ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Dini makale ve yazılar => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 06 Eylül 2010, 21:15:21Konu Başlığı: Şehitlik makamı
Gönderen: Sefil üzerinde 06 Eylül 2010, 21:15:21
Şehitlik makamı

Rabbimizin kullarına sunduğu en yüksek makam şehitliktir. Peygamberimizin (asm) ellerini açıp beklediği insan olmak, hiçbir zaman öldüğünün farkına varmamak... Ne yüksek bir makam... “İşte onlar, Allah’ın kendilerine pek büyük nimetler bağışladığı peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salih kimselerle beraberdirler.” (Nisâ Sûresi: 69)

Bediüzzaman der ki: “Bir dakikada şehit olan bir adam, bir velâyet kazanır; ve soğuğun şiddetinden incimâd etmek zamanında ve düşmanın dehşet-i hücumunda bir saat nöbet, bir sene ibâdet hükmüne geçebilir.” (Mektubat, s. 450)

Birçok şehidimizin arkasından hepimiz hüzünlendik, ağladık... Hiç tanımadığımız halde artık onlar bizim ve vatanımızın kahramanları oldu. Duâ ederken, onlar ve aileleri için de duâlar ettik. Adlarını bilmesek de...

O “Mehmetçik”lere, Cennetin en güzel yerlerini ver Rabbim…

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilâkis onlar diridirler, Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesini duymaktadırlar. Onlar, Allah’tan kendilerine erişen büyük bir nimetle, pek ziyade bir mükâfatla ve mü’minlerin mükâfatını Allah’ın zayi etmediğini görmekle sevinirler.” (Âl-i İmran: 171)

Vatanımız bizlere Osmanlı’dan mirastır. Üzerinde milyonlarca şehidin kanı vardır. Coğrafyamız bu yüzden çok farklıdır. Çünkü Allah yolunda cihad ederek şehid oldular ve makamları en yüksek makamlardan birisidir. Geride kalanlar ise, o makama erişmek için duâ ediyorlar…

“Mü’minlerden öyle adamlar vardır ki, Allah’a verdikleri söze sadık kaldılar. İçlerinden bir kısmı verdikleri sözü yerine getirmiştir (şehit olmuştur). Bir kısmı da (şehit olmayı) beklemektedir. Verdikleri sözü asla değiştirmemişlerdir.” (Ahzab Sûresi: 23)

Allah’ım! Vatanımızı, milletimizi, bütün insanları kötü niyetli kişilerden ve onların kurduğu tuzaklardan koru.

Bütün şehitlerimize rahmet diliyor, ailelerine sabr-ı cemil vermesini Rabbimden niyaz ediyorum.

“Asım’ın nesli... Diyordum ya... Nesilmiş gerçek:

İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.

Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...

O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar...

Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilâl uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pak alnı değer…”

Mehmet Âkif Ersoy


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: İkraNuR üzerinde 12 Kasım 2015, 18:46:37
şehitlerin makamı cennete en güzel yer verilecektir. Rabbim şehitlerimizin ailesine yardımcı olur inşAllah.


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Ahmet Can Berişbek üzerinde 12 Kasım 2015, 19:13:55
Es Selamün Aleyküm Asker,polis ler vatan için şehit olurlarsa cennet'e giderler.Şehit olan Asker,polis'lerimiz için dua edelim.Polis'lerimize asker'lerimize tuzaklardan koru. Amin


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Hazine Şahin 7D üzerinde 12 Kasım 2015, 19:49:58
Rabbim vatanı için ölen şehitlerimizin bütün günahlarını bağislar inşAllah


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Ramazan. üzerinde 19 Kasım 2015, 17:57:44
Bu Vatanın Her Toprağında Atalarimizin Kanı Var ve halen de kardeşlerimiz bu Cennet vatanimizi korumak için kanlarıni döküyorlar .

Ey Vatanimiza kasdetmek isteyen fitne takımı , bizlerin huzurunu binlerce yildir bozmaya çaliştiniz ama başaramadiniz ve başaramayacaksiniz .

Hergun Anadolunun bağrinda binlerce yiğit yetişiyor ...

Rabb'im vatanimizi milletimizi ve bizlerin refahi için uğraşan askerimizi polisimizi korusun . Rabb'im bizlere de şehitlik nasip eder İnşAllah .


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Alican B8 üzerinde 19 Kasım 2015, 18:06:30
Ne güzel makamdır şehitlik makamı şehit olan kimsenin kul hakkı hariç tüm günahları ve haramları silinir. Ve mertebesi ise peygamber efendimiz (s.a.v) min yanıdır.


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Melda üzerinde 19 Kasım 2015, 18:14:05
Selamün aleyküm. Rabbim , şehitlerimizin ailelerine sabır versin. Ruhları şad olsun. Rabbim şehitliği bizlere de nasip etsin inşAllah.


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Edanur üzerinde 19 Kasım 2015, 18:25:26
Aleykümüsselam.
Allah teala nın kullarına sunduğu en yüksek makam şehitlik makamıdır. Şehitlere illa ki içimiz yanar ağlarız ama bir yönden de dünyadan milyonlarca kat güzel bir makama gittikleri için mutlu olmalıyız.Anneler evlatlarını böyle bir makama uğurladıkları için gurur duymalılar. Allah c.c razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Mustafa/Samed üzerinde 19 Kasım 2015, 18:35:49
Ve Aleykümüsselam. Şehitlik makamı cennette en güzel makamdır. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. İnşaAllah cennete girerler. Amin.


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Ceren üzerinde 19 Kasım 2015, 21:05:55
Aleykümselam.Şehit mertebesi ile ölen ve Rabbimin yanına giden sorgusuz sualsiz cennet ehli olur.Rabbim bizleri şehid mertebesi ile yanına alsın inşAllah.


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Mehmed. üzerinde 11 Eylül 2019, 13:54:01
Ve Aleykümüsselam Rabbim bizlere şehit gibi bir hayat nasip eylesin Şehitlerimiz diridir... Rabbim bunu idrak edebilecek bir kalp nasip eylesin


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Sevgi. üzerinde 12 Eylül 2019, 08:29:27
Şehitlik makamı cennette en güzel makamdır. Bilgiler için Allah razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Şehitlik makamı
Gönderen: Ceren üzerinde 13 Eylül 2019, 19:19:09
Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri islam yolunda hakkıyla yaşayan ve şehid sevabı ile ruhunu teslim eden şehadete erişen kullardan olalım inşAllah.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim....