> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > İmsak zamanı
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İmsak zamanı  (Okunma Sayısı 10701 defa)
25 Ocak 2011, 16:31:58
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 25 Ocak 2011, 16:31:58 »B- İmsak Zamanıİmsak (orucu bozan şeylerden sakınmak) vakti ile ilgili olan mes'elelere gelince: Cenâb-ı Hak,

 "Sonra orucu geceye kadar tamamlayı­nız" [17]buyurduğu için ulema, bu vaktin sonu güneşin kaybolmasıdir demiş­lerdir. Fakat bu vaktin başlangıcı nedir diye ihtilâf etmişlerdir. Cumhur; «İmsak vakti tan yerinin ağarması ile başlar. Zira Peygamber (s.a.s) Efendi­miz fecri bu şekilde tarif etmiş ve Cenâb-ı Hak,

"Tan yerinde, gündüzün aydınlık çizgisi gecenin karanlık çizgisin­den sizce ayirdedilinceye kadar yiyip içiniz" [18]buyurmuştur» [19] demiş­tir.

Kimisi de «İmsak vaktinin başlangıcı bunu takibeden kırmızılığın çık­masıdır» demiştir. Bu da Huzeyfe ile îbn Mes'ud'tan rivayet olunmuştur.

Bu ihtilâfın sebebi, hem bu mevzuda gelen rivayetlerin çeşitli ol­ması, hem de FECÎR kelimesinin tan yerinde doğan beyazlıkla bu beyazlığı

takibeden kırmızılığın ikisine de denilmesidir. Sözü geçen rivayetlerden bi­ri, Zerr'in, Huzeyfe'den naklettiği, «Peygamber (s.a.s) ile birlikte sahur ye­dim. Diyebilirim ki artık gündüz idi. Ancak güneş doğmamıştı» mealindeki hadistir [20].

Ebû Dâvûd da Kays b. Talk yolu ile Kays'm babasından «Peygamber (s.a.s)'in,

«Yiyip içiniz ve tan yerinde parlayıp yükselen beyazlık sizi kuşkulan­dırmasın. Ne zaman ki kırmızılık doğarsa yemek-içmekten vazgeçiniz» [21] buyurduğunu rivayet etmektedir.

Ebû Dâvûd, "Bu, Yemâmelilerin aşın gidip söyledikleri bir şeydir ki şâzz bir görüştür. Zira Tan yerinde gündüzün beyaz ipliği gecenin siyah ipliğinden seçilinceye kadar yiyip içiniz' mealindeki âyet-i kerime bu görüşün doğru olmadığında nass'tır veyahut nass'a yakındır» demiştir.

îmsak vaktinin başlangıcı tan yerinin ağarmasıdır diyenler -ki cumhur­dur ve mutemet olan görüş de budur- yemek içmek bizzat tan yerinin ağar­ması ile mi, yoksa tan yeri ağardığınıh anlaşılması ile mi haram olur diye ihtilâf etmişlerdir.

Kimisi «Bizzat tan yerinin ağarması ile» kimisi «Buna bakan kimsenin bunu ayırdetmesi ile haram olur. Hatta eğer tan yeri ağarmış olsa bile, bakan onu ayırtedemiyorsa yemeğe devam edebilir» demiştir.

Bu ihtilâfın sonucu şudur: Birinci görüşe göre, tan yerinin ağarmadı-ğını sanarak yiyen bir kimse, sonradan ağardığını öğrense, ona kaza lâzım gelmez. îkinci görüşe göre lâzım gelir.

Bu ihtilâfın sebebi "Tan yerinde gündüzün beyaz ipliği gecenin siyah ipliğinden tarafınızdan ayırtedîlinceye kadar yiyip içiniz" mealin­deki âyet-i kerime, «Siz bunu ayırtedinceye kadaryiyip içiniz» demek midir, yoksa «Onu ayırtedebileceğiniz duruma gelinceye kadar yiyip içiniz» de­mek midir diye ihtilâf etmeleridir. Çünkü Araplar mecaz olarak şeyin yerine, bazan şeyin neticesini kullanmaktadırlar. Zira tan yerinin ağarmasının neticesi onun ayırtedilmesidir.

Şu halde bu ihtilâfa yol açan, âyet-i kerime'de geçen ve «Tarafınızdan» diye tercüme ettiğimiz LEKÜM kelimesidir. Zira bazan tan yeri ağarır da bu ağarma tarafımızdan ayırtedilmiş olmaz, yani biz onu öğrenmiş olmuyoruz. Bu durumda yediğimiz zaman o günü kaza etmemiz lâzım gelir mi gelmez mi? Lafzın zahirine bakılırsa lâzım gelmez. Çünkü yerken bunu öğrenmiş değildik. İmsak vaktinin sonu olan güneşin batışına ve şeriatte tayin edilen başka vakitlere kıyas edilirse kaza lâzım gelir. Çünkü bütün vakitlerde şer'an muteber olan şart, vaktin girip çıktığının bilinmesi değil, gerçekte vaktin gi­rip çıkmasıdır.

imam Mâlik'ten meşhur olan görüşe göre, fecrin doğuşuna kadar yiyilip içilebilir ki cumhur da bunu benimser. Kimisi de «Fecrin doğuşundan önce yani fecir daha doğmamışken yiyip içmekten vazgeçmek lâzımdır» demiş­tir. Birinci görüşün delili, Buhârî'de kayıtlı bulunan ve -zannimca- bazı riva­yetleri «Peygamber (s.a.s):

«İbn Ümmi Mektum ezan okuyuncaya kadar yiyip içiniz. Çünkü o, fecir doğmadan ezan okumaz» buyurdu» [22]mealinde olan hadistir. Zira bu hadis ihtilâf mevzuunda nass'ür veyahut nass'a yakındır ve aynı zamanda "Tan ye­rinde beyaz iplik siyah iplikten ayırtedîlinceye kadar yiyip içiniz" mea­lindeki âyet-i kerimenin zahirine uygundur.

«Fecirden önce yemek-içmekten sakınmak gereklidir» diyenler ise ih­tiyat etmişlerdir. Zira bu söz takvaya, ötekisi de -Allah bilir- kıyasa uygun­dur. [23]

 

2. İmsak: Orucu Bozan Şeylerden Sakınmak:
 

a- Gıda Almak:

 

Cenâb-ı Hakt «Tarafınızdan beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyip içiniz, sonra orucu geceye kadar tamamlayınız» buyurduğu için ulema, oruçlu olan kimsenin orucu bozan şeylerden sakınmasının vücubunda müttefik iseler de, bazriârrmeskût ve bazıları mantuk olan bu mevzuya dair birtakım mes'elelerde ihtilâf etmişlerdir.

Meskût olan mes'eleler:

1-Ağız yolu ile mideye giren ve fakat besin olmayan,

2- Besin olup da ağızdan başka yollarla mideye giden,

3-Mide dışında kalan vücudun diğer boşluklarına giren herhangi bir madde orucu bozar mı, bozmaz mı mes'eleleridir.

Bu ihtilâfın sebebi, besin olmayan maddeleri besin olanlara kıyas

etmekte ihtilâf etmeleridir. Çünkü nass, yalnız besinler hakkında olup besin

olmayan şeylerin de orucu bozup bozmadığında herhangi bir nass yoktur.

«Oruçtan maksat belli bir süre için vücudu rejime tabi tutmaktır» diyenler, besin olmayan maddeleri besinlere kıyas etmemişlerdir».

«Oruç da namaz gibi sebep ve hikmeti bilinmeyen bir taabbüd olup on­dan maksat herhangi bir şeyi mideye sokmamaktır» diyenler ise, besin olan ve olmayan şeyler arasında fark görmemişlerdir [24].

îmam Mâlik «Mideye herhangi bir şeyin girmesi -o şey ister besin olsun ister olmasın, ister ağız yolu ile, ister başka yoldan girsin- orucu bozar» de­miştir. [25]


[17] Bakara, 2/188.

[18] Bakara, 2/188.

[19] Müslim, Siyam, 13/8, no: 1094.

[20] Nesâî, 4/142.

[21] Ebû Dâvûd, Savmt 8/17, no: 2348.

[22] Buhârî, Ezan, 10/11, no; 617.

[23] İbnüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 2/30-32.

[24] Hanefi mezhebinin görüşü genellikle böyledir.

[25] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 2/32-33.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İmsak zamanı
« Posted on: 04 Şubat 2023, 03:02:08 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İmsak zamanı rüya tabiri,İmsak zamanı mekke canlı, İmsak zamanı kabe canlı yayın, İmsak zamanı Üç boyutlu kuran oku İmsak zamanı kuran ı kerim, İmsak zamanı peygamber kıssaları,İmsak zamanı ilitam ders soruları, İmsak zamanıönlisans arapça,
Logged
29 Haziran 2015, 03:30:07
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2015, 03:30:07 »

Esselamu Aleykum ve rahmetullah..Ramazan ayında çok dikkat etmemiz gereken bir hadise..Mevlam oeuçlarımızı kabul karin eylesin İnşaAllah.Rabbim razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Kasım 2016, 17:42:52
Songül nergiz7/d

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 13


« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2016, 17:42:52 »

İmsak sabah namazında sonra namazın başlamasına isartettir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Kasım 2016, 18:52:17
Muratb8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 863« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2016, 18:52:17 »

Aleykümmüsselam imsak vakti girince bol bol dua edip şeytanın vesveselerinden Allah'a sığınarak orucumuzu tamamlamalıyız.Çünkü imsak vakti orucumuzun bozulması için şeytan birçok kötülük düşünür.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Ey edep !
Sen sen ol !
Kimsenin gönlünü yıkma
Dikenin ucundan çıkma
Edep çizgisinden'de çıkma
22 Kasım 2019, 03:25:37
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.687« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2019, 03:25:37 »

Aleyküm selâm. Rabbim tutulan oruçlarımızı kabul eylesin inşaAllah.
 Bilgiler için Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &