ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Değerlerimiz > Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak  (Okunma Sayısı 593 defa)
03 Ekim 2011, 11:25:15
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 03 Ekim 2011, 11:25:15 »HİZMET HALKASINDA ÖFKELİ KİŞİLERLE KONUŞMAK

Ağustos 2009 47.SAYI

Birçok ayet ve hadiste öfkeyi yenme hali övülüyor. Fakat ne yazık ki her zaman sakin kalamayabiliyoruz. Hizmet esnasında bile bazen birilerine ya da bir şeylere gözlerimiz dönecek, rengimiz değişecek kadar kızarız. O durumlarda müthiş bir anlatma ve öfkemizi dışa vurma ihtiyacı hissederiz. Bunun yapılmaması gerektiğini bile bile birilerine anlatırız. Çünkü öfkeli kişilerin en yaygın olarak yaptıkları şey, üçüncü kişilerle öfkeye neden olan olay/kişi hakkında bitmek bilmeyen bir enerjiyle konuşmaktır. Öfkelendikleri şey, kalplerden atılamadığı takdirde, takıntı halini de alabilir. Bu durum ise onları; başka bir şeyi düşünemeyecek, işlerini yapmalarına ve normal bir iletişim kurmalarına engel olacak hale sokabilir. Hemen herkes, can sıkıcı, öfkeli, şikayetperver anlatımlara muhatap olmuştur. Peki, bu kişilere karşı nasıl davranmalıyız? Karşımızda hararetle bir şeyler anlatan birine nasıl bir tavır sergilemeliyiz?

Bazen küçük hoşnutsuzlukların birikimi, şiddetli öfkelere sebebiyet verebilir. İnsan bir anda patlayabilir. Uygun ortam bu patlamayı büyüterek kalıcı hale getirebilir; öfkeyi, husumete çevirtebilir. Öfkeli kişilerin olayları sağlıklı ve objektif bir şekilde değerlendirmeleri, doğru ve adil karar vermeleri pek mümkün olmaz. İşte tam da bu noktada o şahsı dinleyecek olana büyük bir görev düşüyor. Uzmanlar, öfkeleri sebebiyle kontrolünü kaybetmiş kişiler karşısında, sakin kalmayı tavsiye ediyor. Öfkeli insanın beyin ve duyguları, öfke anında kapalı devre çalıştığı için vereceğiniz akıl da aslında pek bir işe yaramaz. Öncelikle o şahsın biraz sakinleşmesi gerekir, sözlerinizi duyabilmesi için.

DİNLEYENE DÜŞENLER

Sözlerinizi duyacak duruma geldikten sonra yapmanız gereken şey ise; gerilimi azaltmak, o kasırganın hallaç pamuğu gibi dağıttığı kalbi toparlamak, öfkesini kontrol altına almasına yardımcı olmak ve aklıselimini yitirmiş olana, aklıselimlik; iradesini yitirmişe, irade kontrolörlüğü yapmak; sükunete, hakka ve sabra davet.

Asr suresinde herkesin ziyanda olduğu, ziyanda olmayıp kârda bulunan istisna kişilerin arasında, birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenlerin bulunduğu bildirilir. Sabrı tavsiye, kişiyi hareketsizliğe hapsetmek değil, güzel olan davranışa davettir. Öfkeyle aklıselimini yitirmiş insanlar; hakkı ve doğru olanı göremeyip, nefislerine kapılabilirler. İşte o esnada kendilerini birinin dizginlemesi ve tekrar bakışlarını doğru noktaya yönlendirmesi gerekir.

Dinleyene düşen; aklıselimle, vicdanla, sükunetle dinleyip, o insanlara yapıcı tavsiyelerde bulunarak, bozulan ilişkileri sağlamlaştırmak olmalı. Onunla beraber kızmak yerine serinkanlı bir dil kullanmalısınız. Özellikle sözlerimizle ara bozmaktan, fitne çıkarmaktan, çıkan fitneye ortak olmaktan şiddetle kaçınmak zorundayız. O şahısları daha da öfkelendirecek, isyana sevk edecek cümlelerden uzak durmalıyız. Cümle kurarken şuna dikkat etmek lazım: “Bu sözümle; aranın daha da bozulmasına mı, yoksa karşımdaki şahsın sakinleşmesine ve kızdığı şahısla arasını düzeltmeye mi vesile olurum?” Zaten gözü dönmüş bir insana, haklı olsa bile destek olmak durumu daha da karmaşık, çözümsüz hale getirmekten başka bir işe yaramaz çoğu zaman. Bu durum bir nevi, barut haline gelmiş insanları bir çakmak çakıp yakmaya benzer.

Eğer konumunuz gereği meseleden haberdar olmanız gerektiği için dinlemeniz lüzumluysa, meseleyi mümkün olduğunca özet şekilde anlattırın; uzun uzadıya anlatmasına izin vermeyin. Neden? Araştırmalar, kızgınlık duygusunun anlatılarak boşaltılmaya çalışılmasının, öfkeyi daha çok arttırdığını ve sorunu çözme noktasında bir yararı bulunmadığını gösteriyor. Aksine olay/kişi üzerinde durdukça öfke artıyor. Bu nedenle öfke nedeni hakkında çok konuşmak, çok düşünmek öfkeli ve şikayet eden kişinin karşısına geçip onu uzun uzadıya dinlemek, fayda yerine zarar getirir.

Son olarak tekrarlamakta yarar var: Dinleyen olarak; uzlaşmacı, çatışmaları bertaraf ettiren, sorunları hoşgörü çerçevesinde çözüme kavuşturan, olayların olumlu yönlerini göstermeye çalışan, barışçıl ve sakinleştirici bir tavır sergileyen siz olmalısınız. Çünkü öfkeli şahıs bunu yapacak durumda olmayacaktır. Eğer tüm uğraşılarınıza rağmen hakka ve sabra tavsiyeniz duyulmuyorsa, o zaman öfkeli şahıs sakinleşene kadar onun bulunduğu ortamı terk, doğru hareket olacaktır. Çünkü siz uzaklaşana kadar o, takılmış plak gibi aynı şeyleri tekrar tekrar anlatmaya devam edecektir.

BUNLARI ASLA YAPMAYIN!..

Asla yapılmaması gereken “şeytanın ağza sürdüğü bal”ı yiyerek, oturup o kişinin anlattıklarına katılmak. Anlatılan hele yol gösteren, sözüne kulak verilen pozisyonda biriyse, o kişinin buna özellikle herkesten daha fazla itina göstermesi gerekir. Çünkü öfkeli şahıs ilk hararetli anlatımdan sonra dinleyenin sözlerine kulak kesilir. O sözlerimiz ise, karşımızdaki şahsın kalbini ya yumuşatır, teskin eder ya da hararetini daha da alevlendirir. Akıllıca olan alevin üzerine benzin dökmek değil, su dökmektir.

Ayrıca o şahısların hararetli anlatımlarına katılmak, kabul etmek onlar için teşvik edici olur. Öfkelenerek, istediğini elde edebileceğini görmesi daha sonra da aynı yöntemi kullanmasına yol açabilir.

Rabia SULUK

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak
« Posted on: 15 Eylül 2019, 16:24:33 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak rüya tabiri,Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak mekke canlı, Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak kabe canlı yayın, Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak Üç boyutlu kuran oku Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak kuran ı kerim, Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak peygamber kıssaları,Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmak ilitam ders soruları, Hizmet halkasında öfkeli kişilerle konuşmakönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &