ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > İslamda yardımlaşma
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslamda yardımlaşma  (Okunma Sayısı 7301 defa)
25 Kasım 2010, 17:13:57
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.840Site
« : 25 Kasım 2010, 17:13:57 »İslamda Yardımlaşma


Yardımlaşma ve Yardımlaşmanın Önemi
a)Yardımlaşmanın Önemi:
Genellikle ifâde edildiği gibi İslâmiyet bir yardımlaşma dinidir. İslâmiyetten önce de sonra da hiç bir din ve fikir sistemi onun kadar bu konuya eğilmemiş yardım anlayışını ve bu anlayışın uygulanışını bu kadar geniş boyutlara ulaştıramamıştır.

Kur’an-ı Kerim’den öğrendiğimiz bu gerçeği, hayatımızın her anında görüyoruz. Geçmişte olduğu gibi, şimdi de hayatı paylaşan insanlar, aynı düzeyde değillerdir, örneğin zayıfı, güçlüsü, fakiri, zengini,erkeği, kadını gibi. Böyle insan toplulukları beraber doğup, beraber ölürler. Bu beraberlik “hayat”ın kaynağını oluşturuyor.

Ancak bu farklı insanlar, yaşadıkları süre içinde birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Zenginler bile fakirlere ihtiyaç duyar. Hiç bir zengin benim kimseye ihtiyacım yoktur diyemez. O insan servetini çalıştırdığı insanların gücü ile kazanır. Zira kimi çalıştırıyorsa ona muhtaç demektir.

İnsanların birbirlerine muhtaç olmaları, aralarındaki yardımlaşmaları zorunluluğunu ortaya çıkarır.Yardımlaşma toplum halinde yaşamanın sonucudur.

Cenâb-ı Hakk: “İyilikte ve kötülükten sakınmakta birbirinizle yardımlaşın, günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın.” buyuruyor. Zekat vermenin, güzel söz söylemenin, ve daha pek çok şeyin, iyi olarak kabul edersek, yardımlaşmanın sınırını sonsuz olduğunu anlarız.
Yardımlaşmanın konusunun içinde, maldan sevgiye kadar herşey verilebilir. Verme işi bazan zekat fitre gibi mecburi olduğu halde, bazan tamamen isteğe bağlıdır. Bu vermenin sınırı yoktur.Bu yardımın dışında, müslümanlar birbirlerine sevgi ile bağlanmak zorundadırlar.

b) Yardımın İnsanların ve Toplumların Yaşamlarındaki yaptığı değişiklikler:

1- Yardımla yoksullar korunmuş olur. Onlara yapılan maddi yardımlar, onların hırsızlık gibi kötü yollara sürüklenmesini engeller.
2- Yardım yapanla yapılan arasında sevgi ve ülfet doğar.yardımla topluma kazandırılan insanlar kin, hased, düşmanlık gibi kötü huylardan kurtulur, kimsenin malında gözü olmaz.
3- Hz. Muhammed, müslümanlara yardım edilenin değil, yardım eden kişi olmalarını bildirmiştir.Sıkıntı zamanında müslümanlardan yardım, anlayış ve sevgi görenler, sıkıntılarını atlatınca, alan değil veren kişiler olmaya çalışacaktır.

4- Zekât, sadaka ve diğer maddî yardımlar, müslümanların güçlü olmalarında, birlik ve beraberlik içinde bulunmalarında en büyük etkendir. Yardımlaşma, zenginle fakir, tokla aç arasındaki uçurumu kapatır ve sevgi, saygı bağı kurar.

5-Yardımlaşmanın yaygın olduğu toplumlarda dostluk duyguları güçlü olur. Fakirlik ve bununla gelen dilencilik ortadan kalkar.

c)Yardımlaşma Çeşitleri:

1-Maddî Yardım:

Yerde ve gökte ne varsa hepsi Allah’ındır.Fakat, Cenâb-ı Hakk, yerde ve gökte bulunan bütün varlıklar, yüce katından bir lütuf ve bağışlama olarak, insanların hizmetine vermiştir. Varlığın sahibi olan Allah Teâla, bunu, kullarından dilediğine verip dilediğinden alacağını açıklamıştır.Ancak kendilerine mal ve mülk verdiği kişilere, malları ile ilgili bazı sorumluluklar yüklemiş ve görevler vermiştir. Bu sorumluluk ve görevler, Allah’ın bir emaneti olan mallardan bir kısmının başkalarına verilmesidir. Cenâb-ı Hakk, iman ve namazdan sonra, malın başkalarına verilmesini emretmiştir. Buna “infak etmek” denir. İnfakın üç çeşit kısmı vardır(Farz, vacip ve mendup). Farz olan zekât, vacip olan fitredir.

Dünyada kalacak olan malımızın, Allah’ın emrine göre kullanılması ve harcanması önemli bir iştir. Bu harcama, âhirete uzanan geçide sağlam bir köprü kurmamızı sağlar.
Hayır ve iyilik, mal, el ve dille yapılır. Yapılacak bütün iyiliklere “sadaka” denir.
Mal ile yapılacak iyilik ve yardımın başında zekât gelir. Zekât, insanların ihtiyaçlarından fazla olan mallardan başkalarına vermeleridir ve mecbûri bir yardım şeklidir.Bunun dışında, sadaka ile başkalarına yardım etmemiz gerekir.
İnsan yakınlık derecesine göre başkalarına yardım etmelidir (Çocuğu annesi-babası, kardeşi, yakın akrabaları, yakın ve uzak komşuları, içinde yaşadığı toplumun diğer bireyleri). Ancak maddî olarak yardım edilecek kişilerin gerçekten yoksul olmaları gerekir.
Fakat insan gönül zenginliğinin yerine, elinde olanın daha fazlazını ister, gözünü hırs bürür. Bunun yerine Allah’ın bize nimet olarak verdiği malların hayır yolunda, bize emrettiği şekilde harcanması olumlu bir davranıştır.Yalnız insan istediği malı değil, mallarından sevdiklerini yoksullara vermek zorundadır, böylece Allah’ın rızasını kazanır.

Mal ile yapılacak yardımlardan biri de “karz-ı hasen”dir.Bu yardım, faiz veya benzeri menfaat beklemeden ödünç para verilerek yapılır.
Herkesin yararlanabileceği çeşme, köprü, cami, hastane, okul, yol gibi kurumlar yaptırmak da mal ile yapılan yardımlar arasındadır.Bu tür hayır eserlerine sadaka-i câriye denir ve bu kişiler öldükten sonra da, o yerler hala işliyorsa sevabı çok olur.
Sosyal ve ekonomik bakımdan malla yapılacak en önemli yardımlardan biri de zenginlerin mallarını yatırıma aktarmalarıdır ve çalışmak isteyenlere iş ve geçim imkanı hazırlamalarıdır.

1-Mânevî Yardım:
Allah’ın ve Resûlünün bizden yapılmasını istediği, akıl ve vicdanın hoş gördüğü bir şeyi yapmak iyiliktir. Kötülükten sakınmak, başkalarına kötülük yapmamak da iyiliktir. Bu tür iyilikler de “sadaka”dır.İyilikte yardımlaşmak kadar kötülükten alıkoymaya çalışmak da müslümanların dinî-ahlâkî görevleri arasındadır. Kötülük gören kişi, kötülük ister küçük ister büyük olsun, ona engel olmalıdır. Eğer bu görev yapılırsa, kötülük azalır, toplum huzur bulur.

d)Yardım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

1- Yardım Allah rızası için yapılır. Allah rızası gözetilmeden yapılan iyilikte riyâ ve gösteriş, yada çıkar düşüncesi vardır

2- Yardım yapılacağı sırada gerçekten yoksul olan kişiler aranmalıdır. Ancak hayâ sahibi yoksullar, yoksulluklarını belli etmez. Yardım yapacakların, bunlar gibilerini bulup, haysiyetlerini bozmadan yardım etmelidirler.
3- Kötü, işe yaramaz mallar yardım olarak başkalarına verilmez.

4- Yapılan yardım hiç bir zaman başa kakılmamalıdır, aksi takdirde yapılan yardımın sevabı olmaz.

5- Yoksulun halinden anlamalı ve ona iyi davranmalıdır.

6- Hiç bir yardım küçük görülmemelidir.
7- İyilik ve yardımda bulunacak kişi bunu zamanında yapmalıdır. Zamanında yapılmayan yardım, ihtiyacı karşılamaktan uzaklaşır.

8- Yardım yapılırken gizliliğe önem verilmelidir. Ancak zekat gibi farz olan ibadetlerde açıklık esastır.

e)Başkalarından Yardım Bekleyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar:

1- İhtiyaçtan fazlası istenmemelidir.
2- Yapılan yardımı azımsamadan kabul etmek gerekir.
3- Yardım kerîm olandan istenir, yardım etmek istemeyenden veya imkanı olmayandan yardım istenmez.
4- İyilik ve yardım yapana nankörlük değil, teşekkür etmeliyiz.

ALINTI

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.301


View Profile
Re: İslamda yardımlaşma
« Posted on: 18 Ekim 2017, 03:18:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslamda yardımlaşma rüya tabiri,İslamda yardımlaşma mekke canlı, İslamda yardımlaşma kabe canlı yayın, İslamda yardımlaşma Üç boyutlu kuran oku İslamda yardımlaşma kuran ı kerim, İslamda yardımlaşma peygamber kıssaları,İslamda yardımlaşma ilitam ders soruları, İslamda yardımlaşmaönlisans arapça,
Logged
11 Kasım 2014, 21:21:45
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.694


Site
« Yanıtla #1 : 11 Kasım 2014, 21:21:45 »

Esselamu aleykum;
Dinimizde yardımlaşma ve paylaşma çok önemlidir..İlk amacamız'1- Yardım Allah rızası için yapılır. Allah rızası gözetilmeden yapılan iyilikte riyâ ve gösteriş, yada çıkar düşüncesi vardır'..
Dinimizde iyilik ve paylaşımda bulunmak çok güzeldir ve sevap kazandırılır...Gösteriş için iyilik yapılmaz...Mevlam razı olsun..Rabbim dinimizde güzellik yapan kişilerden etsin..

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

11 Kasım 2014, 21:32:01
8c nazlı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 284


« Yanıtla #2 : 11 Kasım 2014, 21:32:01 »

Birbirleriyle her insan yardımlaşa bilir.Bunun için herkez ihtiyacı olan insanlara yardım etmelidir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Kasım 2014, 21:18:50
Derya 7/B

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 300


« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2014, 21:18:50 »

Dinimizde yardımlaşma ve paylaşma çok önemlidir,içten isteyerek yardım etmemız gerekir,ödevim için yardımcı oldu teşekkürler.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Kasım 2014, 21:41:16
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.952


« Yanıtla #4 : 12 Kasım 2014, 21:41:16 »

Rabbim veren elden eylesin bizleri. Hem maddi hem de manevi anlamda. Rabbim razi olsun paylaşım için.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

17 Kasım 2014, 19:56:58
ercan7-d

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 36


« Yanıtla #5 : 17 Kasım 2014, 19:56:58 »

Allah razı olsun ödevimi yaptım.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Kasım 2014, 20:13:36
Ceren
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 18.998


« Yanıtla #6 : 17 Kasım 2014, 20:13:36 »

Aleykümselam.Rabbim bizleri İslam yolun da ,Allah için yardım eden kulların dan eylesin bizleri inşAllah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Kasım 2014, 20:27:26
Yakupcan

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.113« Yanıtla #7 : 17 Kasım 2014, 20:27:26 »

Dinde yardimlasma çok önemlidir.Her mü'min,fark gözetmeksizin darda kalan kardesine yardim etmelidir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı


Sanma ki dert sadece sende var...
Sendeki derdi nimet sayanlarda var!

HZ.MEVLANA
01 Aralık 2014, 14:28:25
Elif Benal 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 849« Yanıtla #8 : 01 Aralık 2014, 14:28:25 »

Teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu :)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Açtığın her yaradan , hesap soracak 'Yaradan'
01 Aralık 2014, 18:59:19
Liyla

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 384


« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2014, 18:59:19 »

Yardımlaşma konusuyla ilgili daha faza bilgi öğrendim .
  Teşekkürler ödevime yardımcı oldu bu makale.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
01 Aralık 2014, 20:17:42
Rüveyha

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.561


« Yanıtla #10 : 01 Aralık 2014, 20:17:42 »

Esselamu Aleyküm ve rahmetulla..Rabbim maddi manevi kardeşine iyilikte , yardımlaşmada bulunanlardan eylesin inşaAllah..Rabbim razı olsun kardeşim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
01 Aralık 2014, 20:43:40
Burcu 8D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.338« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2014, 20:43:40 »

paylaşım için teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Ne kadar acıdır insanın teselliyi sigara da araması. Çok mu zor elini semaya kaldırıp yalvarması!
02 Aralık 2014, 16:52:05
esmanur7/a

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 20


« Yanıtla #12 : 02 Aralık 2014, 16:52:05 »

YAPAN KİŞİDEN ALLLAH RAZI OLSUN ODEVİMİ YAPABİLDİM :)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Aralık 2014, 16:55:59
esmanur7/a

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 20


« Yanıtla #13 : 02 Aralık 2014, 16:55:59 »

yardımlaşma hakkında daha fazla bilgileresahip oldum ;)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Aralık 2014, 20:05:42
Metin 8/A

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 503« Yanıtla #14 : 02 Aralık 2014, 20:05:42 »

Dinimizde yardımlaşma ve paylaşma çok önemlidir,içten isteyerek yardım etmemız gerekir,ödevim için yardımcı oldu teşekkürler.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

DağLar önümde diz çökerken kayaLara yaLvaramam…NehirLer Bana akarken Bir damLayLa uğraşamam..!
03 Aralık 2014, 15:52:21
muhammet7/c

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 140


« Yanıtla #15 : 03 Aralık 2014, 15:52:21 »

Makaleme çok yardımcı oldu emeği geçen herkesten Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Aralık 2014, 15:59:52
muhammet7/c

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 140


« Yanıtla #16 : 03 Aralık 2014, 15:59:52 »

Allah razı olsun hem makaleme yardımcı oldu hem de bişeyler öğrenmeme

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Aralık 2014, 18:41:30
tarık acar

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 22« Yanıtla #17 : 03 Aralık 2014, 18:41:30 »

konuda da anlatıldığı gibi İslamiyet bir yardımlaşma ve dayanışma dinidir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Aralık 2014, 19:27:48
Tuğçe 8/D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 364


« Yanıtla #18 : 03 Aralık 2014, 19:27:48 »

 Yardımlaşma, insanlar arasında sevgi bağını güçlendirir. Dinimizde de sadaka ve zekat gibi yardımlaşmanın sağlanmasını kolaylaştıran etkenler var. İnsanlar birbirlerine paylaşarak barış, refah ve huzurlu bir toplum oluşturabilirler.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Aralık 2014, 22:41:37
Kader 7/C

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.089« Yanıtla #19 : 09 Aralık 2014, 22:41:37 »

Rabbim sizlerden razı olsun...
İnşAllah herkes birbirleri ile kardeş gibi olurlar.Rabbim herkese nasip eyler İnşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Dünya güzel olsaydı,doğarken ağlamazdık...

Yaşarken temiz olsaydık,ölünce yıkanmazdık.
17 Aralık 2014, 20:52:45
Gülbahar Aktay
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 583« Yanıtla #20 : 17 Aralık 2014, 20:52:45 »

dinimizde yardımlaşma çok önemlidir bu yüzden Allah hiç kimseyi eşit yaratmamıştır.eğer herkesi eşit yaratsaydı toplumda yardımlaşma söz konusu olamazdı.birini akıllı birini zengin birini fakir birini işinde başarılı yarattı.insanlar birbirlerinden farklı olsun ki insanlar arasında dayanışma yardımlaşma olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Kainatta en yüksek hakikat imandır, imandan sonra namazdır.
17 Aralık 2014, 22:53:53
Ceren
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 18.998


