> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Sen Müminleri canın bilirdin
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sen Müminleri canın bilirdin  (Okunma Sayısı 1017 defa)
27 Aralık 2010, 19:55:25
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 27 Aralık 2010, 19:55:25 »Sen Müminleri canın bilirdin


Asırlardır ezilen, horlanan, mağlup bir ümmetin, zaferden zafere koşan ve yenilgi nedir bilmeyen bir mücahide, Bedir'in ve Uhud'un şanlı kahramanına, Hayber'in fatihi Allah Resulü'ne; biçare seslenişidir bu:

Medine'nin bir ucundan acı bir haber gelmiş, yüreğini yakmıştı. Kaynuka Yahudilerinin mahallesinde Yahudiler toplanmış, bir Müslüman kadının örtüsüne saldırmışlardı. Kadın can havliyle bağırmıştı: İmdat diye.

Senin arkadaşların ne kadar gururluydu ya Resulallah. Hemen bir tanesi koşmuş, saldırganları cezalandırmış ama kendisi de şehid olmuştu. Nasıl üzülmüş, nasıl da öfkelenmiştin. Alnının ortasındaki damar nasıl da kabarmıştı. Sana iman eden bir kadına kim saldırabilir, senin arkadaşlarına kim, hangi cesaretle dokunabilirdi? Sen müminleri canın bilir, onları annelerinden ve babalarından daha çok severdin. Bir kadının namusundan veya bir adamın canından ne olur demeyi aklına bile getirmedin. Ayağa kalktın ve seslendin: Hazırlanın gidiyoruz.

Biz Gazze'de can veren bir bebeği ve onun üzerine kapanıp ağlayan çaresiz annesini gördüğümüzde duygulanıyoruz. Bir evin enkazından çıkarılan cesetlere baktığımızda gözlerimiz yaşarıyor. Küçük bir kızın suratı parçalanmış, ayakları bir yere kolları bir yere düşmüş, senin namazda sırtına çıkan çocuklar, hani hutbedeyken görüp de koştuğun, kucağına alıp öptüğün Hasanlar, Hüseyinler, Zeynepler var ya, onların kafaları parçalanmış gözleri oyulmuş ve biz sadece seyrediyoruz.

Bir yerlerde toplanıp bağırıyor, kükrüyor, acımızı, nefretimizi haykırıyoruz. Ama çocukların ölümüne engel olamıyoruz.
Filistin halkı, efendimize vefa gösteriyor

Bu satırlar yazılırken, Filistin halkı Mescidi Aksa'yı koruyor. On beş on altı yaşındaki delikanlılar, beli bükük ihtiyarlar, çoluğunu çocuğunu bırakmış camiye gelen kadınlar, hepsi Mescidi Aksa'yı canları pahasına savunuyorlar.

Onlar Senin ilk kıblene, miraca çıktığın mukaddes beldeye ve elbette sana vefa gösteriyorlar. Onlar önlerinde seni görüyor, korktuklarında, aciz kaldıklarında tıpkı düşmandan korktuğunda sana sığınan ashabın gibi, senin Rabbine sığınıyor ve senin mücadelenden destek alıyorlar.

Küçük bir yavrunun hatırı için, Allah için ayağa kalkan, elli beş yaşında olmasına rağmen atına binen, sevenlerinin ümidi, yavruların gülümseyen çehresi olan Nebinin özlemiyle yanıyorlar.

Nadir Oğullarını ziyarete gitmiştin hani. Sen onlara misafir olmuş, onlar ise seni öldürmeye kalkmışlardı. Onlar senden önce nice mazlum peygamberin kanına girmişlerdi. Sen Medine'ye döndün, ashabını topladın ve seslendin: Hazırlanın gidiyoruz.

Bir sabah vakti Yahudiler Seni karşılarında buldu. Onlar Senin karşına nasıl çıkarlardı. Medine'yi terk etmekten, yenilgiyi kabullenmekten başka çareleri mi vardı?
İkindi namazını Kureyza yurdunun önünde kılıyoruz

Hendek savaşının en zorlu anlarıydı. Hani yürekler ağızlara gelmiş, kalpler korkudan tir tir titremişti. Tam bu esnada Kureyza Yahudileri Müslümanlara ihanet etmiş, Mekkelilerle anlaşmışlardı. Medine iki büyük tehlikenin ortasında kalmış, kadınlar ve çocuklar uyuyamaz olmuştu.

Ama ya Resulallah, senin şehrin kahramanlarla doluydu. Yahudilerin karşısında elinde kılıcıyla halan Safiye durmuş, kardeşi Hamza gibi kılıç sallıyordu.

Sen zaferi kazanıp düşmanı darmadağın ettiğinde yorulmuş evine gidiyordun, elli sekiz yaşındaydın. Tam kapıyı açarken Cebrail gelmiş ve: 'Nereye gidiyorsun, henüz savaş bitmedi. Biz Kureyza mahallesine savaşmaya gidiyoruz', demişti.

Bir anda yüreğin coştu, yorgunluktan eser kalmadı. Atına bindin ve seslendin: İkindi namazını Kureyza yurdunun önünde kılıyoruz. Hazırlanın gidiyoruz.
Seninle aramızda uçurumlar var

Hayber'in önünde senin sesin duyulur. Hayber kalelerinde Allahu Ekber harab oldu Hayber, diye bir ses yankılanır. Yahudiler, Ahmed geldi diye köşe bucak kaçışır. Senin bir yanında Musa ve İsa diğer yanında Zekeriya ve Yahya vardır.

Senin Seleme gibi askerlerin, Ali gibi aslanların vardır. Senin Rabbine sonsuz imanın, zafere sınırsız inancın ve Rabbinin de sana yardımı vardır. Bizim ise seni hasretle yâd etmekten, adını özlemle anmaktan başka yapabildiğimiz hiçbir şey yoktur.

Seninle ümmetin arasında aşılmaz duvarlar, derin uçurumlar vardır.

Bir gece Medine'de korkunç bir ses duyulur. Halk dehşet içinde sokağa dökülür. Medine'ye büyük bir düşman ordusu mu saldırmıştır? Sonra şehrin aşağısından senin sesin yükselir.

Eyersiz bir atın üzerinde rüzgâr gibi fırlamış, korkunun üzerine gitmiş ve dönüyorsun, ashabının yüreğindeki paniği, endişeyi yok ediyorsun: "Korkmayın, endişe edecek bir şey yok" diyorsun.

Ya Resulallah, Senin cesaretine, Rabbine karşı duyduğun emsalsiz güvene, sevgi dolu yüreğine ve huzur veren sesine ne kadar da ihtiyacımız var?

 

ALINTI
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Sen Müminleri canın bilirdin
« Posted on: 30 Kasım 2021, 14:58:35 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sen Müminleri canın bilirdin rüya tabiri,Sen Müminleri canın bilirdin mekke canlı, Sen Müminleri canın bilirdin kabe canlı yayın, Sen Müminleri canın bilirdin Üç boyutlu kuran oku Sen Müminleri canın bilirdin kuran ı kerim, Sen Müminleri canın bilirdin peygamber kıssaları,Sen Müminleri canın bilirdin ilitam ders soruları, Sen Müminleri canın bilirdin önlisans arapça,
Logged
18 Şubat 2011, 15:03:47
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2011, 15:03:47 »
  Senin Seleme gibi askerlerin, Ali gibi aslanların vardır. Senin Rabbine sonsuz imanın, zafere sınırsız inancın ve Rabbinin de sana yardımı vardır. Bizim ise seni hasretle yâd etmekten, adını özlemle anmaktan başka yapabildiğimiz hiçbir şey yoktur.

  Eyersiz bir atın üzerinde rüzgâr gibi fırlamış, korkunun üzerine gitmiş ve dönüyorsun, ashabının yüreğindeki paniği, endişeyi yok ediyorsun: "Korkmayın, endişe edecek bir şey yok" diyorsun.

Ya Resulallah, Senin cesaretine, Rabbine karşı duyduğun emsalsiz güvene, sevgi dolu yüreğine ve huzur veren sesine ne kadar da ihtiyacımız var?


    Gaflet öylesine sarmış ki yürekleri..O'na (s.a.v.) ihtiyacımız olduğunu bile hissedemeyecek hale gelmişiz çoğumuz..Rabbim O'nun sevgisini doldursun kalplerimize..Ve biz o iklimde yakalayalım kaybettiğimiz huzuru..Güveni..İnşaallahu Teala..

   

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &