ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Coğrafya Dünyası => Konuyu başlatan: Eflaki üzerinde 13 Temmuz 2009, 22:19:35Konu Başlığı: Yeni haftanın hava durumu
Gönderen: Eflaki üzerinde 13 Temmuz 2009, 22:19:35
Türkiye'nin doğusunda yazın en sıcak günleri yaşanırken, batıda bu 3-4 gün sıcaklık düşüşleri ve yağışlar olacak, pazartesi batıda en serin gün... Bölge bölge durum:

(http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/211320090607045006848.jpg)

Çarşambadan sonra hava tekrar ısınacak.


İstanbul'
da hava artık serinliyor, bu 3 gün boyunca sıcaklıkta düşüş ve yağmur var.

Ankara
'da bu akşam başlayacak yağmur, yarın kuvvetlenecek ve sıcaklık ani düşüşle 28 dereceye inecek.

İzmir'de bugün yağmur geçişi olabilir, yarın hava daha serin ve rüzgarlı.

Adana yüzde 60 nemle çok bunaltıcı.

Marmara'da yaşanan aşırı sıcakların ardından balkanlardan gelen serin hava bu üç gün sıcaklığı 25 dereceye kadar düşürecek. Çarşambaya kadar bölgenin doğusunda yağış var, trakyada ise kesiliyor.

İç Anadolu'da bugün sivas, kayseride yazın en sıcak günlerinden biri, sıcaklık 35 derece, bu akşam bölgenin batısına ulaşacak yağmur, yarın kuvvetlenecek ve sıcaklık hızla düşecek.

Ege'de de iki gün derecelerde düşüş var ve bulutlar sıklaşacak, Kütahya ve Manisa’da yağmur görülebilir. Rüzgarlar yeni haftada kuvvetleniyor, denizciler dikkat; yarın Bodrum’dan Marmaris’e fırtına var.

Akdeniz’de lodos, nemi Antalya ve Adana merkezde dahi yüzde 60'ın üzerine çıkardı, dikkat, kıyılarda hissedilen sıcaklık 45 dereceyi buluyor.

Güneydoğu ise artık gölgede dahi 40 derece.

Doğu Anadolu’da sıcaklık yazın en yüksek değerlerini görüyor, sıcak çarpmalarına dikkat; Erzurum 30, Malatya ve Elazığ 40 derece.

Karadeniz'in doğusu bugün ve yarın daha da sıcak, yüksek nem nedeniyle hissedilen 40 derece, Batı Karadeniz ise bugünden itibaren yağışlı, su baskınlarına dikkat; bu gece Bolu, Zonguldak, Kastamonu'da yağmur şiddetlenebilir.


KUZEY VE İÇ BÖLGELERDE YAĞIŞLAR ETKİSİNİ SÜRDÜRECEK

 
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, kuzey ve iç bölgelerde yağışların etkisini sürdüreceğini bildirerek, salı, çarşamba ve perşembe günleri kuvvetli yağışlar sonucu Batı Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyılarında sel ve heyelan tehlikesine karşı tedbirli olunmasını istedi.

 

Genel Müdürlükten yapılan meteorolojik uyarıda, yapılan son değerlendirmelere göre kuzey ve iç bölgelerde yağışların etkisini sürdürmesinin beklendiği kaydedildi.

Buna göre, pazartesi günü yurdun kuzey ve iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu; Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Karadeniz, Isparta, Kırşehir, Yozgat, Kırklareli, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Konya'nın kuzey ve batı ilçeleri ile Adana, Mersin'in iç kesimleri ve Toroslar mevkisi gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler parçalı bulutlu geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Marmara'nın doğusu (İstanbul'un kuzey ve doğu kesimleri, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova ve Bilecik), Batı Karadeniz, Ankara, Çankırı ve Kırıkkale çevrelerinde, akşam ve gece saatlerinde Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Salı ve çarşamba günleri kuzey ve iç kesimler ile Akdeniz parçalı ve çok bulutlu; Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Isparta, Erzincan, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu geçecek. Yağışların; Marmara'nın doğusu (İstanbul'un Anadolu yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa), Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli olması bekleniyor.

Özellikle salı, çarşamba ve perşembe günleri kuvvetli yağışlar sonucu, toprağın doygun hale gelmesi ve yağışın yüzey akışa geçmesi beklendiğinden Batı Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyılarında sel ve heyelan tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Hava sıcaklığı hafta ortasına kadar kuzey ve iç bölgelerde 5 ila 7 derece azalacak, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak.


SALI, ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE GÜNLERİ KUVVETLİ YAĞIŞLAR SONUCU, BATI KARADENİZ İLE DOĞU KARADENİZ KIYILARINDA SEL VE HEYELAN TEHLİKESİNE KARŞI TEDBİRLİ OLUNMASI İSTENDİ

Batı Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyıları başta olmak üzere yurdun kuzey kesimlerinde beklenen kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışla birlikte lokal dolu yağışı, yıldırım düşmesi, ani sel ve su baskınları, yağış anında kuvvetli rüzgar ve heyelan tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi.

MARMARA'NIN GÜNEY VE DOĞUSUNDA ÖĞLE SAATLERİNDEN, BATI KARADENİZ'DE İSE AKŞAM SAATLERİNDEN SONRA KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Marmara'nın güney ve doğusunda öğle saatlerinden, Batı Karadeniz'de ise akşam saatlerinden sonra kuvvetli yağış bekleniyor.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, öğle saatlerinden itibaren İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Adapazarı ile İzmit genelinde yağış beklendiği belirtildi. Yağışların akşam saatlerine kadar etkili olacağı bildirildi.

Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük'te ise akşam saatlerinde başlaması beklenen yağışın yarın akşama kadar süreceği kaydedildi. Yağışların kuvvetli rüzgarla birlikte doluya neden olabileceği bildirildi.

Açıklamada, ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi ve çatı uçması gibi tehlikelere karşı dikkatli olunması istendi.


13 temmuz 2009


Konu Başlığı: : Yeni haftanın hava durumu
Gönderen: Zehibe üzerinde 13 Temmuz 2009, 22:48:54
Bizde yağmur yağıyor şimdi serinledik çok şükür
Paylaşım için teşekkürler