« Yanıtla #21 : 17 Aralık 2014, 22:53:53 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan hocam.Rabbim bizlere birbirine yardım eden,birbirimize duyarlı olmayı nasip etsin inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
18 Aralık 2014, 19:48:48
Liyla

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 384


« Yanıtla #22 : 18 Aralık 2014, 19:48:48 »

Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz” (Buhârî, Îmân 7; Müslim, Îmân 71–72)


       Allah'ın Kuran'ı Kerim de bizlere söylediği gibi kendimiz için istemediğimiz şeyi başkası için istememeliyiz. Eğer birisine yardım yapacaksak  vereceğimiz şeyin kötü ve kullanılamayacak halde olmaması  gerekir.
 Çünkü yardım yaparken karşımızdaki kişiyle empati kurmalı ve onu incitecek söz veya davranışlardan kaçınmalıyız.
Eğer yardımı Allah ın Kur an ı Kerim de bizlere emrettiği gibi ve Peygamberimizin hadislerin örnek alarak yaparsak o zaman toplumda dayanışma ve yardımlaşma bağları güçlenir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Aralık 2014, 16:56:29
Yunus Emre

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 500« Yanıtla #23 : 22 Aralık 2014, 16:56:29 »

allaha çok şükür ki müslümanız ve yardımlaşmayı, paylaşmayı biliyoruz
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Her Anımızda Allah için Niyet Edelim ( Allah için )  Yerken , İçerken , Giyerken , Çıkarırken , Gezerken , Dinlenirken Bakarken , Duyarken , Yatarken , Kalkarken , Otururken , Okurken , Yazarken ve daha nicesinde... ( Allah için ) Niyet Edelim.
22 Aralık 2014, 17:46:29
Bahrişan 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 310


« Yanıtla #24 : 22 Aralık 2014, 17:46:29 »

yardım sadece para değildir sevgidir yardımlaşma bazen isteyerek bazende istemeyerek olur yardımlaşmanın sınırı yoktur

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2014, 17:47:11 Gönderen: bahrişan 8/b »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Aralık 2014, 21:27:48
Yunus 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 594


« Yanıtla #25 : 22 Aralık 2014, 21:27:48 »

İslam topluluk yardınlaşma dayanışma dinidir.Yardımlaşma önemlidir,zenginin fakire fakirinde zengine ihtiyacı vardır.fakirin para kazanması için zengine zengininde güçlenmesicin fakire ihtiyacı vardır.Yardım hem maddi hemde manevi yapılabilinir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı


Sımsıcak bir yuva.Aşırı samimiyet ve doğruluk içerir!
23 Aralık 2014, 14:58:36
yasin8c

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 51


« Yanıtla #26 : 23 Aralık 2014, 14:58:36 »

Her insan birbiriyle yardımlaşa bilir yardımlaşa biliriz.
 Dinde yardımlaşma çok önemlidir. 
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Aralık 2014, 14:40:25
Beyza 7/B
Yeni Üyeler 2015
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 27


« Yanıtla #27 : 28 Aralık 2014, 14:40:25 »

Esselamu aleyküm;   Zekât, sadaka ve diğer maddî yardımlar, müslümanların güçlü olmalarında, birlik ve beraberlik içinde bulunmalarında en büyük etkendir. Yardımlaşma, zenginle fakir, tokla aç arasındaki uçurumu kapatır ve sevgi, saygı bağı kurar.
                                                                                                                                                             
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Aralık 2014, 15:07:45
Fatma Yaşar

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 316


« Yanıtla #28 : 28 Aralık 2014, 15:07:45 »

Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez. Onu yanlız bırakmaz.Kim kardeşinin ihtiyacını giderirse   ALLAHTA onun ihtiyacını giderir. Kim bir müslümanın sıkıntısını giderirse Allahta kıyamet gününde onu sıkıntılarından kurtarır. Kim müslüman kardeşinin ayıbını örterse Allahta kıyamet gününde onun ayıbını örter.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
30 Mart 2015, 22:05:08
yasin8c

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 51


« Yanıtla #29 : 30 Mart 2015, 22:05:08 »


Her insan birbiriyle yardımlaşa bilir yardımlaşa biliriz.
 Dinde yardımlaşma çok önemlidir. 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &