ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Seni seviyoruz ey Ramazan!
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Seni seviyoruz ey Ramazan!  (Okunma Sayısı 1264 defa)
22 Ağustos 2009, 05:53:04
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 22 Ağustos 2009, 05:53:04 »

Bir yıl daha geride kaldı ve Ramazan bir kez daha kapımızı çaldı. İşte Ramazan'ı en iyi şekilde değerlendirme yolları...

HOŞ GELDİN RAHMET VE BEREKET AYI

Bir ibadet mevsimi olan Ramazan; orucu, mukabelesi, teravihi, fitresi ve zekatıyla bizi Rabbimize yakınlaştıran huzur ve bereket ayıdır. Şükürler olsun ki bu sene de Ramazan’a kavuştuk. Evet, Ramazan başladı.

Artık bundan sonra bir ay boyunca, bütün hüzün ve sevinçlerimiz içinde Cennet kokulu bir güzellik var. Seni seviyoruz ey Ramazan! Bu yıl da hoş geldin evimize, sokağımıza, şehrimize, ülkemize ve dünyamıza. Burada hemen şunu ifade edelim ki, orucu sadece midemiz değil, bütün organlarımız tutsun. Dilimiz dedikodu ve gıybet yapmasın, yalan söylemesin, kalp kırmasın.

Gözlerimiz harama bakmasın. Elimiz haram tutmasın. Ayağımız harama gitmesin.

SENİ KÖRDÜĞÜM GİBİ SEVİYORUM AİŞE


Peygamber Efendimiz, eşine ayrı bir kıymet veriyor, eşleri birbirine kenetleyen sevgi sözcüklerini hanımından esirgemiyordu. Yani eşine olan sevgisini yüreğine hapsetmiyor, onu dillendiriyordu...

Her haliyle bize örnek olan Peygamber Efendimiz, eşine ayrı bir kıymet veriyor, eşleri birbirine kenetleyen sevgi sözcüklerini hanımından esirgemiyor, aşkı sadece yüreğine hapsetmiyor onu dillendiriyordu. Gelin şu baş döndürücü hadiseyi beraberce okuyalım: "Ben, Allah’ın sevgilisinin sevgilisiyim" diye kendisiyle iftihar eden, Efendimiz’in zarif eşleri Hz Aişe annemiz, bir gün Peygamberimiz’e her kadının zaman zaman eşine sorduğu şu soruyu sorar:

- Ey Allah’ın Resulü, beni seviyor musun? Allah Resulü, "Bu ne biçim soru, sevmesem yanında olur muydum" türünden cevaplar yerine, şöyle der:

- Evet ya Aişe, elbette seni seviyorum! Bu cevap Aişe annemizi ihtimal tatmin etmez. Sevgisinin ölçüsünü merak eder ve ardından ikinci sorusunu sorar:

- Beni ne kadar seviyorsun ya Resulallah? Bunun üzerine Efendimiz, hem Hz. Aişe’nin hem de bizim yüreğimizin derinliklerini titreten şu içten, samimi ve bir o kadar da edebi ifadeyle şöyle cevap verir:

- Kördüğüm gibi. Şu eşe olan sevgiye ve bağlılığa bakar mısınız...

Efendimiz, eşini asla açılmayan, çözülmeyen, kördüğüm gibi bir sevgiyle sevdiğini söylüyordu. Bu, açılmayan, bitmeyen sırlı bir sevgi demekti. Eşinden duyacağı sevgi sözcükleri bir kadının gıdasıdır. Hz Aişe annemiz aldığı bu cevap karşısında elbette çok memnun kalmıştı.

İLK GÜNKÜ GİBİ...


O, bu memnuniyetini tekrar tekrar yaşama adına zaman zaman Efendimiz’e aynı soruyu soruyor ve; "- Ey Allah’ın Resulü kördüğüm ne alemde?" diyordu. Allah Resulü de her defasında Aişe annemizi memnun edecek cevabı veriyordu: - İlk günkü gibi ya Aişe...

Evet, işte Peygamber Efendimiz, belki de çoğumuzun söylemekten kaçındığı o iki sihirli kelimeyi (seni seviyorum) eşine söylemekten çekinmiyor, eşine böylesine kıymet veriyordu. İşte size başka bir misal daha: Peygamberimizin güzel et yemeği yapan bir komşusu vardı. Bir gün de Efendimiz için yemek yaptı. Sonra da Peygamberimizi davete geldi. Peygamberimiz sordu:

- Sadece beni mi çağırıyorsun? Aişe’yi davet etmiyor musun?

AİŞE’Yİ DE ÇAĞIRIYOR MUSUN?


Aslında adamın öyle bir düşüncesi yoktu. Sadece Allah Resulü’nü davet ediyordu. O yüzden, "Hayır, sadece sizi davet ediyorum" dedi. Peygamberimiz de bu "hayır"a karşı "hayır" cevabını verdi. Evet, Allah Resulü hanımı olmadan bir davete katılmıyor ve bu tavrıyla aile kurumuna verdiği değeri gösteriyordu. Adeta "Aişe’nin olmadığı bir davette ben de yokum" diyordu.

İhtimal, adam bu inceliği kavramış olacak ki neden sonra Peygamberimizi tekrar davet etti. Efendimiz yine aynı soruyu sordu:

- Aişe’yi de çağırıyor musun? Adam, bu defa "evet, o da davetlimdir" deyince Efendimiz, eşi Hz. Aişe annemizle davete katıldı. Evet, gördüğünüz gibi sevgili okurlar, Peygamber Efendimiz eşine bu denli kıymet veriyor ve bizlere aile olma şuurunu kendi hayatıyla göstermiş oluyordu.

HADİS BAHÇESİ

Kendinize beddua etmeyin

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: "Kendinize beddua etmeyin. Çocuklarınıza beddua etmeyin. Mallarınıza da beddua etmeyin. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir." (Riyazü’s-Salihin, Erkam Yayınları) Hadisin verdiği mesajlar 1. İnsan kendine, yakınlarına, hatta başkalarına veya hayvanlara ve diğer varlıklara beddua etmemelidir. 2. Böylesi manasız temenniler, duaların kabul edildiği zamana denk düşerek gerçekleşebilir. 3. Müslümanlar ağızlarını güzel sözlere ve hayır dualara alıştırmalı, sakıncalı sözleri kesinlikle kullanmamalıdır.

ALTIN ÖĞÜTLER


İnsanlara teşekkür etmeyen Allah'a şükretmiş sayılmaz


Allah dostlarından Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin şu nasihatlerine kulak verelim: Senden razı olana teşekkür etmek onun rıza ve cömertliğini arttırır. Senden razı olmayana teşekkürün, ondan sana barış ve sevgiye sebep olur. İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’a şükretmemiş olur. Sana söz getiren, senden de söz götürür. Babasına ve annesine itaatli olan, evladını kendisine itaatli bulur.

BİR HATIRLATMA

Mukabele hakkında bilgi verir misiniz?

Kainat durdukça insanlara bir hidayet ve nur olarak gönderilen Kur’an-ı Kerim’in okuması da yine öyle kainat çapında büyükler tarafından yapılacaktı. Bunun üzerine Allah’ın sevgili iki elçisi, Kur’an-ı Kerim’i birbirlerine okumak üzere Ramazan ayında her gece bir araya gelmekteydi. Her yıl bir defa yapılan bu karşılıklı okuma işi Allah Resulü’nün vefat edeceği yıl iki defa yapılmıştı.

Bu son yapılan okuma işine de ‘Arza-i ahire’ denilmiştir. Allah Resulü bu mukabele (karşılıklı okumanın) iki defa yapılmasından vefatının yaklaştığını anlayarak bunu sevgili kızı Hz. Fatıma’ya bir sır olarak bildirmiştir. Bugün bütün İslam ülkelerinde Ramazan ayı boyunca devam ettirilen ve adına da "mukabele" denilen bu Kur’an okuma hadisesi o iki güzide elçinin bizlere bırakmış oldukları sünnetleri olarak değerlendirilerek bütün canlılığıyla günümüze kadar gelmiştir.

Şimdi bize düşen görev; Kur’an’ın her bir harfine birden yedi yüze kadar sevapların verildiği şu mübarek Kur’an ayında O’nu iliklerimize kadar duyup, "bize nazil oluyormuş gibi" okuyarak rahmete mukabele etmek. Evet Kur’an’a mukabil bir cennet az şey mi sizce? İşte bu şekilde bir mukabele görmek için mukabeleye devam edelim.

BİR NÜKTE


Kimseyi hor ve hakir görme


Az ye, az konuş, az uyu ve gafillerden aslandan kaçar gibi kaç! Fitne zamanları yalnızlığı tercih et, menfaati icâbı fetva vererek dînin hafife alınmasına sebep olanlardan, mağrur zenginlerden ve câhillerden uzak dur! Helâl ye, şüpheli işlerden sakın ve evlenmede takvaya dikkat et. Aksi hâlde dünyaya bağlanır ve o uğurda dinini zedelersin. Herkese şefkat gözüyle bak ve kimseyi hakir görme!

BİR DUA


Ramazan’ı hakkımızda hayırlı eyle


Ey rahmeti kuşatılamayacak kadar geniş olan Rabbimiz! Bu sene de af ve mağfiret ayı olan Ramazan’a kavuştuk. Sana binlerce hamd ü sena olsun. Allah’ım, Ramazan’ı hakkımızda hayırlı eyle ve ondan en verimli şekilde istifade edebilmemizi nasip eyle! Bu ay hürmetine küçükbüyük, gizli-aşikar işlemiş olduğumuz bütün günahları affeyle...
Bugün

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Seni seviyoruz ey Ramazan!
« Posted on: 22 Ekim 2019, 12:42:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Seni seviyoruz ey Ramazan! rüya tabiri,Seni seviyoruz ey Ramazan! mekke canlı, Seni seviyoruz ey Ramazan! kabe canlı yayın, Seni seviyoruz ey Ramazan! Üç boyutlu kuran oku Seni seviyoruz ey Ramazan! kuran ı kerim, Seni seviyoruz ey Ramazan! peygamber kıssaları,Seni seviyoruz ey Ramazan! ilitam ders soruları, Seni seviyoruz ey Ramazan!önlisans arapça,
Logged
22 Eylül 2014, 21:48:12
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2014, 21:48:12 »

Esselamu aleykum;
Ramazan geçeli 2 ay oldu..Özledim daha şimdiden ..9 ay daha nasıl sabrederim bilmem..Ramazan davulcularını ,yemeklerini,iftarları,sahurları hiç unutmam..Ramazan ' da her günüm bir farklı olur,heyecan dolu olur..Rabbim bizleri Ramazan'a ve Şaban'a ulaştırsın..Allah razı olsun..Amin amin amin İnşAllah(Ey rahmeti kuşatılamayacak kadar geniş olan Rabbimiz! Bu sene de af ve mağfiret ayı olan Ramazan’a kavuştuk. Sana binlerce hamd ü sena olsun. Allah’ım, Ramazan’ı hakkımızda hayırlı eyle ve ondan en verimli şekilde istifade edebilmemizi nasip eyle!)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2014, 21:49:28 Gönderen: Yağmur 8 »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

09 Eylül 2019, 16:40:51
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.477


« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2019, 16:40:51 »

Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun paylasimdan kardeşim. ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &