๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Bilim ve Teknolojileri => Konuyu başlatan: Eflaki üzerinde 18 Temmuz 2009, 19:04:56Konu Başlığı: 'Radyasyon kalkanı' ilaç geliştirildi
Gönderen: Eflaki üzerinde 18 Temmuz 2009, 19:04:56
ABD’li Profesör Andrei Gudkov, insanların radyasyondan etkilenmemesini sağlayan ilaç geliştirdiğini açıkladı. Kansere umut olabillecek ilaç, son testlerin ardından iki yıla kadar pşyasaya çıkabilir.

(http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/862920081002105915218.jpg)


Cleveland’daki BioLabs araştırmacılarından biyokimya uzmanı Prof. Andrei Gudkov, insanların radyasyondan etkilenmemesini sağlayacak bir ilaç geliştirdiğini açıkladı. Gudkov’un ilacın temelini, bağırsaklarda yaşayan bir bakterinin üretttiği proteinler oluşturuyor. Bu proteinler radyasyona maruz kalan sağlıklı hücrelerin “intihar etme” mekanizmasını ortadan kaldırıyor.

Bu sayede radyasyon nedeniyle hücreler yok olmazken, hücrede oluşan hasar da kısa sürede tamir ediliyor. İlacın ilk olarak fareler üzerinde denediğini söyleyen Gudkov, başarılı sonuç alınmasının ardından maymunlar üzerinde de test yapmış. 650 maymunu iki gruba ayırdıktan sonra bir gruba ilaç verilmiş. Daha sonra maymunlar, Çernobil faciasında insanların maruz kaldığı kadar radyasyona maruz bırakılmış. Sonuçta ilaç almayanlardan yüzde 70’i ölürken, ilaç alanların büyük kısmı hiçbir yan etki bile oluşmadan hayatta kalabilmiş.

Kansere de umut olabilir

Bu ilacın radyasyona maruz kalmadan 24 saat önceye kadar enjekte edilme yoluyla alınabileceğini belirten Amerikalı profesör, son testlerin ardından iki yıla kadar ilacın piyasaya çıkabileceğini belirtti. ABD Savunma ve Sağlık bakanlıkları ise test sonuçlarına göre ilacı desteklemeye devam edeceklerini açıkladı.