๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => Camiler => Konuyu başlatan: Eflaki üzerinde 08 Mayıs 2010, 22:26:53Konu Başlığı: Hz.Süleyman Camisi
Gönderen: Eflaki üzerinde 08 Mayıs 2010, 22:26:53
Hz.Süleyman Camisi

(http://www.resimdizin.com/resim.rsm?rid=WPEEQkWsmEsKe&boyut=buyuk)


Hz.Süleyman Camisi

Büyük İslam komutanı Halid Bin Velid’in oğlunun da aralarında bulunduğu 27 sahabe Diyarbakır’daki Hazreti Süleyman Camii’nde yan yana yatıyor. Şehrin fethi sırasında birlikte şehit düşmüşler.

Diyarbakır gerçek anlamıyla bir peygamberler ve sahabeler kenti. Şehirde 6 peygamber kabri, 3 peygamber makamı ve 541 sahabe kabri bulunuyor.

Dünyada, Mekke ve Medine’den sonra en çok sahabe mezarının bulunduğu şehir Diyarbakır.

Tarihi surlar, adeta abdestsiz gezilmeyecek kadar mukaddes. Rivayetlere göre, İslamiyet’i dünyanın her yerine ulaştırmak isteyen Hz. Ömer, Diyarbakır’ın fethi için İyaz bin Ganem komutasında 8 bin kişilik bir ordu hazırlar.

Halid bin Velid’in de yer aldığı İslam ordusu 638 yılında surlara dayanır. Kuşatma beş ay sürer. Şehre bir türlü girilemez. Halid bin Velid, sur dibinde gizli bir su deliğini bulur ve bunu genişleterek içeri girebileceğini keşfeder. Kısa boylu ve zayıf 40 fedaiye ihtiyaç vardır. Nizip-Bağdat arasındaki bölgeyi kapsayan El Cezire’nin valiliğini yapan Hz. Süleyman da fedailerin arasına katılır. Babası Halid Bin Velid’in planını canı pahasına uygular. Takvim yaprakları 27 Mayıs 638′i gösterirken fedailer, sur kapıları açmak üzere atık su giderinden içeri girer. Kilit ve zincirleri kırıp kapıyı açarlar. Bu sırada Hz. Süleyman ile birlikte 27 sahabe şahadet şerbetini içer. Diyarbakır’ın İslam ordularınca fethedildiği müjdeli haberi Hz. Ömer’e ulaştırılır. Başkomutan İyaz Bin Ganem, şehre vali olarak atanan Sultan Sasa’ya 500 kişilik yardımcı bıraktıktan sonra başka yere doğru gazaya devam eder.

Hz. Süleyman Camii olarak bilinen Nasriye Kale Camii, fetihten takriben 500 sene sonra Nisanoğlu Ebul Kasım tarafından yaptırılır. Ebul Kasım’ın rüyasına giren Hz. Süleyman, “Üzerimiz ne zamana kadar açık kalacak?” sorusunu yöneltir. Bunun üzerine bölgeye cami inşa edilir.

CAMİDE NAMAZ KILMAYAN VELİ

Rivayetlere göre, Mevlana Halid-i Bağdadi bir seferden dönerken namaz kılmak için Hz. Süleyman Camii’ne gelmiş. İçeriye adımını atar atmaz geri çekilmiş. Dönüp cami avlusunda namazını kılmış. “Namazı neden avluda kıldınız?” diye soranlara, “Orada o kadar çok şehit bir aradaydı ki onları incitmektense dışarıda kılmayı tercih ettim.” Cevabını vermiş.

Hz. Süleyman Camii’nde medfun bulunan sahabeler:

Hz. Süleyman, Hz. Rıdvan, Hz. Mesut, Hz. Beşir, Hz. Hamza, Hz. Amr, Hz.Sabe, Hz. Sabit, Hz. Zeyd (2 ayrı kişi), Hz. Halid (2), Hz. Numan, Hz. Muhammed (2), Hz. Abdullah (3), Hz. Hasan (2), Hz. Ka’b-Zişan, Hz. Fudayl, Hz. Malik, Hz. Fahr, Hz. Ebul Hamd, Hz. Ebu Nasr ve Hz. Muğire.”