> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > İtikâfi bozan haller
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İtikâfi bozan haller  (Okunma Sayısı 1081 defa)
08 Şubat 2011, 17:22:48
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 08 Şubat 2011, 17:22:48 »5. İ'tikâfi Bozan Haller:


İ'tikâfın manilerine gelince: Namaz, Zikir ve Kur'an tilaveti gibi yukarıda i'tikâfın amelleri olduğunu söylediğimiz şeyler dışında, bütün iş ve hareketler i'tikâfm manileridir. Mecburi bir iş için olmazsa, i'tikâfta olan bir kimse mescidden çıkamaz. Bütün ulema bunda müttefiktirler. Çünkü sabittir ki Hz. Âişe «Rasûlullah (s.a.s) i'tikâfta iken başını pencereden hücreme sokar ve eğerdi de saçını tarardım. İ'tikâfta iken eve girmezdi. Ancak bir ihtiyaç üzerine girerdi» 17demiştir. Mecburi bir ihtiyaç olmadan mescidden çıkan kimsenin i'tikâfı ne zaman bozulur, diye ihtilâf etmişlerdir.
İmam Şâfıi «Çıkar çıkmaz bozulur» demiştir. Kimisi «Ayni saatte dönmezse», kimisi de «Aynı günde dönmezse bozulur» demiştir, t'tikâfta olan kimsenin i'tikâf ettiği mescidin hücresinden başka yerlere girip-giremediğinde de ihtilâf etmişlerdir.
İmam Mâlik, İmam Şafii ve İmam Ebû Hanife «Girebilir» demişlerdir.
Kimisi de 'Girerse i'tikâfı bozulur' demiştir.
İmam Mâlik 'İ'tikâfta olan kimse, alım satım ve nikâh akitlerini yapabilir» demişse de, diğerleri «Yapamaz» demişlerdir.
Bu ihtilafın sebebi, bu hususu açıklayan birnass'ın bulunmayışı ve ihtilâf ettikleri şeyi ittifak ettikleri şeye kıyas etmeleridir.
î'tikâf etmek isteyen kimse, i'tikâf ta yapılması caiz olmayan bir şeyi şart koşabilir mi? Yani böyle bir şeyi şart koştuğu zaman, o şart ona, i'tikâfta o şeyi yapmanın cevazını sağlar mı? Meselâ «On gün i'tikâf etmeği nezrettim. Fakat hasta ve cenazelere gidebilmek şartı ile» der ve i'tikâfa girerse, hasta ve cenazelere gidebilir mi, gidemez mi diye ihtilâf etmişlerdir.
Fukahamn çoğu «Böyle bir şartın faydası yoktur, giderse i'tikâfı bozulur» demişlerdir.
îmam Şafii ise .«Faydası vardır ve giderse i'tikâfı bozulmaz» demiştir.
Bu ihtilâfın da sebebi, i'tikân hacca tayas etmeleridir. Çünkü hacc ile i'tikâfın ikisi de, mubah olan birçok şeylere mani birer ibadet oldukları halde, hacc'da böyle bir şart koşulabilir. Zira Peygamber (s.a.s) Efendimiz Dubaa ismindeki kadına, «Hacc'a niyet edip ihrama gir ve nerede hac menasikini tamamlamaktan alıkonursan ihramdan çıkmayı şaft koş» buyurmuştur. Şu halde i'tikâfa girmekte de böyle bir şart koşulabilir. Fakat bu kıyasın aslı olan hac, aynı ihtilâf bulunduğu için bu kıyas zayıftır.
î'tikâfta tetabu' (peşpeşelik) nezredilirse veyahut -bazılarının dediği gibi- «mutlak olarak nezredilen i'tikâfta da tetabu' şarttır» dersek, tetabu1 ne ile kesilir ve kesildiği zaman, i'tikâfı yeni baştan yenilemek mi, yoksa ondan kaç gün kalmışsa sadece o günleri tamamlamak mı lâzımdır diye ihtilâf etmişlerdir. Çünkü kimisi, «Hastalıkla tetabu' kesildiği zaman, sadece kalan günleri tamamlamak lâzımdır» demiştir. Bu, İmam Mâlik, îmam Ebû Hanife ve îmam Şafii'nin görüşüdür.
Kimisi de; «Yeni baştan i'tikâf etmek lâzımdır» demiştir. Bu da Süfyan Sevrî'nin görüşüdür. î'tikâfta aybaşı haline giren kadının sadece kalan günleT rini tamamlayacağında -zannedersem- ihtilâf etmemişlerdir. î'tikâfta deliren veyahut baygın düşen kimse hakkında da, 'Yalnız kalan günlerini mi tamamlayacak yoksa yeni baştan mı i'tikâf edecek?' diye ihtilâf etmişlerdir.
Bu ihtilâfın da sebebi, bunlar hakkında herhangi bir nassın rivayet olunmayışıdır. Bunun için ulema da, bunu «zihar» keffaretinin orucu gibi aralıksız olarak tutulması şart olan ibadetlere kıyas edip etmemekte ihtilâf etmiş ve bu yönden aralarına bu niza' (ihtilâf) girmiştir.
Cumhur nafile olarak i'tikâfa giren kimseye, özürsüz olarak i'tikâfını kestiği zaman kaza lâzım geldiği görüşündedir. Zira sabittir ki, Peygamber (s.a.s) Efendimiz Ramazan'ın son on gününde i'tikâf etmek istemiş ve fakat bundan vazgeçtiği için Şevval ayında bunu kaza etmiştir.
Nezir ile vacib olan i'tikâfın kesilmesi halinde ise, kaza lâzım geldiğinde -kanaatimce- ihtilâf yoktur. Cumhur, «î'tikâfta büyük bir günah işleyen kimsenin de i'tikâfı kesilir» demiştir.
Bu bab'ın asıl ve kaideleri arasında yer alan mes'eleler işte bunlardır. Basan veren ve yegâne yardımcı Cenâb-ı Allah'tır. 18


17 Müslim, Hayd, 3/3, no: 297.
18 İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 2/79-81.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İtikâfi bozan haller
« Posted on: 27 Ekim 2020, 01:12:42 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İtikâfi bozan haller rüya tabiri,İtikâfi bozan haller mekke canlı, İtikâfi bozan haller kabe canlı yayın, İtikâfi bozan haller Üç boyutlu kuran oku İtikâfi bozan haller kuran ı kerim, İtikâfi bozan haller peygamber kıssaları,İtikâfi bozan haller ilitam ders soruları, İtikâfi bozan hallerönlisans arapça,
Logged
05 Ocak 2020, 14:33:15
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2020, 14:33:15 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ocak 2020, 03:16:22
Züleyha
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.428


« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2020, 03:16:22 »


Allah razi olsun selam ve dua ile....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Ocak 2020, 07:17:38
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.127« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2020, 07:17:38 »

Aleyküm selâm. Bilgileri bizlerle paylaştığınız için Allah sizlerden razı olsun kardeşim. Rabbim ilmimizi artırsın inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
08 Ocak 2020, 14:28:42
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.263Site
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2020, 14:28:42 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri doğru yoldan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &