ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb  (Okunma Sayısı 851 defa)
17 Şubat 2011, 16:38:05
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 17 Şubat 2011, 16:38:05 »D.  Öldürülen Düşmanın Üzerindeki Eşya SelebKişiye, öldürdüğü şahsın -Seleb denilen- üzerindeki eşyasının -îmam vermezse- düşüp düşmediğinde ihtilâf etmişlerdir.

İmam Mâlik, «Savaş bittikten sonra maktulün selebini eğer imam onu öldürene vermezse ona düşmez» demiştir. îmam Ebû Hanife ile Süfyan Sevrî bu görüştedirler.

İmam Şafii, İmam Ahmed, Ebû Sevr, İshak ve seleften bir cemaat, «İmam, kendisine verse de vermese de öldürdüğü kimsenin selebi ona aittir» demişlerdir. Ancak bunlardan kimisi, selebin kendisine düşmesi için, mak­tul savaşırken onu öldürmesini şart koşmuş ve «Eğer maktulü, kaçarken öl­dürürse selebi ona düşmez» demiştir. İmam Şafii de bu görüştedir. Kimisi de, selebini kendisine düşmesi için maktulü savaş başlarken ya da biterken öldürmesini şart koşmuş ve «Savaşın hengâmesi sırasında öldürülen kimse­nin selebi öldürene düşmez» demiştir. Bunu da Evzaî söylemiştir. Kimisi de «Seleb öldürene aittir. Fakat eğer İmam, selebi çok görürse taksim edebilir» demiştir.Bu ihtilâfın sebebi,Peygamber(s.a.s)Efendimiz'inHuneyn Savaşı hengâmesinin soğuduğu sırada buyurduğu,

«Kim bir kimseyi öldürürse onun selebi onundur» [75] hadisinin iki mânâ ihtimalini taşımasıdır. Zira Peygamber (s.a.s) Efendimiz bunu bir fetva olarak söylemiş olabildiği gibi bir hüküm olarak da söylemiş olabilir. îmam Mâlik'e göre bu hadisin bir hüküm olma ihtimali daha kuvvetlidir. Çünkü ona göre, Peygamber (s.a.s) Efendimiz'in bunu başka savaşlarda ne söylediği, ne de bununla hükmettiği sabit olma­mıştır. Sonra, eğer fetva olursa  ganimet [76] âyet-i kerimesi ile çelişir. Çünkü,

"Eğer ölenin çocuğu olmayıp da ana ve babası ona varis olurlarsa terekesinden anasına üçte bir düşer" [77] âyet-i kerimesinden nasıl tereknin geri kalan üçte ikisinin ölünün babasına düştüğü anlaşılıyorsa, bu âyetten de ganimetin geri kalan beşte dördünün ganimeti ele geçiren askerlere düştü­ğü anlaşılmaktadır. Ebû Ömer, «Bu söz Peygamber (s.a.s) Efendimiz'den, Huneyn savaşından başka, Bedir savaşında da işitilmiştir» [78] demiştir.

Hz. Ömer'den de «Peygamber (s.a.s) Efendimiz zamanında selebi tak­sim etmezdik» diye söylediği rivayet olunmuştur [79]. Ebû Dâvûd da Avf b. Mâlik el-Eşcâi ile Halid b. Velid'ten, «Peygamber (s.a.s) Efendimiz maktu--lün selebini öldürene verirdi» diye rivayet etmektedir [80]. îbn Ebî Şeybe de Enes b. Mâlik'ten «Bera' b. Azib, Dare savaşında Merzuban'ı atı üzerinde mızrakla öldürdü ve Merzuban'ın selebi otuzbin dirhemi buldu. Bunu öğre­nen Hz. Ömer, Ebû Talha'ya «Biz selebleri taksim etmezdik. Fakat Merzu­ban'ın selebi büyük bir meblağ tuttuğundan taksim edilmesinin gerektiği ka­naatindeyim dedi» [81] diye rivayet etmiştir.

îbn Ebî Şeybe İbn Şîrîn'den, «Ene s b. Mâlik bana, 'Bu İslâmiyet'te ilk taksime tabi tutulan selebtir dedi' diye rivayet etmiştir. Miktarı çok ve az olan selebler arasında ayırım yapanlar, buna dayanmışlardır.

Ulema, selebin ne olduğu hakkında da ihtilâf etmişlerdir. Kimisi «Mak­tulün üzerinde bulunan bütün şahsî eşyası selebtir» demiştir. Kimisi «Eğer bu eşya arasında altın ve gümüş bulunursa bunlar selebe girmezler» demiş­tir. [82][75] Buhari,Fardu'l-Hums, 57/18, no: 3142.           

[76] Enfâl,8/41.

[77]  Nisa, 4/11.

[78] Ebû Dâvûd, Cihad, 9/l47,^ıo: 2718.

[79]  İbn Ebî Şeybe, 12/371, no: 14035.

[80]  Ebû Dâvûd, Cihad, 9/148, no: 2719.

[81]  İbn Ebî Şeybe, 12/371, no: 14035.                                                      ,

[82] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 2/268-269.

 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb
« Posted on: 27 Şubat 2020, 16:18:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb rüya tabiri,Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb mekke canlı, Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb kabe canlı yayın, Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb Üç boyutlu kuran oku Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb kuran ı kerim, Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb peygamber kıssaları,Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya seleb ilitam ders soruları, Öldürülen düşmanın üzerindeki eşya selebönlisans arapça,
Logged
14 Şubat 2020, 16:26:24
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.324« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2020, 16:26:24 »

Esselâmü Aleyküm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
15 Şubat 2020, 10:59:52
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.565Site
« Yanıtla #2 : 15 Şubat 2020, 10:59:52 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
15 Şubat 2020, 11:23:44
gulsahkilicaslan
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.195« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2020, 11:23:44 »

Allah razi olsun hocam selâm ve dua ile
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &