ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Büyük Osmanlı Tarihi => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 28 Mart 2011, 17:29:33Konu Başlığı: Hüseyin Hilmi paşanın ilk sadareti
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 28 Mart 2011, 17:29:33
Hüseyin Hilmi Paşanın İlk Sadareti
Kâmil Paşa Hz.lerinin; meclisde anayasaya aykırı bir tarz­da, kabinesiyle beraber sükût etmesinin arkasından makamı sadaret, daha Önceleri ittihatçılar tarafından vaad etmiş bu­lundukları Hüseyin Hilmi Paşa Hz.lerine verilmesini temin et­mişlerdi. H.Hilmi Paşa bu vaadin yerine getirilmesinin karşılı­ğını, ittihadçılann ileri gelenlerini kabineye vekil (bakan) ala­rak ödedi. Böylece ittihad ve terakki devletin kalbi olan babıâlî de de, bir merkez daha kurmuş oldular. Mülabei Sıbyan; yâni çocuk eğlencesi de denen bu kabinenin oynadıkları feci oyunların iki tanesini, okurlarımıza nakletsek, anlatmak iste­diklerimiz derhal anlaşılır.

1 Bunların birincisini 31/mart hadisesinin hazırlanması ve tatbike konulması teşkil eder, İkincisini ise, Sultan 2. Abdülhamid hân'ın gayri meşru ve gayri kanunî şekilde tahttan in­dirilmesidir. Bu iki mühim olay hakkında; bilgilen olmayan­ları, ikaz ve dikkatlerini çekmek için bir miktar izahda bulu­nalım.