ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Büyü ve Cinler => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 29 Eylül 2009, 22:32:28Konu Başlığı: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Zehibe üzerinde 29 Eylül 2009, 22:32:28
Görmediğimiz ve bilmediğimiz bir canlı türle karşı karşıya bulunmaktayız. Şu halde, geriye onları da bizi de yaratan Allah’a sığınıp onların şerlerinden ve yapabilecekleri kötülüklerden korunmak kalıyor. Bunun da bir tek yolu var: Dua ve Münacatlar. Zaten normal olarak hayatımızın bir parçası olması gereken dua ve münacat aynı zamanda bizi Allah’a yakınlaştıracağı için, cinler ve şeytanlar da yakınımıza sokulamayacaklardır. Çünkü onların da bizim gibi gurupları, cemaatleri ve teşkilatları vardır. Bizim dualarımızdan şüphesiz onların hayırlıları da istifade edecekleri için, rahatsızlık vermek isteyenlere karşı onlar da kendi içlerinde mücadeleye girişecekler ve kötüleri engellemeye çalışacaklar, hatta savaşacak ve cezalandıracaklardır. Bu sebeple dua ve münacatın cinlerden ve şeytanlardan korunmada önemli bir yeri vardır.

İnsan günlük hayatında abdestli bulunması halinde, onlardan kısmen korunacağı gibi, buna namazı ve diğer duaları da ilave ederse, korunma hususunda kendini biraz daha sağlama almış olacaktır.

Hâris el-Eş'ari (r.a)’den nakledilen bir hadisi şerifte Rasülullah (s.a.v)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmektedir: “…Allah size, Allah'ı zikretmenizi emretti. Bunun da misali, peşinden hızla düşmanın geldiği bir adamdır. Bu adam muhkem bir kaleye gelip, düşmandan kendini korur. Kul da böyledir. Şeytana karşı kendisini sadece Allah’ı zikretmekle koruyabilir. (Tirmizi, Emsal, 3, (2867).)
Şimdi bu hususta Efendimiz (s.a.v) ve ashabının okuduğu dualardan örnekler takdim etmek istiyoruz.

Euzü - besmele
Bu konuda Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurulmaktadır: “Şayet sana şeytandan bir kışkırtma (şeytani bir dürtü) gelecek olursa, hemen Allah’a sığın.”(41:36.) Yani, “Euzü billahi mine’ş-şeytani’r-racim” de. Bununla beraber, Müminün suresindeki şu ayetlerle de Allah’a sığınmak yerinde olur:
“Rabbi euzü bike min hemezeti’ş-Şeyatin ve euzü bike Rabbi en yahdurun” Yani; “Rabbim, şeytanın kışkırtmasından sana sığınırım ve onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.”(23:97-98.)

Eve girerken
Besmele ilgili olarak Cabir (ra)’den rivayet edilen başka bir hadis ise, evlere girerken ve yine yemek yerken Besmele çekmenin önemine işaret ediyor: “Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki: "Kişi evine döndüğü zaman içeri girerken ve yemek yerken Allah'ın adını zikrederse, şeytan (avenelerine): “Size burada gecelemek de yok akşam yemeği de yok!” der. Ama kişi, eve girerken Allah'ı zikreder fakat akşam yemeğini yerken zikretmezse, şeytan (avenelerine): "Akşam yemeğine kavuştunuz ama burada gecelemeniz mümkün değil!” der. Adam eve girerken ve yemeğe başlarken "Bismillah!" diyerek Allah'ı zikretmezse, şeytan (avenelerine): “Yemeğe de yetiştiniz, yatmaya da!” der.”( Müslim, Eşribe, 103, (2018); Ebu Davud, Et'ime, 16, (3765).)

Evden çıkarken
Eve girerken okunan Besmele, şeytanın şerrini bizden ve onu da evden uzaklaştırdığı gibi, insanın sokağa çıktığı zaman da korunmaya muhtaç olduğu açıktır. Bunun içinde Euzü-Besmele çekilir. Ancak, Resulullah (s.a.v), sokağa çıkarken sadece Euzü - Besmele ile yetinmemiş ve ayrıca dua etmiştir. Bu konuda Enes (r.a)’den nakledilen hadisi şerifte, Hz. Peygamber (s.a.v)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmektedir:
“Evinden çıkınca kim: “Allah'ın adıyla, Allah'a tevekkül ettim, güç kuvvet Allah'tandır” derse kendisine: “İşine bak, sana hidâyet verildi, kifâyet edildi ve korundun da” denir, ondan şeytan yüz çevirir.”( Tirmizi, Daavât, 34, (3422)

Bakara suresi: ayetü’l-kürsi ve amene’r-rasülü
Konumuzla ilgili olarak, Ebu Hüreyre (r.a)’den nakledilen bir hadisi şerifte, Rasülullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Evlerinizi kabirlere çevirmeyin, içerisinde Bakara suresi okunan evden şeytan kaçar.”( Müslim, Misâfirin, 212, (780)

Başka bir hadisi şerifte ise bu iki ayetin, Bakara suresinin son iki ayeti olan “Amene’r-rasülü” olduğu açıklanmaktadır.(Tirmizi, Sevabu’l-Kur’an, 4/2882)

Uyumak için yatağa girince
Resul-i Ekrem Efendimizin yatağa girdiği zaman okuduğu çeşitli dualar vardır. Bu konuda Büreyde (r.a)’den nakledilen bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (s.a.v), şu duayı tavsiye buyurmuştur:
“Ey yedi kat semânın ve onların gölgelediklerinin Rabbi, ey arzların ve onların taşıdıklarının Rabbi, ey şeytanların ve onların azdırdıklarının Rabbi! Bütün bu mahlukâtının şerrine karşı, beni himâye et! Et ki, hiç birisi, üzerime âniden saldırmàsın. Senin koruduğun aziz olur. Senin övgün yücedir, senden başka ilah da yoktur; ilah olarak sâdece sen varsın.” (Tirmizi, Daavât, 96, (3518).)

Uykuda korkunca
İmam Malik’ten rivayet edildiğine göre, Hâlid İbnu Velid (r.a), Hz. Peygambere: “Ben uykuda iken korkutuluyorum. (Ne yapmamı tavsiye buyurursunuz?)” diye sordu. Hz. Peygamber (s.a.v) ona şu duayı okuması tavsiyesinde bulundu:
“Allah'ın eksiksiz, tam olan kelimeleri ile Onun gazabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve beraberliklerinden Allah'a sığınırım! de!” (Muvatta, Şiir, 9, (2, 950).)

Helaya girerken
Tuvaletlerin, çöplüklerin, hamamların, kabirlerin, harabelerin cinlerin ve şeytanların meskenleri mahiyetinde çok uğradıkları ve konakladıkları yerlerdir.
“Rasülullah (s.a.v) kazâyı hâcet için helâya girdiği zaman şu duayı okurdu:
“Allahümme inni euzü bike mine'lhubsi ve'l-habais. (Allahım, pislikten ve (cin ve şeytan gibi) kötü yaratıklardan sana sığınırım.”(Buhâri, Vüdu, 9)

Tekbir, tesbih, tahmid
Namaz tesbihatı, camide ve namaz kıldığımız herhangi bir yerde yapılabileceği gibi, yolda-sokakta yürürken, araç kullanırken; yatakta ve uyumadan önce de yapılabilir. Kuran-ı Kerimde de bu konuya işaretle; “Onlar, ayakta iken, otururken, yanları üzere yatarlarken Allah’ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler...” (Al-i İmran, 3/191.) buyurulmaktadır.

Tesbihat, hiçbir vakit terk edilmemeli ve nerede olursa olsun mutlaka yapılmalıdır. Nitekim Hz. Peygamber, şeytanın namazda kişiye günlük işlerini hatırlatıp vesvese verdiğini ve namazı alelacele kıldırıp tesbihatı yaptırmadan işine gücüne daldırdığını veya uyuttuğunu anlatıyor.

Lâ ilâhe illallâhu vahdehu la-şerike leh,
Bu da yine, dua makamındaki namaz tesbihatından birisidir.
Peygamber Efendimiz, Ebu Hureyre (r.a)’den nakledilen hadisi şerifte, şöyle buyurmaktadır:
“Her kim: ‘Lâ ilâhe illallâhu vahdehu la-şerike leh, lehü'l mülkü ve lehü'l-hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadir’ duasını, bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzat etmiş gibi sevàp verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder. (Buhâri, Daavât, 54)

Şeytanın telkinlerine karşı ihlas suresi
Bir hadisi- şerifte şeytanın bir vesvesesinden söz edilmiş ve buna karşı ihlas suresinin okunup sol tarafımıza doğru üç defa tükürmemiz tavsiye edilmiştir.

Muavvizeteyen (Nas ve Felak sureleri)
Cinlerin şerrinden kurtulmak için de, Hz. Peygamber (s.a.v)’in, Felak ve Nas Surelerini okuduğu, ashabına ve bizzat Hz. Aişe validemize de okumayı tavsiye ettiği bildirilmektedir.

Hz. Âişe (r.a)’den rivayet edilen bir hadis şöyledir: “Hz. Peygamber (s.a.v) yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizeteyn'i ve Kul hüvallahu ahad'i okur, ellerini yüzüne ve vücuduna sürer ve bunu üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman aynı şeyi kendisine yapmamı bana emrederdi.”(Buhari, Fezâilü'l-Kur'ân, 14)


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Kevser 9 üzerinde 15 Mart 2015, 13:00:40
Esselamu aleykum ve rahmetullah...
Ellerine sağlık ablam.... Gerçekten gerekli konular bilinmesi gerekir... Rabbim bizleri şeytan ve hilelerinden muhafaza eylesin İNŞAALLAH...


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Ceren üzerinde 15 Mart 2015, 15:00:58
Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan Reyyan abla.Rabbim bizleri cin,şeytan ve diğer kötü musibetler den korusun inşallah.Bunlardan korunmak için ,bolca besmele çekmeli,ihlas ,felak ,nas okumalıyız inşallah...


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Gözdenur 8 üzerinde 15 Mart 2015, 15:51:52
Görmediğimiz ve bilmediğimiz bir canlı türle karşı karşıya bulunmaktayız. Şu halde, geriye onları da bizi de yaratan Allah’a sığınıp onların şerlerinden ve yapabilecekleri kötülüklerden korunmak kalıyor. Bunun da bir tek yolu var: Dua ve Münacatlar. Zaten normal olarak hayatımızın bir parçası olması gereken dua ve münacat aynı zamanda bizi Allah’a yakınlaştıracağı için, cinler ve şeytanlar da yakınımıza sokulamayacaklardır. Çünkü onların da bizim gibi gurupları, cemaatleri ve teşkilatları vardır. Bizim dualarımızdan şüphesiz onların hayırlıları da istifade edecekleri için, rahatsızlık vermek isteyenlere karşı onlar da kendi içlerinde mücadeleye girişecekler ve kötüleri engellemeye çalışacaklar, hatta savaşacak ve cezalandıracaklardır. Bu sebeple dua ve münacatın cinlerden ve şeytanlardan korunmada önemli bir yeri vardır.Allah razı olsun tesekkurler


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Pelinay üzerinde 16 Temmuz 2015, 23:59:28
Ve aleykumusselam ve rahmetullah.insallah eve girerken,cikarken yatarken ,kalkarken,giyinirken,yerken her animizi dua ile suslersek insallah seytandan ve avanelerinden uzak kaliriz..Allah eazi olsun hocm..


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Mehmed. üzerinde 17 Temmuz 2015, 09:47:59
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah,  Dua koruyucudur. Allah ( celle celaluhu ) bizleri dua ile hidayete erdirecektir.  Fakat dua etmesini bilirsek.


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Sevgi. üzerinde 06 Ocak 2018, 17:18:22
Ve aleykümüsselam bu alemde yalnız değiliz başka canlılarda yaşamakta Allah insanlarıda cinleride kendisine ibadet etmeleri için yarattı bu cinlerin iyileride vardır kötüleride bunlardan korunmak için daima dua içinde olalım Allah istemezse bize kötülük edemezler inşaAllah


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Zehra Hüner üzerinde 07 Ekim 2018, 00:41:28
Esselamun Aleyküm..çok kapsamli bir yazi olmuş bildiğimiz belkide cok dikkat edemedigimiz husular ..Rabbim bizleri muhafaza etsin ins emegi gecenlerden de Razi olsun..


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: İsra Mirac (Esra) üzerinde 18 Ekim 2018, 22:58:18
Rabbim kendisine sığınanı asla reddetmez ,korur. Bismillâhillezi lâ yedurru ma'asmihi şey'ün fil e
Ardi ve lâ fissemâi ve hüves-semi'ul alim."Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Fatma Ylmz üzerinde 19 Ekim 2018, 01:09:56
Ben küçükken hep yaşlıları gözlemlerdim ve çok dua eden nineleri dedeleri severdim. Kendi babanemde pek dualı biri değildi. Hep özenirdim neden babanemde dua etmiyor bi Allah razı olsun kuzum demek çok mu zor. Kimi insanın attığı her Adım duayken kimiside Allah’ın adını anmaktan aciz. Bu yüzden biz kendimizi her şeyin şerrinden korumanın yollarını Dua ile bulacağız...Allah razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: Ceren üzerinde 07 Nisan 2019, 15:49:22
Esselamu aleykum.cinlerin şerrinden allaha sığınan dua ile tevekkul halinde bulunan kullardan olalim inşallah. ..


Konu Başlığı: Ynt: Cinlerin şerrinden Allah’a sığınma nasıl olmalıdır?
Gönderen: gulsahkilicaslan üzerinde 08 Nisan 2019, 10:29:27
Allah razı olsun hocam selam ve dua ile...