๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ => Bizden Haberler => Konuyu başlatan: Safiye Gül üzerinde 25 Ekim 2011, 15:55:05Konu Başlığı: Bizden Haberler
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 25 Ekim 2011, 15:55:05
Bizden Haberler

Ekim 2008 37.SAYI

Gurbetçiler Paris’te bayram edecek

Taç Organizasyon Paris’te “Bayram Şöleni” düzenliyor. Gurbette bayramı yaşayamayan Türkler vatandaşlarımız için 12 Ekim’de bayram tadında bir şölen hazırlanıyor. Dr. Dilaver Selvi’nin sohbetiyle iştirak edeceği program saat 15:00’de başlayacak. Sunumunu Serdar Tuncer’in yapacağı programda Dursun Ali Erzincanlı şiirleriyle izleyiciye asr-ı saadetten tablolar getirecek. Hacegan İlahi Grubu’nun da sahne alacağı programda memleket bayramlarına hasret kalanlar bir nebze de olsa özlemini giderecek. Semerkand kitap fuarının da yer alacağı programda birbirinden leziz zengin Türk mutfağı yemekleri de katılımcıların damak zevkine sunulacak. Sürprizlerle renklendirilecek programa katılımın büyük olacağı düşünülüyor.

Isparta’da “gönül gecesi”

19 Ekim Pazar günü Isparta’da gönül gecesi düzenleniyor. Şiirleriyle izleyicisine güzel anlar yaşatan Dursun Ali Erzincanlı’nın katılacağı gecede Dr. Dilaver Selvi sohbet edecek. “Gönül Gecesi” adıyla gerçekleştirilecek programı Taç Organizasyon düzenliyor. Tüm Ispartalıların davetli olduğu gecede gönüller güzelliklere çağırılıyor.

“Fsm ve iki papaz” cd’si 2. baskısını yaptı

Geçtiğimiz ay izleyiciye sunulan “Fatih Sultan Mehmed ve İki Papaz” adlı animasyon cd büyük beğeni toplayarak ikinci baskısını yaptı. İki hafta gibi kısa bir sürede yeniden baskıya giden cd hem gençlerin hem de ailelerin büyük beğenisini kazandı. Osmanlı’nın destanlaşan ahlakının anlatıldığı filmin konusu şöyle özetlenebilir: İstanbul’un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmed genel bir af ilan eder. Fakat hapiste bulunan iki papaz, bu aftan yararlanarak dışarı çıkmayı istemezler. Haberi alan Fatih onları huzuruna çıkartır. Gerekçelerini öğrenince, papazlara berat verip kendi ülkesini gezmeleri ve bir kanaat edinmeleri için belirli bir mühlet tanır. Bu iki papaz, Osmanlının çarşılarını, mahkemelerini, medreselerini ve Hıristiyan mahallelerini gezerler. Neticede Osmanoğulları hakkında kesin bir kanaate sahip olup, Fatih Sultan Mehmed’in huzuruna çıkarlar. Ve bu noktadan sonra olayın seyri değişir tıpkı papazların hayatlarının değiştiği gibi.