ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi  (Okunma Sayısı 479 defa)
12 Kasım 2010, 02:45:46
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 12 Kasım 2010, 02:45:46 »
Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi

Hz. Ebu Bekir'in kızı Hz. Esma, İslam'la ilk şereflenen kadınlardandır. Babası; Peygamberlerden sonra insanlığın en şereflisi, Peygamber (sav)'ın en yakın arkadaşı Hz. Ebu Bekir idi.

Kız kardeşi ise Müminlerin annesi Hz. Aişe validemiz idi. Müslüman olan on yedinci kişi olan Hz. Esma'ya 'İki kemerli' lakabı verilmişti. Hz. Esma, Mekke'den Medine'ye hicret edildiği gün, Hz. Peygamber'e ve babası Ebu Bekir'e yiyecek ve su tulumu hazırlamıştı. Hazırladıklarını bağlayacak bir şey bulamayınca kemerini ikiye bölmüş ve birisiyle yemek torbasını diğeriyle de su tulumunu bağlamıştı. Hz. Peygamber (sav), bu durumu öğrendiğinde, cennette Hz. Esma'ya iki kemer verilmesi için Allah'a dua etmişti. O günden sonra Hz. Esma, 'İki kemerli' lakabıyla anılır olmuştu.

"Öldürülsen de şerefli yaşa"

Hz. Esma'nın, Allah ve Resulüne imanı neredeyse babasının imanı gibi kuvvetliydi. Oğlu Abdullah'la son konuşmasında söylediği sözler, Allah'ın rızasından başka bir şey istemeyen bir annenin, oğlunu şerefli bir ölüme göndermesinden başka bir şey değildi.

Olay şöyle nakledilmiştir:

Yezîd İbn Muaviye'den sonra, halife olarak oğlu Abdullah İbnu'z-Zubeyr'e beyat edilmişti. Hicaz, Mısır, Irak, Horasan ve Kuzey Arabistan'ın büyük kısmı ona itaat etmişti. Fakat Ümeyye oğulları, Haccac İbn-i Yusuf komutasında büyük bir orduyu onunla harp etmek için hemen harekete geçirdiler. İki taraf arasında, İbnu'z-Zubeyr'în çeşitli kahramanlıklar gösterdiği çarpışmalar oldu. Ancak arkadaşları yavaş yavaş yanından ayrılmaya başladılar. Abdullah ve yanındakiler, Allah'ın evine sığınıp orada saklandılar.

Abdullah, ölmeden birkaç saat önce annesi Esma'nın yanına gitti annesi gözleri görmez yaşlı bir haldeydi ve şöyle konuştu: "Es-selâmu aleyke ve rahmetullahi ve berakâtuhu, anneciğim!"

Oğlunun orada kendisine selam verdiğini işiten Hz. Esma: "Aleyke's-selâm Abdullah... Haccac'ın mancınıklarının Harem'deki askerlerine fırlattığı taşlar, Mekke'nin evlerini titretirken, bu saatte gelmene ve burada olmana sebep nedir?" deyince, oğlu Abdullah annesi Hz. Esma'ya şöyle der: "Seninle istişarede bulunmak için geldim."

Hz. Esma: "Benimle mi istişarede bulunacaksın? Hangi konuda?" diye sorunca, Abdullah şöyle dedi: "Askerler, Haccac'tan korktukları veya onun sağladığı imkânları arzu ettikleri için, beni perişan bir halde bırakıp gittiler. Hatta çocuklarım ve akrabalarım benden ayrıldılar. Yanımda adamlarımdan çok azı kaldı. Onlar büyük gayret gösterseler de ancak bir veya iki saat dayanabilirler. Ümeyye oğullarının elçileri, eğer silâhı bırakır, Abdülmelik İbn-i Mervan'a beyat edersem, dünyada ne istersem vereceklerini söylüyorlar. Sen ne dersin?"

