ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Tasavvuf Dergileri > Diğer Yazılar > Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi  (Okunma Sayısı 470 defa)
09 Kasım 2011, 20:59:36
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 09 Kasım 2011, 20:59:36 »Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi


Ağustos 2005 - 80.sayı

Semerkand Dergisi kaleme aldı, DİĞER YAZILAR bölümünde yayınlandı.

Hamd o Allah'a mahsustur ki bizi İslâm ile aziz kıldı. İman etmemizi nasip ederek bize lütufta bulundu. Peygamberi Hz. Muhammed s.a.v.'i hidayet rehberi olarak göndermek suretiyle bize merhamet etti ve bizi O'nunla dalâletten hidayete sevk etti. Aramızda ayrılık- gayrılıklar varken bizi O'nunla bir araya topladı, kalplerimizi birleştirdi. Bize düşmanlarımıza karşı yardım etti, ülkeler fethetmeyi ve oralara yerleşip hakimiyet kurmayı nasip buyurdu ve yine 'Onun vasıtasıyla bizi, birbirini seven kardeşler haline getirdi.

Binaenaleyh bu nimete karşılık Allah'a hamd ve sena edin, bu nimetin daha fazlasını vermesini ve şükrünü edaya muvaffak kılmasını da isteyin. Zira Allah, size muhalefet edenlere (inkârcılara) karşı size yardım ve zafer vermeyi vaad buyurmuştur.

Günah fiiller işlemekten ve nimete nankörlükten şiddetle uzak durun. Zira kendisine verilen nimetlere karşı nankörlük gösterdiği ve bu halinde ısrarcı olup tevbe etmediği halde, Allah Tealâ'nın , izzetini çekip almadığı ve üzerine düşmanlarını musallat etmediği pek az kavim vardır.

(Ali Ahmed el- Hatîb, Ömer b. el- Hattâb, 199.)

. . .

Hz. Ömer r.a. bir başka hutbesinde şöyle demişti:

Allah Tealâ'ya hamd ve sena, Rasulullah s.a.v.'e salât ve selamdan sonra ..

Ey insanlar!

Bizim sizin üzerinizdeki hakkımız, gaybı (Allah Tealâ'nın gazabını, cennet ve cehennemi vb.) hatırlatarak bize nasihat etmeniz ve hayırlı icraatlarımızda bize yardımcı olmanızdır.

Allah Tealâ nazarında, devlet başkanının halkına gösterdiğinden daha sevgili ve faydası daha umumi bir yumuşak başlılık ve incelikli davranış yoktur. Allah Tealâ'nın en fazla buğzettiği ve zararı en umumi olan şey de, devlet başkanının bilgisizliği ve katılığıdır. Maiyetinde bulunan kimselerin huzur, rahat ve afiyetini gözeten kimsenin kendisine de huzur, rahat ve afiyet ihsan edilir.

(Ali Ahmed el- Hatîb , Ömer b. el- Hattâb , 180.)

. . .

Hac kafilesinden hızlı hareket ederek onlardan önce konaklara giden, buralarda borç parayla ticaret yapan, sonra tekrar hızlı davranıp yine kafileyi geçen bir adam iflas etmişti. Alacaklılar Hz. Ömer r.a.'a başvurduğunda minbere çıkıp, Allah Tealâ'ya hamd ve sena, Rasul-i Ekrem s.a.v. Efendimiz'e salât ve selamdan sonra şunları söyledi:

Ey insanlar! Sakın bir adamın orucu ve namazı sizi aldatmasın. Bir kimsenin güvenilir olup olmadığını öğrenmek için konuştuğu zaman doğru söyleyip söylemediğine, kendisine bir şey emanet edildiğinde ona hıyanet edip etmediğine ve zengin olduğunda takvasına bakın.

Bundan sonra, ey insanlar! Cüheyne kabilesinin Üseyfi'si , kendisi hakkında “hacıları geçti, hepsinden önce davrandı" denmesini, dini ve güvenilirliği için yeterli saydı. (Oysa bunun dindarlık ve güvenilirlikle bir ilgisi yoktur.)

Dikkat edin! O borç alarak ticaret yapmış, ancak borcunu ödemek için gerekli ihtimamı göstermemiştir. Şimdi ise borcu, bütün malını götürecek kadar büyümüştür. Kimin onda alacağı varsa yarın sabah bize gelsin, malını aralarında taksim edelim.

Borçtan uzak durun! Zira borcun evveli üzüntü, sonu ise elde-avuçta hiçbir şey kalmamacasına malın elinden alınmasıdır.

(Şerhu'z-Zürkânî ale'l-Muvatta, 4/95.)


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi
« Posted on: 15 Eylül 2019, 22:58:08 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi rüya tabiri,Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi mekke canlı, Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi kabe canlı yayın, Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi Üç boyutlu kuran oku Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi kuran ı kerim, Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi peygamber kıssaları,Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendi ilitam ders soruları, Hz. Ömer Faruk R.a. Böyle Seslendiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &