ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Diğer Yazılar > Fıtır sadakası
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fıtır sadakası  (Okunma Sayısı 4619 defa)
08 Ağustos 2015, 17:55:48
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.439


« : 08 Ağustos 2015, 17:55:48 »FITIR SADAKASI

Hüseyin OKUR

Sadaka-i fıtır; Ramazan Bayramı’na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mali bir ibadettir.
Alimlerimiz; namazın eksiklerini tamamlayan sehiv secdesi gibi, fitrenin de tuttuğumuz oruçtaki eksikliklerimizi giderip orucumuzu tamama erdirdiğini bildirmişlerdir. İbn Abbas’dan (r.a) rivayet edilen bir hadiste Rasulullah’ın (s.a.v) fitreyi; oruç tutanı anlamsız ve çirkin davranışlardan temizlesin, fakirlere de yiyecek bir lokma olsun, diye emrettiği rivayet edilmiştir. (Ebu Davut, Zekat, 17) Hadisten de anlaşılacağı üzere fıtır sadakası; oruç tutan Müslümanın oruçluya yakışmayan davranışlarla zedelenen ibadetindeki eksiklikleri tamamlar bunun yanında yoksulların da bayram sevincine katılmalarını sağlar. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerine bir yardımdır. Bu cihetle fitre; insani bir hayır ve medeni bir vazifedir.
Enes b. Malik’in (r.a) rivayetine göre Nebi (s.a.v) fıtır sadakasının önemine bir hadislerinde şöyle işaret etmişlerdir: “Kişi, fıtır sadakasını verene kadar Ramazan’da tuttuğu oruç yeryüzü ile gökyüzü arasında asılı halde durur.” (Deylemi, Müsnedü’l-Firdevs, nr. 3754)
Ömer b. Abdülaziz (rh.a) valilerine gönderdiği mektuplarında, insanlara Ramazan ayını istiğfar ederek ve sadaka-i fıtır vererek tamamlamalarını emrederdi. Çünkü fıtır sadakası, insanın oruçluyken yaptığı hatalara ve boş konuşmalara karşı bir kefaretti. İstiğfar da öyle…

BAYRAMA KADAR VERİLMELİ

Fitre, Hicret’in ikinci yılında zekattan önce meşru kılınmıştır. Fıtır sadakasıyla yükümlü olma vakti Ramazan Bayramı’nın birinci gününün tan yerinin ağarmasıyla başlar. Kişinin üzerine vacip olan bu borcu ödemesinin en faziletli zamanı da bu zamandır. Bayramdan sonraya bırakılması uygun değildir. Efdal olan, bayramdan önce verilmesidir. Fitre Ramazan ayının başlamasıyla da ödenebilir.
Fıtır sadakası verecek kadar nisaba malik olan kimseler; velayeti altında bulunan (bakmakla yükümlü olduğu) kimseler için de bu sadakayı verir. Bir özür dolayısıyla -örneğin hastalık, hamilelik, yolculuk ve çok yaşlı olmak gibi- oruç tutamayan kimseler de fitre vermekle yükümlüdürler. Fıtır sadakası, direkt olarak oruca bağlı değil haddizatında müstakil bir ibadettir. Bu sebeple fitrenin vacip olması için oruç tutuyor olmak şart değildir. Özürlü ya da özürsüz oruç tutamayana da fıtır sadakası vaciptir. Hatta ergenliğe ulaşmamış çocuklar ile akli yetileri yerinde olmayan kimseler için de veli veya vasileri, onların adına fitre vermekle yükümlüdürler.

FİTRE VERİLECEK YERLER, ZEKAT VERİLECEK YERLERLE AYNIDIR

Nisap miktarı malı olmayan muhtaç kimseler, miskinler, hiçbir şeye sahip olamayıp yiyeceği ve giyeceği şeyler için dilenmeye muhtaç olan yoksul kimseler, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve sefere çıkıp yolculuğu esnasında yardıma muhtaç hale gelen kimseler fitre verilecek kimselerin başında gelir.
Kendilerine fitre verilmesi caiz olmayan kimseler şunlardır: Bir kimse usulüne yani babasına, dedesine, annesine, ninesine ve füruuna yani oğullarına, kızlarına, bunların çocuklarına, torunlarına fitre veremez. Karısına da veremez. Çünkü verdiği fitrenin menfaati kısmen kendisine ait olmuş olur. Yine dinen zengin sayılan kimselere fitre verilemez.

FİTRENİN MİKTARI

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı 2015 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2016 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük sadaka-i fıtır miktarını 11,50 TL olarak belirlemiştir. Belirlenen bu miktar, “asgari miktar” olup, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmaz. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu sadaka; gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebilir.

FİTRENİN EDASI

Fitrede fakire temlik (mülk olarak verme) şarttır. Fakire fitre niyetiyle yemek yedirmekle, fitre ödenmiş olmaz. Fitreyi fakire verirken veya ayırırken niyet etmek şarttır. Kalben fitre olduğuna niyet etmek kafidir. Dil ile söylemek gerekmez. Fitreyi fakire verirken bunun fitre olduğunu söylemek şart değildir. Niyetin olması yeterlidir. Fitremizi verirken fakiri incitmemeye dikkat etmek gerekir.
Allah (c.c) şöyle buyurur: “Mallarını Allah yolunda harcayan, sonra da harcadıklarının peşinden (bunları) başa kakmayan ve gönül incitmeyenlerin, Rab’leri katında mükafatları vardır. Onlar için korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah her bakımdan sınırsız zengindir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir). Ey, iman edenler! Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı halde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu; gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah kafirler topluluğunu hidayete erdirmez.” (Bakara, 262-264)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.301


View Profile
Re: Fıtır sadakası
« Posted on: 24 Eylül 2017, 18:36:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Fıtır sadakası rüya tabiri,Fıtır sadakası mekke canlı, Fıtır sadakası kabe canlı yayın, Fıtır sadakası Üç boyutlu kuran oku Fıtır sadakası kuran ı kerim, Fıtır sadakası peygamber kıssaları,Fıtır sadakası ilitam ders soruları, Fıtır sadakasıönlisans arapça,
Logged
08 Ağustos 2015, 18:34:36
Ceren
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 18.671


« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2015, 18:34:36 »

Esselamu aleykum.Rabbim sadakasını veren,Rabbime karşı borcunu ödeyenlerden eylesin bizleri.Fıtır sadakası ramazan ayında oruç tutulacak durumda değil ise kişi o ayın sadak miktarını ödeyerek verilir...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Şubat 2016, 15:44:14
Halime
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.500


« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2016, 15:44:14 »

Oruç tutamayacak  durumda olanlar için Rabbimiz yine kolaylıklar insan etmiştir..  Fitır sadakasi vererek borcumuzu yerine getiririz. Ayrıca vereceğimiz fitreler orucumuzdaki eksiklikleri tamamlıyor.. Maddi gücü olmayan kardeşlerimiz için maddi yardıma vesile oluyoruz..Sevap sayımız katlanıyor.. Şükürler olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Şubat 2016, 15:58:34
Melda
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 8.375


« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2016, 15:58:34 »

Selamün aleyküm. Ramazan ayına ulaşmış oruç tutan veya tutmayan her kişinin  fıtır sadakası  vermesi gerekir.  Rabbim sadakalarımızı vermeyi nasip.etsin inşAllah. Sadakalarımızı verirken ihtiyaç sahibi kişilere vermeye dikkat edelim verilen  sadakayı kalp kırmadan verelim ve başa kakmayalım. Allah razı olsun...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

24 Şubat 2016, 16:06:03
SeLiNaY 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.468


« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2016, 16:06:03 »

Selamun aleykum
Fitir sadakasi : ramazan ayinda tutulamayan oruclar icin verilen sadakadir. Rabbim bizlere sadakalarimizi vermeyi nasip eylesin amin.
Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Şubat 2016, 16:41:05
Sevgi.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimiçi Çevrimiçi

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.898« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2016, 16:41:05 »

  Aleyna Ve Aleykümüsselăm ecmain.Sadaka-i fıtır; Ramazan Bayramı’na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mali bir ibadettir.  Mevlam bu hususlara dikkat edebilmeyi nasip etsin bizlere inşaAllah.
 Paylaşım için Rabbim Razı olsun kardeşim..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

24 Şubat 2016, 17:43:36
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.430« Yanıtla #6 : 24 Şubat 2016, 17:43:36 »

selamun aleyküm.
Fıtır sadakası kişinin Ramazan ayında tutmadığıu oruçlar için verilen sadakadır.
Rabbim bu sadakayı vermeyi nasip etsin.
Allah c.c. razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &