ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Cuma Hutbesi > Çalışmanın Önemi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çalışmanın Önemi  (Okunma Sayısı 1405 defa)
16 Mayıs 2010, 01:26:11
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 16 Mayıs 2010, 01:26:11 »
ÇALIŞMANIN ÖNEMİ

 

Muhterem Mü'minler!

İslam, madde ile mana, ruh ile beden, dünya ile ahiret arasında sarsılmaz bir denge kurmuştur. Bu itidal ölçülerine uyarak çalışanlar dünya ve ahiret saadetini elde etmiş olurlar. Bu gibi fertlerden meydana gelen toplumlar ise, yükselmenin, huzur ve saadetin zirvesine erişirler. Dinimiz, dünya ve ahiret mutluluğu için çalışmayı farz kılmış ve bütün Müslümanlardan bu farizayı yerine getirmelerini istemiştir. Şu halde Allah Teala'nın hoşnutluğunu kazanmak ve dünyaya geliş gayemizi gerçekleştirmek için çalışmayı en kutsal görevlerimiz arasında telakki etmeliyiz.

İnsan, gerek bu dünyada, gerekse öteki dünyada, ancak kendi çalışmalarının karşılığını görecektir. İnsan ne ekerse onu biçer, ekmeden biçmek olmaz. Bu husus, Allah'ın Kur'an lisanıyla biz kullarına bildirdiği ilahi bir kanundur.

Kur'an-ı Kerim'de: "Doğrusu insanın eline geçecek olan kendi çalışmasından başkası değildir."[1] buyurulmaktadır.

Şöyle bir düşünelim. Alem, feza dediğimiz şu ucu, bucağı olmayan boşluk içinde dönüp duruyor. Hiçbir zaman kendi seyrinden ve kendi faaliyetinden geri kalmıyor. Güneş, ay, gezegenler ve yıldızlar hareket halinde, yer yürüyor, gök yürüyor, hepsi çalışıyor, her şey çalışıyor.

Şu cansız dediğimiz toprak yaratılışından beri her gün, her saat, her saniye bitmez, tükenmez değişiklik  geçiriyor.   Bulutlara   su   veriyor, bulutlardan su alıyor. Sırtında otlar, ekinler, ağaçlar yetiştiriyor, içinde madenler bulunduruyor.

Ya gök? O bizim dünyamız gibi milyonlarca dünyayı göğsünde taşıyor. Gök de tıpkı yer gibi çalışıyor.

Cenab-ı Allah da gerçek keyfiyetini ve suretini bilmediğimiz bir şekilde kainatı idare ediyor, Allah her an bu kainata hayat veriyor, yaratmaya devam ediyor. "Göklerde ve yerde bulunan herkes O'ndan ister. O ise her an yaratma halindedir."[2] ayeti bu gerçeğe işaret ediyor.

Varlıklar, dilleri ve halleriyle, ibadet rızık, affedilme, ve benzeri konularda Allah'tan yardım isterler. Allah, diriltmek, öldürmek, değerli veya değersiz kılmak, zengin veya fakir yapmak, isteyene vermek ve benzeri işlerde her an kainatta tasarruf etmektedir. Madem ki, yer çalışıyor, gök çalışıyor, öyleyse bizim de Allah'ın kulları olarak çalışmamız,    hem    de    çok    çalışmamız gerekmektedir. Yüce Rabbimiz Kur'an'da hem dünya ve hem de ahiret için çalışmamız gerektiğini emrediyor.


Kasas Süresi'nin 77'inci  ayetinde:

"Allah'ın sana verdiğinden   (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu ara. Ama dünyadan da nasibini unutma. Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et..." buyurmaktadır.

Ayet-i Kerimeden de anlaşılacağı üzere, dinimiz yalnız ahiret için değildir. Eğer öyle olsaydı Allahü Teala Müslümanları hiç dünya hayatına getirmez, "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?"[3] sorusuna: "Evet, sen bizim Rabbimizsin" cevabını veren ve böylece ilahi imtihanı kazananları, doğrudan cennetine sokardı.

Değerli Mü'minler!

Sevgili Peygamberimizin şu hadisi şerifleri bu konuda bizlere ne güzel fikir vermektedir:

“Sizin hayırlınız, ne dünyasını ahiretine, ne de ahiretini dünyasına tercih edendir. Her ikisi için de çalışandır.”[4]
"Hiç kimse elinin emeğinden daha hayırlı lokma yemiş olmaz."[5]

"İki  gününü  birbirine  eşit  geçiren aldanmıştır."[6]

"Amellerin en üstünü, helal kazanç sağlamak için çalışmaktır."[7]

"Rızkını araştıran, bunun için çalışan kimse Allah yolunda cihat yapan gibidir.”[8]

"Başkalarına muhtaç olmamak, çoluk ve çocuğunun mutluluğu ve komşularına yardım niyeti ile dünya için çalışan ve helalinden para kazanmak isteyenler, yüzleri parlak olarak Allah'a ulaşacaklardır."[9]

"Helalinden çalışarak, yorgun bir vaziyette yatağa giren insanın günahları effedilecektir."[10]

Aziz Müminler!

Müslümanlık, hayat dinidir, hareket ve çalışma dinidir, zenginlik dinidir. İslam'ın beş şartından ikisi; Hac ve Zekat, çalışan ve zengin olanların yapabilecekleri ibadetlerdir.

Allah Telala; "Yeryüzüne dağılın. Allah'ın lütfundan rızkınızı araştırın."[11] "Zerre miktarı iyilik yapan onu görecektir. Zerre miktarı kötülük yapan   da   onun   karşılığını   görecektir."[12] buyurmaktadır.

Hutbemi Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in duasıyla bitirmek istiyorum: "Allahım! Sıkıntı ve hüzünden, acizlik ve tembellikten, korkaklık ve pintilikten,    insanların    kahrından    sana sığınırım."[13]


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Necm 39
[2] Rahman 29
[3] Araf 172
[4] Cami'üs Sağır, c 2, s.116
[5] Buhari, Buyu, 15
[6] Keşf’ül Hafa,c2,s,123,H.No.1406
[7] Feyzül Kadir,c.2,s. 26,.No.1238
[8] İhya c.2,s.89
[9] H.B.Cenbey,40 Hadis, No.33
[10] Cami'üs Sağır, c 2,s.287
[11] Cuma.10
[12] Zilzal,7-8
[13] Tac,c.5,s.113
 
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Çalışmanın Önemi
« Posted on: 21 Temmuz 2019, 11:28:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çalışmanın Önemi rüya tabiri,Çalışmanın Önemi mekke canlı, Çalışmanın Önemi kabe canlı yayın, Çalışmanın Önemi Üç boyutlu kuran oku Çalışmanın Önemi kuran ı kerim, Çalışmanın Önemi peygamber kıssaları,Çalışmanın Önemi ilitam ders soruları, Çalışmanın Önemi önlisans arapça,
Logged
20 Ekim 2017, 14:57:21
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 24.898


« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2017, 14:57:21 »

Esselamu aleyküm.Alın teri ile çalışan çalıştığının karşılığını hakkıyla rabbimden alan kullardan olalım inşAllah.Rabbim razı olsun paylaşımdan...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Ocak 2018, 02:46:46
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.481« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2018, 02:46:46 »

Aleyküm Selâm Ve Rahmetüllahi Ve Berakâtühu
Bu dünyada her kişi ne yaparsa karşılığını ona göre alıcaktır. Bizler herdaim Rabbimiz'in Rızasına uygun hem dünya hemde ahiretimiz için güzel ameller işleyenlerden olalım inşaAllah. Aminn ecmain
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Ocak 2018, 14:38:11
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 15.865Site
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2018, 14:38:11 »

Ve aleykümüsselam Yalnızca çalışan kimse kazanabilir Rabbim bizleri çalışıp dünya ve ahireti kazananlardan eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &