.’ diye yanlışlık yaptık, işte o zaman kendi aramızdaki birlik ve beraberliğimiz de zedelenmeye başladı. Biz artık sadece kadime bağlı kalarak yolumuza devam edemeyiz. Resul-i Ekrem’in Medine Vesikası’na sürekli atıfta bulunuyoruz, ama o vesikanın ruhunu çağımıza, geleceğe ve istikbale taşımakta zorlanıyoruz. Sadece Hazreti Ömer’in Kudüs’te gayri müslimlere verdiği emannamelere atıfta bulunmak doğru değil. Hazreti Ömer’in o vesikasının ruhunu geleceğe taşımak önemli. Sadece Selahattin Eyyubî’nin Kudüs’e girişini anlatarak yolumuza devam edemeyiz. Mühim olan Selahattin’in mesajını ve ruhunu geleceğe taşımaktır”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslâm dünyasında yaşanan sorunlara da değinerek “Neden bizim coğrafyamızda huzursuzluk var? Neden kan ve gözyaşı bitmiyor? Acaba bunda bizim katkımız yok mu?” diye sordu. Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Din ile hayat arasındaki ilişkiyi, bu konudaki muhteşem bir metodolojiyi ve usulü biz kadimden devraldık. İslâm dünyasında yeni ortaya çıkan nevzuhur anlayışlar, kadimin dinle hayat arasında kurduğu ve bize tevarüs eden o büyük usulü terk etmemizi öngörüyor. Başka bir ifadeyle hiçbir asılları olmayan usulîler türedi. Bunun için İslâm dünyasında çok ciddi bir özeleştiri yaparak, âlim yetiştiren mekanizmalarımızı, okullarımızı, medreselerimizi, üniversitelerimizi, üniversitelerimizin müfredatını ve programlarını gözden geçirme mecburiyetimiz var. Bugün ülkelerimizi saran, batı dünyasında da kendisini İslâm anlayışı olarak ortaya koymaya çalışan bu nevzuhur anlayışların, ibretten, hikmetten uzaklaştığını hep birlikte görmemiz gerekiyor. Tarihte olduğumuz gibi, ilişkilerimizi iyilik ve adalet üzerine inşa etmemiz lazım.”

“Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, farklı mezhepten insanların birbirlerine olan düşmanlıklarına da değindi. Farklı mezhebe mensup bir Müslümanın, çeşitli gerekçelerle diğer mezhepten Müslümanların gittiği camiyi bombalamasının kabul edilemeyeceğini ifade eden Başkan Görmez, şöyle devam etti:

“Dinler ve medeniyetler arasındaki ilişkide birbirimizin değerlerine saygı göstermemiz son derece önemlidir. Bir dinin bütün değerlerinin buluştuğu bir mekân vardır. O mekân, mabettir. Bu nedenle mabet masumiyeti, dokunulmazlığı, savaş ve barış zamanında da başka dinlerin mabetlerine dokunmamak, onlara saygı göstermek, Resul-i Ekrem’in Medine’ye hicret ettiği ilk günden itibaren, seriyyeleri göndermeye başladığı ilk günden itibaren bize yaptığı en büyük ikazdır, tavsiyedir. Ama bırakın başka dinlerin mabetlerini, bizim mabetlerimiz etrafında öbekleşen yapılar  var. Bir Müslüman, başka mezhepten bir Müslümanın mabedine girip, üzerine bağladığı bomba ile orayı infilak ettirebiliyor. İşte ben, nevzuhur anlayışların ürünü derken bunu kastediyorum. Bu nevzuhur bir anlayıştır ve bu anlayışın kaynağını Kur’an’dan, Resul-i Ekrem’den, medeniyetimizin hikmet ve rahmetinden alması mümkün değildir. Ama biz bunu görüyoruz. Bir başka nevzuhur anlayış, birimizin değer verdiği bir mekâna ‘Bu bidattir, burayı ziyaret etmek, şirktir.’ diyerek  tıpkı Lübnan’daki gibi tekke, zaviye ve dergahları yerle bir etmeyi inancının bir gereği saymaktır. Bunları yapanlar şunu düşünmüyor. Bu yapılar inşa edilirken bize İslâm’ı öğreten tüm âlimler hayattaydı. Âlimler o mekânlarda bütün insanlara gönül terbiyesi verdiler.”

“Kimlikler rakamlarla ifade edilmez”

İslâm tarihinde farklı din ve kültürlerin yan yana yaşadığını, ahlak ve hukuk temeli üzerinde muhteşem bir dünya kurulduğunu kaydeden Başkan Görmez, dünyada pek çok konuda ilerleme kaydedilmesine rağmen birlikte yaşama kültürü konusunda gerileme yaşandığını ifade etti. Başkan Görmez, şunları söyledi:

“Kimlikler, az ve çok diye değerlendirilmez. Bütün kimlikler bir kişi bile olsa iyilik ve adalet üzerine kurulur. Hatta modern zamanlarda batı dillerinde, farklı dinler ve kültürler arasındaki ilişkileri tanzim etmek üzere kullanılan kavramlar, kimyadan ödünç alınan kavramlardır. Sosyal bilimlerde yoktur o kavramlar. Meselâ izolasyon, entegrasyon, adaptasyon, asimilasyon gibi. Bu kavramlar kimya ilminde kullanılan kavramlardır. Maddeler arasındaki ilişkiyi anlatan kavramlardır, bunlar sosyal hayatta bireyler ve toplumlar arasındaki ilişkileri anlatan kavramlar değildir.

Kimyadan ödünç alınan kavramlarla, azınlık ve çoğunluk kavramlarıyla yeni, gelecek dünyada farklı din mensuplarının arasındaki ilişkileri tanzim edemeyiz. Bizim yeni bir dile, usule ve üsluba ihtiyacımız var. Bunun üzerinde hep birlikte durmamız gerekiyor.”


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz
« Posted on: 23 Ağustos 2019, 07:27:04 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz rüya tabiri,Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz mekke canlı, Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz kabe canlı yayın, Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz Üç boyutlu kuran oku Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz kuran ı kerim, Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz peygamber kıssaları,Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamaz ilitam ders soruları, Cami bombalamanın, İslâmî bir temeli olamazönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &