> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > İkaz ve irşad
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İkaz ve irşad  (Okunma Sayısı 840 defa)
15 Mayıs 2011, 20:34:34
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 15 Mayıs 2011, 20:34:34 »İkaz ve irşad


Risale-i Nur din/siyaset ekseninde köklü bir usûl ve dil dönüşümü gerçekleştirmiştir. Bu usûl ve dil dönüşümü İslam ve insanlık düzeyinde son derece etkileyici bir barış ekseni oluşturmuştur.

Risale-i Nur, şefkat, hak ve hakikatin gereği olarak şeytanla kolkola yürüyen bir siyaseti “canavar” görmüş uzağında yürümüştür.

Risale-i Nur’un dilinde “Rahimiyet”in izleri mevcuttur.  Bütün insanlara ve bütün mahlûkata şefkat etmek “Rahimiyetin” zorunlu sonucudur. Dolayısıyla Nur Talebesi “müşfik”tir. Acıdığı insanları kalaşnikof ve hançerle değil Nebi (asm)’ın pederane dili ile irşad eder.
Halbuki siyasetin merhametsiz dili çok yaralayıcıdır.

Bir İslami hareket ne zaman politik hale getirilirse “öz”ü kaybolur, içi boşalır. Onun için Nurculuk politik bir hareket değildir. Dinin özü olan iman, ahlak, fazilet ve ahiret Nurculuğun hedef noktalarıdır. Nurculukta “zaruriyat-ı diniye, mesail-i cüz’iye-i fer’iye-i hilafiye’ye” feda edilmez. Bediüzzaman Sünuhatı’nda doksan elmas sütun ile on altın’ın kıyasını yaparak tercihimizdeki vehametin derecesini nazara verir.

Erkân ve ahkâm-ı zaruriye iman, ahlâk ve fazilettir. İçtihadî ve hilafî olan şey politik dil’dir.
Muaviye hareketi, Haricilik, Şia, İhvan-ı Müslimin ve bizdeki mümasil hareketler son derece politiktir.
Politik hareketler ifrat düzeyde aktivisttir ve dolayısıyla derûnilikten uzaktır.

Risale-i Nur ise sapmaları doğru aslına irca etmiştir. Politik diskurlar ve cerbezeli söylemler Risale-i Nur kültüründe “sıkletsiz” kalır. Çünkü Risale-i Nur klasik dönem İslam siyasi düşüncesinin boyutlarını aşmıştır. Risale-i Nur Hz. Ali’ye ait doğru çizgide yol almaktadır. Adalet-i mahzanın yanında, cadde-i kübra-i kur’an’dadır.

Risale-i Nur, Hz. Muaviye ile birlikte başlayan ve bugüne kadar devam eden bütün sapmalara itibar etmemiştir.

risale_edebiyat.jpgBuraya kadar iyi! Çünkü Nur’un bânisi elhak doğru tercihler yapmış, yazmış ve uygulamış.
Peki “içeriden olanlar olarak” bizler ne yapacağız?

Elbette hislerimizin ve nefislerimizin egemenliğinde Medine’mizi kaybetmeyeceğiz. Laik, dindar, ırkçı ve orta herkese şefkat edeceğiz! Her partide Risale-i Nur’un talebesi, kardeşi, dostu, muhibbanı ve taraftarı mevcut olabilir.
Öyle ise kimse ile tartışmayacağız, sadece Risale-i Nur’un nurunu göstereceğiz.

Çünkü taraftarlık hisleri ile malûl bir tartışma, yaralayıcı ve ötekileştirici bir dilin tetikleyicisidir. Böyle bir tartışma kalpleri ve muhabbet hislerini ezer geçer. Katı ve sevimsiz bir taraftarlık pozisyonu Nur Talebesinin şiarı olmamalı.

Tenvir ve irşatlarımız taraftarlığın ve muhalifliğin ifrat raylarında savrulmamalı, ikazlarımız muhatapların zihinlerinde “sıkletsiz” bırakılmamalıdır.

Risale-i Nur’un dili aktif, yönlendirici, her muhataba ve her zemine uyarlanabilir bir üst dildir. Biliyorsak anlatacağız, bilmiyorsak susacağız. Çok katmanlı olan Risale-i Nur’un dili’ni “şekilsel” okumalarımıza indirgeyip mahkûm etmeyeceğiz.

Bu dil her an canlılığını koruyan bir dildir. Bulanık değildir. Herhangi bir adresin “tapulu malı” da değildir. Kim ve hangi siyasi parti derecesi miktarınca Müslüman “cumhurun tasdikine iktiran etmiş” ise bu dilden nasipdar edilmelidir. Bu dil herhangi “bir yön”e çevrilerek kısırlaştırılamaz.

Sol bir partinin yüzde 95 “kabahatsiz”leri (Emirdağ son mektup) Risale-i Nur’un engin şefkatine ve merhametli diline muhtaç ise kimin alnına hangi damgayı ne hakla yapıştırıyorum!

Siyaset tarihimiz yıkılan ve dirilen sayısız parti ve liderlerle doludur. Siyasal denklemin kaderinde hiç kimseye ebediyet yoktur. Bu kaygan zeminde kim hak ve doğrunun yanında olmuşsa ayakta durmuş değilse ademe mahkûm olmuştur.

İcma-ı ümmet şeriatta delildir. Ümmet, hür iradesi ile siyasete ait hükmünü koyarsa saygı duyulmalıdır. Ümmetin tercihini koyduğu bu merkez, basit, lineer ve gelişimci değil dairevidir. İsimler ve resimler anlamında sabitesi yoktur.

Risale-i Nur’un dili ile ahrarlık/demokratlık ilkeseldir, sahip çıkan herkesin hisse alabileceği, “ağanın cebine tapulu olmayan” ve maharetle satın alınabilen bir tarik-ı siyasettir.

Öyle ise, birisinin lehinde olarak “cumhurun tasdikine iktiran etmiş” ötekisinin aleyhinde olmak cumhur-u mü’minine muhalefettir ve eğer Risale-i Nur adına ise zulümdür. Çünkü davet edilmeye müstaid büyük kitleler, siyasi taraftarlıklara kurban edilmez. Ötekisinin lehinde de berikisi kurban edilemez, çünkü her fert ve ekol “kameti miktarınca” mukaddestir ve Risale-i Nur’dan hissedar edilmeye lâyıktır.

Bu günün dalgalı siyaset zemininde tersinden vuran bütün “muharrik-i siyaset” vartalarına aman dikkat!

İbrahim KAYGUSUZ

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İkaz ve irşad
« Posted on: 27 Ekim 2021, 10:48:27 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İkaz ve irşad rüya tabiri,İkaz ve irşad mekke canlı, İkaz ve irşad kabe canlı yayın, İkaz ve irşad Üç boyutlu kuran oku İkaz ve irşad kuran ı kerim, İkaz ve irşad peygamber kıssaları,İkaz ve irşad ilitam ders soruları, İkaz ve irşadönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &