ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Cuma namazının rükünleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cuma namazının rükünleri  (Okunma Sayısı 2726 defa)
28 Ocak 2011, 21:11:50
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 28 Ocak 2011, 21:11:50 »C Cum'a Namazının Rükünleri:Müctehidler, hutbe ile hutbeden sonra kılınan iktrek'at namazın Cum'a namazının rükünleri olduğunda müttefik iseler de bu babın ana mes'eleleri olan beş mes'elede ihtilâf etmişlerdir. [329]

 

1. Hutbe:

 

Hutbe, Cum'a namazının sıhhati için şart mıdır ve rükünlerinden biri midir diye ihtilâf etmişlerdir. Cumhur şart ve rükün olduğuna kaildir. Kimisi de hutbenin farziyetini benimsemez. İbn Mâcişûn'dan başka, Mâliki ulemasının cumhuru da, «farzdır» demişlerdir.

Bu ihtilâfın sebebi; Peygamber (s.a.s) Efendimiz'in hutbe okuma­dan bir kere olsun Cum'a namazını kıldırmamış olmasından dolayı, hutbenin Cum'a'nın şartlarından olup olmadığı konusunda değişik düşüncelerin oluşmasındandır. «Hutbe bu namaza mahsus vasıflardan biridir. Hele eğer na­mazın eksilen iki rek'atma bedel olduğu düşünülürse, namaza has bir vasıf olduğunda şüphe kalmaz» diyenler, hutbenin Cum'a namazının rükünlerin­den biri ve sıhhati için şart olduğunu söylemişlerdir.

«Hutbe, bir vaaz ve dînî konferans olup diğer konferanslardan gaye ne ise hutbeden de gaye odur» diyenler ise, namazın sıhhati için şart olmadığını söylemişlerdir. Hutbenin farziyeti hakkındaki bu ihtilâf, onun diğer dînî konuşmalardan farklı olarak namazla beraber olmasından doğmaktadır. Kimisi de hutbenin farziyetine, «AHahı anmaktan maksat hutbedir)» di­yerek

"Allah'ı zikretmeye koşun" [330] âyet-i kerimesi ile delil getirmiştir. [331]

 

2. Hutbenin Miktarı:
 

Hutbenin farziyetini benimseyenler okunması gereken hutbe miktarı hakkında ihtilâf etmişlerdir:

Îbnü'l-Kasım «Hutbe, Allah'a hamdetmekîe başlayan ve Arap dilinde hutbe denebilecek kadar uzun olan bir konuşmadır» demiştir.

îmam Şafii ise «En az, aralarında çok hafif bir oturuş yapmak sureti ile iki ayn hutbeyi ayakta okumak ve hutbelerin her ikisinde de Allah'a hamdet-mek, Peygamber (s.a.s) Efendimiz'e salâvat getirmek ve takvayı tavsiye et­mek, aynca birinci hutbede Kur'an-ı Kerim'den bir âyet okumak ve ikinci hutbede de mü'minlere dua etmek şarttır» demiştir.

Bu ihtilâfın sebebi; okunması gereken hutbe lügavî ve şer'î mânâlara gelen hutbelerden hangisidir diye ihtilâf etmeleridir. «Lügavî mânâdaki hutbedir» diyenler, «Peygamber (s.a.s) Efendimiz'in her hutbe­sinde okuyup değiştirmediği şeyleri okumak şarttır» demişlerdir. Çünkü Peygamber (s.a.s) Efendimiz'den nakledilen hutbelerde okuyup değiştirme­diği şeyler bulunduğu gibi, bazan okuyup bazan okumadığı şeyler de bulunmaktadır. Her zaman okumadığı şeylere itibar edip o şeyleri, her zaman oku­duğu diğer şeylere üstün tutanlar: «Lügatte, hutbe denebilecek kadar kısa olan konuşmalar hutbe olarak kâfi gelir» demişlerdir. Peygamber (s.a.s) Efendimiz'in her hutbesinde okuduklarını göz önünde tutup her hutbesinde okumadığı şeylere üstün tutanlar ise: «Şer'î mânâda, kendisine hutbe denil­meyen herhangi bir konuşma kâfi gelmez» demişlerdir.

İki hutbe arasında oturmak, imam Mâlik'e göre şart değildir. Fakat -yu­karıda geçtiği üzere- îmam Şafii'ye göre şarttır. Bu oturuş, hikmeti bilinme­yen bir taabbüd olabildiği gibi, hatibin ayakta durma yorgunluğunu gider­mek için de vaz'edilmiş olabilir. Birincisini benimseyenler, şart olduğunu ikincisini benimseyenler şart olmadığını söylemişlerdir. [332]


[329] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 1/326.

[330] Cum'a, 62/9.

[331] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 1/327.

[332] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 1/327-330.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Cuma namazının rükünleri
« Posted on: 24 Şubat 2020, 13:55:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cuma namazının rükünleri rüya tabiri,Cuma namazının rükünleri mekke canlı, Cuma namazının rükünleri kabe canlı yayın, Cuma namazının rükünleri Üç boyutlu kuran oku Cuma namazının rükünleri kuran ı kerim, Cuma namazının rükünleri peygamber kıssaları,Cuma namazının rükünleri ilitam ders soruları, Cuma namazının rükünleriönlisans arapça,
Logged
17 Ocak 2020, 20:39:39
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.926


« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2020, 20:39:39 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Ocak 2020, 04:20:13
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.313« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2020, 04:20:13 »

Aleyküm selâm. Rabbim bizleri tüm ibadetini hakkıyla yapabilenlerden eylesin inşaAllah
Bilgiler için Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
20 Ocak 2020, 09:16:54
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.557Site
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2020, 09:16:54 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &