ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Cem ul Fevaid  > Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar  (Okunma Sayısı 917 defa)
06 Ocak 2011, 16:32:42
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 06 Ocak 2011, 16:32:42 »HUNEYN'DE ŞEHİT OLANLARDAN MECMA' UZ-ZEVÂİD 'DE YER ALANLAR

 

Eymen bin Ümmü Eymen, Yezîd bin Zem'a, Surâka bin el-Hubâb.

 

EVTAS GAZVESİ VE TÂİF GAZVESİ


 

6671- Ebû Mûsâ radiyallahu anh'dan:

"Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Huneyn gazvesinden döndükten sonra (bu sa­vaşta bozguna uğrayıp kaçan müşrik ordusun­dan bir bölümünün üzerine) Ebû Âmir'i aske­ri bir birliğin başında Evlâs'a gönderdi. Dü-reyd b. es-Sımma İle karşılaştı. Düreyd öldü­rüldü ve Allah onun arkadaşlarını da hezime­te uğrattı. (Resûlullalı) Beni (amcam) Ebû Âmir'Ie beraber göndermişti.

Ebû Âmir dizinden bir ok İsabet aldı. Oku atan Cüşem kabilesinden birisi idi. Sordum:

'Ey amca! Sana oku alan kimdir?'

'İşle benî öldürecek olan adam şu!' diye­rek gösterdi. Ardından koşup yetiştim. Beni görünce geri döndü. Yine kaçmaya başladı; takip ettim. Bir yandan da ona şöyle diyor­dum: 'Ulanmıyor musun, dursana!' Bunun üzerine durdu, karşılıklı birbirimize iki darbe indirdik; sonunda onu öldürdüm. Sonra Ebû Âmiı'e dedim ki:

'Allah düşmanım öldürdü.'

'Şu oku çıkart!' dedi. Hemen çıkarttım, (okun yerinden) su boşandı. Sonra şöyle dedi:

'Ey kardeşimin oğlu! Allah Resulüne ben­den selâm söyle! Benim için Allah'tan mağfi­ret dilesin.' Ebû Âmir yerine beni komutan bı­rakarak öldü.

Bu seferden geri döndüğümde Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e gittim, odasına girdim. Hasırdan örülmüş ve üzerine İnce şil­te serilmiş bir sedir üstünde yatıyordu. Hası­rın örgüleri vücudunun arkasına ve iki yanma iz yapmıştı. Başımızdan geçenleri anlattım. Bilhassa (amcam) Ebû Âmir'in: 'Söyle de, benim için Allah'tan mağfiret dilesin' dediği­ni kendisine ilettim.

Ondan sonra su getirtti, abdest aldı ve el­lerini açıp şöyle dua etti:

'Allahım! Ebû Amir kulunu bağışla!' (Dua ederken) Koltuk altlarının beyaz tenini (elle­rini çok kaldırdığı için) gördüm. Sonra şöyle

dedi. 'Allahım, kıyamet gününde onu birçok yaratıklarının veya insanların üstünde bir makamda kıl ve emniyet içinde eyle!'

Dedim ki 'Benim için de istiğfar el!' Şöy­le dua etti: 'Allahım! Abdullah bin Kays'ın da günahlarını bağışla! Onu kıyamet gününde hoş ve güzel bir yere (cennete) koy!'"

[Buhârî ve Müslim|

6672- İbn Amr (b. el-Âs)'dan:

"Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Tâif'İ muhasara edip de onlardan bir şey elde edemediği zaman: 'Inşaallah biz yarın yola çıkacağız' buyurdu. Bu onların ağırına gitmiş olacak ki şöyle dediler: 'Fethetmeden mi gi­deceğiz?1

Bunun üzerine 'Sabahleyin saldırın!' bu­yurdu. Nihayet hücum etliler, birçokları yara­landı. Yine: 'İnşaallah yarın gideceğiz dedi Onların bu söz pek hoşlarına gitti ve Peygam­ber sallallahu aleyhi ve sellem de (onların bu haline) güldü." [İkisi de Buhârî ve Müslim'e aittir.)

