ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Diğer Yazılar > Az ve öz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Az ve öz  (Okunma Sayısı 646 defa)
03 Ekim 2011, 17:16:14
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 03 Ekim 2011, 17:16:14 »AZ VE ÖZ

Ağustos 2009 47.SAYI

YOLLARIN EN DOĞRUSU, EN NURLUSU…

Bütün ilim dallarını en ince ayrıntısına kadar incelediğini, son olarak da tasavvufu ve sufilerin yaşayışlarını araştırdığını söyleyen İmam Gazali Hazretleri tasavvuf ilmini; nefsi kötü huy ve sıfatlardan temizlerken her türlü zorluğa katlanmak ve kalbi Allah’tan başka her şeyi boşaltarak sadece Allah’ın zikri ile süsleyip güzelleştirmek olarak özetler. Ve bu yoldan başka insanların da faydalanması için tecrübelerini paylaşır.

“Bizzat yaşayarak anladım ki sufiler (tasavvufu yaşayanlar) gerçekten Allah Teala’nın yolunda yürüyenlerdir. Ahlakların en güzeline ve faziletlisine sahiptirler. İnsanlar tasavvuf ehlinin davranış ve ahlaklarından daha iyisine ulaşmak için dünyadaki bütün akıllı kimselerin akıllarını, hikmet sahiplerinin hikmetlerini, alimlerin ilimlerini bir araya getirseler de bunda başarılı olamazlar. Onların iç ve dış yaşayışlarındaki bütün hal ve hareketleri Peygamber (s.a.v) kandilinin nurundan alınmadır. Bilindiği gibi yeryüzünde peygamberlik nurundan başka kendisiyle aydınlanacak başka bir nur yoktur.” (İmam Gazali, El-Munkız Mine’d- Dalal)

KUR’AN-I  KERİM İLE RAMAZAN ARASINDAKİ BAĞ

Mükaşefat-ı Gaybiyye adlı eserinde İmam-ı Rabbani (k.s) Ramazan ayının bütün hayır ve bereketleri içerisinde bulunduran mübarek bir ay olduğunu söyler. Bütün kemalatı (fazilet ve üstünlükleri) kapsayan Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ay olduğundan Ramazan bu kemalatın hepsine de sahip olmuş olur. İmam-ı Rabbani Hazretleri bu ay ile ilgili şunları anlatır: “Bu ayın içindeki Kadir Gecesi bu ayın özüdür, meyvenin kabuğu ve içi misali. Ramazan ayını gönül diriliği ve istikameti ile geçirmek, bütün seneyi hayır ve bereket içinde geçirmeye sebep olurken insanlar arasındaki birlik ve beraberliğe de katkı sağlar. Bu ay içindeki ayrılık da aynı şekilde sene boyunca sürecek bir ayrılığa sebep olur. Ramazan ayı ile Kur’an-ı Kerim hatmini bir araya getiren kimse, onun bereketinden mahrum kalmaz.”

HANGİ İLAÇ NEFSİ DİZGİNLER?

İnsanın ancak açlıkla (oruç tutmakla) nefisini yola getirebileceğini ve onun hilelerinden kurtulmasının kolay olacağını söyleyen Mevlana Hazretleri’ne göre açlık, nefsi kötü huylardan temizleyecek en önemli ilaçtır. Nefsi demire, aç kalmayı da ateşe benzeten Hz. Mevlana sözlerine şöyle devam eder: “Demir kızıp ateş haline gelmedikçe sakın onu dövmeye kalkışma. Demiri ezemesin. Bilmiş ol ki, beden aç kalmadıkça Hakk’a yönelmez. Boyun eğmez. Kafa tutar. Onu tok iken yola getirmek soğuk demiri dövmeye benzer.”

ÇOCUKLARIN OYUNU!

Beyazıt Bestami Hazretleri müritleri ile bir yere giderken yolda bir grup çocuğun oyun oynamakta olduğunu görür. Beyazıt Bestami’yi fark eden çocuklar hemen yanına gelip: “Ey büyüğümüz, düğünümüz var buyurun. Hz. Muhammed’i (s.a.v) evlendiriyoruz. İşte bu Hz. Muhammet (s.a.v) bu da Hz. Aişe’dir…” derler. Bayezit Bestami Hazretleri çocukların bu oyunlarını hiç beğenmez… Zira Efendimiz (s.a.v) ile Hz. Aişe’nin isimlerinin böyle oyuncak bebeklere verilip yerlerde dolaştırılmasını hoş görmez. Elindeki asa ile her iki oyuncak bebeği de köprüden aşağıya atıp devam eder yoluna.

Evine vardıktan bir süre sonra daldığı murakabede Efendimiz’i (s.a.v) görür. Allah Rasulü’nün (s.a.v) elini öpmek ister. Fakat Peygamberimiz (s.a.v) ona hiç bakmaz. Bunun üzerine Bayezid Bestami (k.s) niyazda bulunarak: “Ey gözlerin nuru, ey Allah’ın Rasulü! Bu fakire hiç nazar buyurmaz mıydınız?..” deyince Allah Rasülü (s.a.v) ona şu cevabı verir: “ Beni çocukların elinden aldın. Hiç değer vermedin... Asanın ucuyla suya ittin. Şimdi benden itibar görmek mi istersin? Bilmez misin ki benim adıma hürmet etmek, bana hürmet etmektir. Benim sünnetime, adetime ve ahlakıma hürmet etmek, bana hürmet etmektir!”

Bayezid Bestami (k.s), bu sözlerle bilmeden yapmış olduğu hatanın büyüklüğünün farkına varır. Hemen murakabeden kalkarak doğruca çocukların oynamakta olduğu yere gider. Onları bulup hediyeler verir ve hepsinin gönüllerini alır. (Eşrefoğlu Rumi, Müzekkin Nüfus)

Efser BERİN

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Az ve öz
« Posted on: 16 Eylül 2019, 19:22:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Az ve öz rüya tabiri,Az ve öz mekke canlı, Az ve öz kabe canlı yayın, Az ve öz Üç boyutlu kuran oku Az ve öz kuran ı kerim, Az ve öz peygamber kıssaları,Az ve öz ilitam ders soruları, Az ve özönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &