> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Diğer Yazılar > Berat kandili
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Berat kandili  (Okunma Sayısı 2609 defa)
03 Ekim 2011, 12:01:57
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 03 Ekim 2011, 12:01:57 »BERAT KANDİLİ

Ağustos 2009 47.SAYI

Berat Kandili Allah Teala’nın bizlere lütfettiği üç aylardaki mübarek gecelerden biridir. Şaban ayının on beşinci gecesi ihya edilir. Berat kelimesi, günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade eder. Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin sınırsız mükafatı vardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu geceyi ibadetle geçirmiş ve Allah’a şöyle dua etmiştir: “Azabından affına, gazabından rızana sığınır, senden yine sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamdetmekten acizim. Sen kendini sena ettiğin gibi yücesin.”
Bir hadis-i şerifte de şöyle buyrulur: “Şaban ayının yarısı gelince gecesini (Berat Kandili’ni) namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenab-ı Allah, (o gece dünya semasına tecelli eder ve) şöyle der: ‘Benden af dileyen yok mu, onu affedeyim. Benden rızkının artırılmasını isteyen yok mu ona rızkını genişleteyim, benden isteği olan yok mu ona istediğini vereyim.’ Allah Teala bu gece fecir doğana kadar isteyene istediğini vermeye devam eder.”

RAHMET SAĞANAK HALİNDE

Hazreti Ömer (r.a) anlatıyor: Bir savaş sonrasıydı. Rasulullah (s.a.v) saadet meclisinde oturuyordu. Esirler arasında çocuğundan ayrı düşmüş bir kadın da vardı. Kadıncağız çocuğuna olan özlemini gidermek için gördüğü her çocuğu kucaklıyor, bağrına basıyor ve emziriyordu. Rasulullah (s.a.v) çevresindekilere, “Bu kadının kendi çocuğunu ateşe atacağına ihtimal veriyor musunuz” diye sordu. Sahabiler, “Asla! Atmaz” dediler. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v) “İşte, Allah Teala kullarına bu kadının yavrusuna olan şefkatinden daha merhametlidir” buyurdu.

İşte böylesine bir şefkat ve merhamete sahip olan Allah Teala sene içinde bazı gün ve geceleri, kullarının gönül dünyalarında adeta bir manevi girişim yapmaları için özel kılmıştır. Bu mübarek zaman dilimlerinde Cenab-ı Hakk’ın rahmeti sağanak sağanak yağmaktadır.

Berat gecesi insanların mukadderatlarının tayin edildiği dönüm noktası niteliğindedir. İnsanların bir senelik rızkı, ömrü, vesaire her şeyi bu gecede tayin edilir. O nedenle bu mübarek zamanları, nefsimizi ciddi bir hesaba tutmak için fırsat bilmeli, hayatımızı, yaşantımızı tekrar gözden geçirerek, Allah ve Rasulü’nün (s.a.v) rızası doğrultusunda yaşamaya çalışmalıyız.

Bu gibi geceler, tövbelerin kabulü için bulunmaz fırsatlardır. İnsanoğlu hata yapabilir ancak bir yaratanının olduğunu hatırında çıkarmamalı ve yaptığı hatalara karşı da tövbe edip eski halini düzeltmelidir. Resûlullah Efendimiz (s.a.v)  şöyle buyuruyorlar: “İnsanoğlu hata eder, günah işler. Ancak hata edenlerin en hayırlısı da tövbekar olanlarıdır.”

BERAT GECESİNDE PEYGAMBER DUASI

Rasulullah (s.a.v) Şaban ayının on beşinci gecesi olduğunda, yani Berat gecesi şöyle dua etmiştir: “Sana bütün benliğim ve duygularımla secde ediyorum. Kalbim sana iman etti! Nimetlerini ve günahlarımı itiraf ediyorum. Zira senden başka günahları affedecek yoktur. Allahım! Öfkenden rızana, cezalandırmandan affına ve senden yine sana sığınırım! Seni övüp sena edecek şeyleri ben sayamam; sen kendini sena ettiğin gibisin!”

HZ. AİŞE’NİN (R.A) ANLATIMIYLA RASULULLAH’IN (S.A.V) BERAT GECESİ

Enes b. Malik (r.a) anlatıyor: Rasulullah (s.a.v) bir iş için beni Hz. Aişe’nin (r.a) yanına göndermişti. Eve varınca Hz. Aişe’ye (r.a) “Biraz acele et. Ben gelirken Rasulullah (s.a.v) etrafındaki sahabilere Şaban ayının on beşinci gecesini anlatıyordu” dedim. Hz. Aişe (r.a), “Ey Enescik, otur da sana Şaban ayının on beşinci gecesi hakkında bir olay anlatayım” dedi ve şöyle anlattı: “O gece Rasulullah (s.a.v) benim yanıma gelecekti. Nihayet Rasulullah (s.a.v) eve geldi. Yatıp uyuduk. Ancak gecenin bir yarısı kalktığımda Rasulullah’ı (s.a.v) yanımda göremedim. Kalktım ve tek tek diğer hanımlarının odalarına baktım. Ancak hiçbirinde yoktu. Kendi kendime, ‘Herhalde Kıpti Mariye’nin yanına gitmiştir!’ dedim. Sonra çıkıp Mescid’e gittim. Mescid karanlık olduğu için onu görememiştim ki, o sırada ayağım takıldı. Rasulullah (s.a.v) secdedeydi ve şöyle dua ediyordu: ‘Sana bütün benliğim ve duygularımla secde ediyorum. Kalbim sana iman etti! İşte bu elim; onunla kendime karşı haksızlık ettim. Ey Yüce Allahım! Günahları senden başka kim affedebilir ki! Bütün günahlarımı bağışla.’ Sonra başını secdeden kaldırdı ve şöyle dua etti: ‘Allahım, bana senden korkup sakınan, her türlü şerden, şirkten, günahtan uzak, temiz bir kalp ver.’ Ardından tekrar secdeye vardı ve şöyle dedi: ‘Ey Rabbim! Kardeşim Davud (a.s) gibi sana dua ediyorum: Efendim için yüzümü toprağa buluyorum ki, bütün yüzler onun rızası için toprağa bulanmaya müstahaktır.’

Ardından Rasulullah (s.a.v) başını kaldırdı ve nihayet namazını bitirdi. Ben “Anam babam sana feda olsun ya Rasulullah! Sen bir vadidesin ben bir vadideyim (Ben ne maksatla seni ararken sen burada Rabbi’ne münacat ediyorsun), dedim. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v) ‘Ey Hümeyra! Bilmez misin, bu gece Şaban ayının on beşinci gecesidir. Allah Teala bu gecede Kelboğulları’nın koyunlarının tüyleri sayısınca kişiyi cehennemden azat etmektedir’ dedi. Ben,  ‘Ya Rasulullah! Neden Kelboğulları’nın koyunları’ diye sordum. Rasulullah (s.a.v), ‘Çünkü Arap kabilelerinin hiçbirinde onlardan daha çok koyuna sahip olan yoktur. Bu gecede şu altı kişi dışında herkes bağışlanır: Devamlı içki içenler, anne babasına asi olanlar, zinaya devam edenler, akrabalarıyla ilişkisini kesenler, suret yapanlar, söz gezdirenler.”

Hüseyin OKUR

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Berat kandili
« Posted on: 28 Eylül 2020, 04:31:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Berat kandili rüya tabiri,Berat kandili mekke canlı, Berat kandili kabe canlı yayın, Berat kandili Üç boyutlu kuran oku Berat kandili kuran ı kerim, Berat kandili peygamber kıssaları,Berat kandili ilitam ders soruları, Berat kandiliönlisans arapça,
Logged
19 Mayıs 2016, 20:17:14
❣ Muhammed ❣
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 3.112


« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2016, 20:17:14 »

Esselamu Alleyküm Ve Rahmetullah Ve Berekatuh.Gerçektende bu gecede Rahmet ve Şefaat sağnak halinde yer yüzüne indiriliyor.Rabbim isteyen her kuluna bu güzellikleri bahşediyor.Rabbim bizlerede bu güzelliklerden önümüzdeki cumartesi Beraat gecesinde faydalanmayı nasip eylesin İnşaAllah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &