ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Cem ul Fevaid  > Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi  (Okunma Sayısı 659 defa)
06 Ocak 2011, 16:30:17
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 06 Ocak 2011, 16:30:17 »HÂLİD BİN EL-VELÎD'İN BENU CEZÎME'YE GÖNDERİLİŞİ, ABDULLAH BİN HUZÂFE ES-SEHMÎ'NİN VE ALKAME BİN MÜCEZZİZ EL-MÜDLİCÎ'NİN SERİYYESİ

 

—Ki bu sonuncunun bir Ensâr seriyyesi olduğu söylenir.—

6676- İbn Ömer radiyallahu anh'dan:

"Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Hâlid bin el-Velîd'i Cezîme oğullan üzerine gönderdi ve (Hâlid) onları İslâm'a davet etti. Fakat onlar '(Eslemnâ =) müslüman olduk' kelimesini iyi söyleyemediler ve sürekli ola­rak: 'Sâbiî olduk, sâbiî olduk' dediler. Bunun üzerine Hâlid öldürmeye ve esir almaya baş­ladı. Bizden her bir askere esirini verdi. Bir gün sonra herkese esirini öldürmeyi emretti. Dedim ki: 'Ben esirimi öldürmem. Arkadaşla­rımdan hiç kimse de, (Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e gidinceye kadar) esirini öl-dürmeyecektir.' Nihayet Peygamber sallalla­hu aleyhi ve sellem'e gelip durumu anlattık. Ellerini kaldırıp —iki kere— şöyle dedi: 'Al-lahım! Hâlid'in yaptıklarından uzak olduğu­mu sana sunarım'." [Buhârî ve Nesâî]

6677- Ali radiyallahu anh'dan; "Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem,

bir seriyye (müfreze) gönderip başlarına da Ensâr'dan bir adamı tayin etti ve ona itaat et­melerini emretti. Adam bir şeyden dolayı kızmış olacak ki onlara şöyle dedi: 'Allah Resu­lü bana itaat etmenizi emretmedi mi?' 'Evet' dediler.

'Öyleyse haydi odun toplayın!' dedi; top­ladılar. 'Şimdi ateş yakın!1 dedi; yaktılar. 'Haydi şimdi içine girin!' dedi. Hemen gir­mek istediler, fakat bazıları buna karşı çıkarak birbirlerini tutup sokmadılar ve dediler ki:

'Biz Peygamber sallallahu aleyhi ve sel­lem'e ateşten kaçarak sığındık, şimdi ateşe mi gireceğiz?'

Bunlar böyle tartışırlarken ateş söndü, adamın da öfkesi gitü.

Bu vak'ayı Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem duyunca şöyle buyurdu: 'Eğer on­lar ona (ateşe) girselerdi, bir daha kıyamete kadar oradan çıkamazlardı. İtaat ancak bili­nen ma'rûfve meşru şeylerde olur'."

[Buharî, Müslim, Ebû Dâvud ve Nesâî.]

6678- Ebû Saîd radiyallahu anh'dan: "Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem,

Alkame bin Mücezziz'i bir müfrezenin başın­da (savaşa) gönderdi. Ben de içlerin deydim. Savaşın başına yaklaşılınca ya da yola çıkıl­dıktan bir müddet sonra askerlerden bazıları (ayrı gitmek için) ondan izin islediler, o da izin verdi. Onların başına ise Abdullah bin Huzâfe bin Kays es-Sehmîyi tayin elli. Ben de onunla gidenler arasmdaydım. Yolun birin­de askerler ateş yaktılar, bir şey (ısınmak ya da yemek) yapmak istiyorlardı.

(Kumandan) Abdullah —ki kendisinde bi­raz şaka yapma huyu vardı— dedi ki:

'Bana ilaat etmek mecburiyetinde değil misiniz?'

'Evet.'

'Size bir şey emrettiğimde yapmak zorun­dasınız değil mi?'

'Evet.'

'Size emrediyorum. Bu ateşin içine alla­yacaksınız. '

İçlerinden birtakım insanlar ateşe atlama­ya hazırlandılar. Bunu görünce şöyle dedi:

'Sakın ha! Yapmayın, kendinizi tulün. Ben si­ze şaka yaptım' dedi. (Savaştan) Dönünce Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e du­rumu anlattık; şöyle buyurdu:

'Onlardan her kim size Allah'a karşı isya­nı emrederse, itaat etmeyin!'" |Tirmizî|


  6676-Bu hadisi Buhârî (mağâzî 58, V, 107; ahkâm 35, VIII, 118) ve Nesâî (âdâbu'l-kudât 16, VIII, 237), Ma'mer ani'z-Zührî an Sâlim an Abdillah b. Ömer an ebîhî asl-ı senedi ile tahrîc ettiler.

6677-Bu hadisi Ahmed (I, 84, 94, 124), Buhârî (mağâzî 59, V, 107; ahkâm 4/4, VIII, 106; haberu'l-vâhid 1, VIII, 132), Müslim (imâret 40, s. 1496-70), Ebû Dâvud (2625) ve Nesâî (bey'at 34, VII, 159), Sa'd b. Ubeyde an Ebî Abdirrahman es-Sülemî an Alî asl-ı senedi ile tahrîc ettiler.

6678-Bu hadisi İbn Mâce (2863), İbn e. Şeybe an Yezîd b. Hârûn an Muh. b. Amr an Ömer b. el-Hakem b. Sevbân an Ebî Saîd senedi ile tahrîc etti.

Sindî, Zevâid'inde isnâdının sahîh olduğunu söyledi.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi
« Posted on: 16 Temmuz 2019, 10:55:42 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi rüya tabiri,Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi mekke canlı, Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi kabe canlı yayın, Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi Üç boyutlu kuran oku Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi kuran ı kerim, Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi peygamber kıssaları,Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesi ilitam ders soruları, Halid bin el Velidin Benu Cezimeye gönderilmesiönlisans arapça,
Logged
09 Temmuz 2019, 01:31:27
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 15.841Site
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2019, 01:31:27 »

Esselamü aleyküm Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
09 Temmuz 2019, 19:25:46
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 24.878


« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2019, 19:25:46 »

Esselamu aelyküm.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &