ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Coğrafya Dünyası => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 14 Ekim 2009, 16:25:49Konu Başlığı: Ozon deliği kapanıyor mu?
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 14 Ekim 2009, 16:25:49
Ozon deliğine neden olan kimyasalların yasaklanmasının ardından sonuç ne oldu? Atmosferin ozon tabakasındaki delik kapanıyor mu?

Atmosferde ozon deliğine neden olan kimyasalların kullanımı 1987'deki Montreal Protokolü ile yasaklanmıştı. Ozon deliği Kuzey Amerika büyüklüğünde.

Küresel ısınmaya neden olan gazların miktarında da büyük azaltım sağlayan Montreal Porotokolü'ne Türkiye 1991 yılında katılmıştı.

BBC'nin haberine göre Antartika'nın üzerindeki ozon deliği bilim insanlarının tahmininden daha az bir hızda kapanıyor.

Ozon tabakasının incelmesi ile bütün yaşayan organizmalar üzerinde zararlı etkiler meydana geliyor. Bitkilerin büyüme hızı azalıyor, insanlarda cilt kanseri oluşuyor, göz zarar görüyor, bağışıklık sistemleri zayıflıyor, bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinin artıyor. Bu nedenle her bireyin, ozon tabakasına zarar veren kimyasal maddeleri içermeyen ürünler kullanarak ozon tabakasının korunmasına katkıda bulunması çok önemli. Bunun için Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu önerilerde bulunuluyor:

CFC ve HCFC içeren spreyleri kesinlikle kullanmayın.

Buzdolaplarınızın, derin dondurucularınızın ve klimalarınızın düzenli servise tabi tutulmasına önem verin. Gaz değişimi sırasında gerekirse servis elemanını uyararak eski gazın atmosfere salınmasına izin vermeyin.

Otomobil klimaları soğutucu gaz olarak ozon tabakasına zarar veren maddeleri içerebilirler. Günümüzde bu maddeleri içermeyen modeller mevcuttur, yeni araba alırken bunları tercih edin.

Yalıtım malzemeleri ve ambalaj köpüklerinin de ozon tabakasına zarar veren kimyasal maddeler içereceğini unutmayın, bu bilinçle, bu ürünleri gereksiz tüketmeyin.


Konu Başlığı: Ynt: Ozon deliği kapanıyor mu?
Gönderen: tarantula901 üzerinde 30 Eylül 2014, 19:03:20
biz ozonu delecek şeyler yaptıkça kapanması çok zor


Konu Başlığı: Ynt: Ozon deliği kapanıyor mu?
Gönderen: ✿ Yağmur ✿ üzerinde 30 Eylül 2014, 20:01:37
Esselamu aleykum ve rahmetullah;
Allah c.c. yarattığı doğayı kendi üretiğimiz kimyasallarla mahvediyoruz..Kendi yaşam kalitemizi,sağlığımızı tehlikeye atıyoruz..Rabbim bizi ıslah etsin,sıratı müstakime koysun İnşAllah.Mevlam razı olsun..


Konu Başlığı: Ynt: Ozon deliği kapanıyor mu?
Gönderen: Pelinay üzerinde 30 Eylül 2014, 21:15:27
Ve aleykumusselam.amin inşAllah kardeşim.. ozan tabakasının delimesine biz sebep oluyoruz ve  farkında olmasak da bundan d a yine en çok biz etkileniyoruz. Rabbim bizleri bu hususta bilinçli kılsın ve daimi bildiklerimizle amel edebilmek nasip eylesin inşAllah.


Konu Başlığı: Ynt: Ozon deliği kapanıyor mu?
Gönderen: Vatan Var Olsun ! üzerinde 30 Eylül 2014, 21:24:54
Alemdeki muhteşem düzeni insan yine kendi elleri ile bozuyor ve  sonra da şikayet ediyor.


Konu Başlığı: Ynt: Ozon deliği kapanıyor mu?
Gönderen: Kevser 9 üzerinde 30 Mart 2015, 06:03:52
Ve aleykumus selam ve rahmetullah...
Ozon tabakasının delinmesi gerçekten canlılar için çok büyük rsisk taşıyor bunu bile bile böyle davranmak yanlış bir davranış...


Konu Başlığı: Ynt: Ozon deliği kapanıyor mu?
Gönderen: Ceren üzerinde 30 Mart 2015, 10:52:37
Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan  kardeşim.İnsanlar doğa ile savaştıkça kayıp eden sadece doğa olmayacak ,bizlerde kayıp edeceğiz.Rabbim bizlere Rabbimin emanetine sahip çıkmayı nasip etsin inşAllah...