6673- Ebû Bekre radiyallahu anh'dan: "Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Tâİf kalesini kuşattığı zaman, Peygamber sal­lallahu aleyhi ve sellem'e bekre (çıkrık) ile sarkarak ulaştım. Dedi ki:  'Nasıl sarktın?'

'Bekre (çıkrık) ile' dedim.  'Artık sen Ebû Bekre'sin?' buyurdu."

[Taberânî, Mu'cemu'l-Kebîr'de. İsnadında Ebû'l-Minhal el-Bekrâvî vardır.]


 

 

Tâif günü şehit düşenlerden Mecma'uz-Zevâid'de yer alanlar:


Saîd bin Saîd bin el-Âs, Abdullah bin Ebî Ümeyye —ki Ümmü Seleme'nin anne-baba bir kardeşidir—, Abdülmuttalib'in kızı Âtika, ve Abdullah'ın kızı Halime. Ensâr'dan: Sâbil bin el-Ecda' ve Rukaym bin Sabît.

6674- Buhârî:

"Tâif gazvesi sekizinci hicrî yılında mey­dana gelmiştir."

6675- İbn Amr bin el-Âs radiyallahu anh'­dan:

"Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ile Taife müteveccihen yola çıktık, bir kabre rastladık. Şöyle buyurdu: 'Bu, Ebû RiğâVin kabridir.' Bu adam, Harem'de bulunup, onu savunuyordu. Çıkınca kavminin başına gelen­ler onun da başına geldi ve oraya defnedildi. Bunun en büyük delili, kendisiyle beraber gö­mülen altın daldır. İsterseniz kazın, kabri açın ve çıkartın!' Hemen büyük bir heyecanla kaz­dılar, kabri açtılar ve o altın dalını çıkardılar."

[Ebû Dâvud]


6671-Bu hadisi Buhârî (cihâd 69, III, 222; mağâzî 55, V, 101-2, lafız buraya ait; da'vât 49, VII, 162) ve Müslim (fadâilu's-sahâbe 165, s. 1943-4), Ebû Usâme an Büreyd b. Abdillah b. e. Bürde an Ebî Bürde an Ebî Mûsâ asl-ı senedi ile tahrîc ettiler.

6672-Bu hadisi Buhârî (mağâzî 56/2, V, 102; edeb 68/3, VII, 93-4; tevhîd 31, VIII, 194) ve Müslim (cihâd 82, s. 1402-3), Süfyân b. Uyeyne an Amr b. Dînâr an Ebî'l-Abbâs eş-Şâir an İbn Amr asl-ı senedi ile tahrîc ettiler.

6673-Heysemî, isnâdında durumunu bilmediği bir râvi bulunduğunu, diğer râvilerinin ise güvenilir kimseler olduğunu söylemiştir (Mecma‘ VI, 190).

6674-Sahîh-i Buhârî, mağâzî 56, V, 102.

6675-Bu hadisi Ebû Dâvud (3088), Yahyâ b. Maîn an Vehb b. Cerîr an ebîhî an Muh. b. İshâk an İsm. b. Umeyye an Buceyr b. e. Buceyr an İbn Amr senedi ile tahrîc etmiştir.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar
« Posted on: 16 Temmuz 2019, 10:56:16 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar rüya tabiri,Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar mekke canlı, Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar kabe canlı yayın, Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar Üç boyutlu kuran oku Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar kuran ı kerim, Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar peygamber kıssaları,Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlar ilitam ders soruları, Huneynde şehit olanlardan Mecma uz zevaidde yer alanlarönlisans arapça,
Logged
08 Temmuz 2019, 10:51:44
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 15.841Site
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2019, 10:51:44 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri İslam davasından ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &