ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Dini makale ve yazılar => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 19 Kasım 2010, 12:14:15Konu Başlığı: İyi niyet ve islamın anlaşılması
Gönderen: Sümeyye üzerinde 19 Kasım 2010, 12:14:15
İyi Niyet Ve İslam’ın Anlaşılması


Sait Abi’nin en çok işlediği konulardan biri iyi niyetti. Bu kavramı sürekli sorgulardı. Tespiti şuydu: İslam düşüncesini bulandıran beşeri arzu ve gayretlerle, çok kere iyi niyetin tezahürü olarak ortaya çıkıyordu. Tahrifatın çoğu umumiyetle kötü bir kastın değil de altında çok kere iyi niyet yatan, fakat iyiliğin ne olduğunu aramayan zihin tembelliğinin neticesi olduğu görülürdü. Niyetin iyi olduğunu iddia edebilmek için önceden iyi olup olmadığını araştırmaksızın, aklın bütün gücünü kullanmaksızın, peşin bir hissiliğe angaje olmamış bulunmak lazımdır.

 

Sait Abi’nin İyi Niyet Anlayışımız isimli eseri,  Ölçü, İslam Diyalektiği, Müslüman ve Postulat Türkle Avrupalı, Sentez Olur Mu Maddeci Yanılma gibi konularını işlemiş. Kitap 1972’de basılmış.

 

Sait Abi bu eserinde gelenek halini almış yanlışa işaret ediyor doğruyu gösteriyor..Müslümanın nitelikleri üzerinde duruyor:

 

Kur’an’ın takdimine göre, İslamdan önce insan, insandan önce İslam olmadığı bilindiği halde, pek çok mümin kardeş ve ağabeylerimizin, İslam’dan önce  veya İslam’dan sonra, tabirlerini rahatlıkla kullanageldiklerini görürüz. (s 21)

 

İslam’dan başka Allah katında Hak din yoktur, bunu her müminin bilmesi tabiidir. Yegâne doğru din İslam’dır. Böyle, iken “…en doğru din İslam dinidir.” gibi yazılarına hatalı başlıklar atan kardeşlerimiz de çıkıyor. Allah indinde din ancak İslam’dır. ( s 23)

 

Bir müslümana göre İslam’a eş hiçbir ideal yoktur. Aksi Kur’an’a göre batıldır. Hele din her hangi bir kavmiyetçiliğin bir unsuru olabileceği gafletine düşmek, materyalist sosyologların gayri ilmi idealarına katılmak olur. (s 26)

 

“İnsan kendini unutmakla hakka vasıl olabilir. Bu da akıl ile değil, aşk ile mümkün demektir.” Sözünü, miladi birinci asırda yaşayan ve ilk defa mistisizm kelimesini kullanan adam olduğu kaydedilen Denis adlı bir hırıstıyana ait olduğunu görünce, aklı muhatap etme şerefini yükselten Allah’a hamd   “Aklı olmayanın dini de yoktur”  mealindeki Hadis-i Şerifleriyle bizlere bütün doğruları tebliğ eden İslam’ın son nebisine selat ve selam olsun. (s.27-28)

 

Ne aklı olduğundan fazla görerek putlaştıran materyalistler, ne de aklın, Allah’ın en büyük nimeti olduğundan gafil oldukları için ancak nefislerine zulmederek nirvanaya ulaşacağını sanan mistikler İslam’ı anlamış olamazlar.

 

İyi niyet bilgiye, şuura dayanmayınca bu imtihan âleminde çok kötü akıbetlere de sürükleyebilir insanı… Âdemoğlu eğer niyetinin iyiliğinden hayır bekliyorsa, davranışlarını iyinin doğrunun güzelin ölçüleriyle daima kontrol etmelidir. (s 28)

 

Müslüman, bir hadiseyi değerlendirirken, ona iyi veya kötü, doğru veya yanlış derken kriteri, miyarı Vahy olandır.

 

İnsan yaratıldıkları halde hayvani yaşantılara özenerek dünyayı âdemoğluna zindan eden, yeni nesil hergün biraz daha sapıklığa, cinnete, cinayete, intihara eroine ve esrarkeşliğe düşüren dünün zalim hükmedicileri, aya değil güneşe çıksa ne olur ki? (s 53)

 

İnsanoğlu aklını iyi işletmediği her devirde dün de bugün de kendisinse bir tabu edine gelmiştir.

 

Rahiplerin tabulaştırılması, Batıyı materyalizm çukuruna düşüren sebeplerin başında görülür. (s 55)

 

Müslümanların sosyolojik kaynağının Vahy olduğunu, onun da hiçbir katkıya müsaade etmeyen bütün sıhatıyla ortada durduğu halde, hangi bozulmadan bahsedilebirki, reform icab etsin (s 62)

 

 

Bu eserde Müslümanlara önemli tavsiye var: Vahyi ölçün olacak aklın da sürekli çalışacak.


 
Bilal Sürgeç


Konu Başlığı: Ynt: İyi niyet ve islamın anlaşılması
Gönderen: KübraBolat üzerinde 25 Kasım 2015, 15:02:05
Niyetimizi düzgün alıp Allah rızası için yapmalıyız desinler için yapmamalıyız çünkü öbür dünyada mükafatını alamayız        niyetimiz Allah rızası inşAllah


Konu Başlığı: Ynt: İyi niyet ve islamın anlaşılması
Gönderen: Yağmur Gmş üzerinde 25 Kasım 2015, 15:55:13
Bismillah...
Bir insan ne kadar içinden gelmediği halde güzel şeyler söylemeye çalışırsa çalışsın niyeti onu açığa vuracaktır ve önemli olan ne ve nasıl  düşündüğüdür...
Allah cc. razı olsun...


Konu Başlığı: Ynt: İyi niyet ve islamın anlaşılması
Gönderen: Pelinay üzerinde 25 Kasım 2015, 17:02:27
Allah razi olsun paylasiminiz icin.guzel bir makale olmus.
Rabbim niyetlerimizi hayr kilsin insallah


Konu Başlığı: Ynt: İyi niyet ve islamın anlaşılması
Gönderen: Ceren üzerinde 25 Kasım 2015, 19:25:00
Aleykümselam.Bir Müslüman iyi niyetli,salih amelli olmalıdır.Herkese İslamın güzelliğini,inceliğini göstermek için de iyi niyetli olup,İslamın emir ettiği gibi yaşamalıyız.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim....


Konu Başlığı: Ynt: İyi niyet ve islamın anlaşılması
Gönderen: Mehmed. üzerinde 11 Eylül 2019, 13:54:18
Ve Aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: İyi niyet ve islamın anlaşılması
Gönderen: Sevgi. üzerinde 12 Eylül 2019, 08:26:59
Rabbim bizleri herzaman niyeti hayırlı olan güzel kullarından olmayı nasip etsin inşaAllah