Esma yüksek sesle şöyle cevap verdi: "Mesele senin meselen, Abdullah! Sen kendini daha iyi bilirsin... Eğer hak yolda olduğuna inanıyorsan ve Hakk'a davet ediyorsan senin sancağının altında öldürülen arkadaşlarının sabrettiği gibi sen de sabret ve savaş... Eğer dünyayı istiyorsan, sen ne kötü bir kulsun, kendini de arkadaşlarını da mahvetmiş olursun."

Annesinin hiddetli cevabına Abdullah şöyle cevap verdi: "Fakat bugün ben mutlaka öldürülmüş olacağım."

Hz. Esma: "Bu; Ümeyye oğulları çocuklarının kellenle oynaması için, isteyerek canını Haccac'a teslim etmenden daha hayırlıdır."

Abdullah: "Ben öldürülmekten korkmuyorum, ancak benim organlarımı kesip koparmalarından korkuyorum."

Hz. Esma: "Kişinin ölümden sonra korkacağı bir şey yoktur. Ölü koyun derisinin yüzülmesi acı vermez."

Annesinin bu kararlı yaklaşımından sonra Abdullah'ın yüzünde memnuniyet ifadesi belirdi ve şöyle dedi: "Sen ne mübarek bir annesin. Senin ne mübarek hasletlerin var. Ben, bu saatte sana, bunları işitmek için geldim. Allah biliyor, ben ne gevşedim, ne de gücümü kaybettim. Yine Allah şahittir ki, yaptıklarımı dünya ve ziynetlerini sevdiğim için yapmadım, ancak Allah'ın haram kıldığı şeylerin mubah görülmesine gazaplanacağı  için yaptım. İşte ben, istediğin şeye doğru gidiyorum. Öldürüldüğümde bana üzülme, işini Allah'a havale et."

Oğlunun 'öldürülmeme üzülme' demesine karşı Hz. Esma şöyle dedi: "Ben sana ancak bâtıl uğrunda öldürülürsen üzülürüm."

Abdullah: "Oğlunun şimdiye kadar hiçbir kötüyü yapmaya kastetmediğine, hiçbir yüz kızartıcı işi yapmadığına, Allah'ın hükmünden sapmadığına, hiçbir emanete hıyanet etmediğine, hiçbir Müslüman ve zimmîye haksızlık etmek istemediğine ve onun yanında hiçbir şeyin; Azîz ve Celîl olan Allah'ın rızasından daha üstün olmadığına inan. Bunları kendimi temize çıkarmak için söylemiyorum. Allah beni, benden daha iyi bilir. O sözleri sadece kalbime sabrı sokmak için söyledi."

Oğlunun bu son cümlelerinden sonra Hz. Esma şöyle dedi: "Seni, kendisinin ve benim istediğim şey üzerinde kılan Allah'a hamdolsun. Yavrucuğum! Seni koklamam ve vücuduna dokunmam için bana yaklaş. Belki, bu, seninle son görüşmemiz olur."

Abdullah annesinin ellerini öptü. Annesi de oğlunun yüzünü ve başını hem kokladı hem de öptü. Elleriyle vücuduna dokundu. Az sonra ellerini çekip şöyle dedi:

"Abdullah! Bu giydiğin nedir?"

"Zırhım"

"Yavrum! Bu, şehîd olmak isteyenin elbisesi değildir"

"Onu çıkar. Böylesi senin hamiyetin ve cesaretin için daha sağlam, sıçraman için daha güçlü ve hareket etmen için daha hafiftir."

Abdullah  İbnu'z-Zubeyr zırhını çıkardı. Harbe devam etmek için şöyle diyerek Harem'e gitti: "Anneciğim! Bana dua etmeyi ihmal etme."

O gün henüz akşam olmadan Abdullah İbn Zubeyr, şehadetle Rabbîne kavuştu. Onun ölümünün üzerinden on günden fazla geçmeden annesi Hz. Esma da vefat ederek Rabbine kavuştu

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi
« Posted on: 19 Eylül 2019, 21:41:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi rüya tabiri,Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi mekke canlı, Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi kabe canlı yayın, Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi Üç boyutlu kuran oku Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi kuran ı kerim, Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi peygamber kıssaları,Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi ilitam ders soruları, Hz. Esma’nın oğluna tavsiyesi önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &