ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Coğrafya Dünyası => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 14 Ekim 2009, 16:10:38Konu Başlığı: Yer kabuğunun altında okyanus mu var?
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 14 Ekim 2009, 16:10:38
Dünya ‘nın çekirdeği ile kabuk arasındaki kalın tabakada iletken alanlar tespit eden bilimadamları, kabuğun altında okyanus büyüklüğünde su rezervleri olabileceğini düşünüyor.

Yer kabuğunun altındaki katmanın üç boyutlu haritasını çıkaran Oregon State University araştırma ekibi, elektrik akımlarının çok hızlı iletildiği çok geniş alanlar tespit etti.

Yerin altındaki katmanlar yeryüzüne kıyasla daha soğuk olduğu için bu bölgelerin daha az iletken olduğu varsayılıyordu. Biliöciler, yeni bulguları şaşırtıcı olarak nitelendirdi. Yüksek iletkenliği ancak ‘suyun varlığı’yla açıklayan ekibin yeni hedefi suyun Dünya çekirdeği ile kabuk arasında nasıl biriktiğini açıklamak.

Bu konuda iki teori var: İlki yeraltı okyanuslarının Dünya’nın oluşma sürecinde biriktiği ve en az 4 milyar yaşında olduğu yönünde. İkinci teori ise su alanlarının zaman içinde katmanlaşarak tektonik hareketlerle yer altına kaydığı. İkinci teori doğruysa, Dünya yüzeyinin eskiden çok daha sulak olduğu sonucu çıkarılabilir.


Konu Başlığı: Ynt: Yer kabuğunun altında okyanus mu var?
Gönderen: Selvihale üzerinde 10 Temmuz 2011, 16:40:52
Hımmm bilim her geçen gün ilirliyor...Yer kabuğunun altın da bi okyanus ilginç .....Bakalım bu tezlerin doğruluğu ortaya çıkarılabileck mi....