ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Başyazı > Tevazu ve Kibir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tevazu ve Kibir  (Okunma Sayısı 795 defa)
18 Ekim 2011, 12:38:06
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 18 Ekim 2011, 12:38:06 »Tevazu ve Kibir

Aralık 2008 39.SAYI

İbadet ve taat ehli insanların da hayır hasenatına, ibadet ve taatine güvenmek suretiyle kibir tuzağına düşme tehlikesi vardır. Mümin buna karşı uyanık olmalıdır. Hiçbir zaman ibadet ve taatinden dolayı kendini başkalarından üstün görmemelidir.

Bilmeliyiz ki gökyüzünden sağanak sağanak rahmet ve ilim yağsa, kibirli kimse hiçbir şey elde edemez. Çünkü Kuran-ı Kerim’de “Yeryüzünde haksız yere kibirlenenleri ayetlerimi idrakten uzaklaştıracağım” (A’raf, 146) buyrulmaktadır. Allah Teala her şeyi güzel yarattığı gibi, insanoğlunu da özel yaratmıştır ki, bu şekilde yaratılmış olması, ona daha fazla önem verildiğini göstermek içindir. Bize bahşedilen nimetlerin Allah’tan olduğunu bilip, kibirlenme ve böbürlenmeden uzak durarak, hayatımızı tevazu içinde sürdürmeliyiz. Tevazu; her Müslümanı, kendinden üstün görmek ve gururdan, kibirden uzak durarak, Allah ve Rasulü’ne teslim olmaktır. Başka bir tabirle haddini bilmektir.

Tevazunun zıddı kibirdir

Cüneyd-i Bağdadi’ye (k.s) göre tevazu; şefkat ve merhamet kanatlarını yaratılmışlar üzerine germek ve herkese karşı yumuşak davranmaktır. Kibir ise insanın kendini beğenmesi, haktan yüz çevirmesi, nimetin asıl sahibini unutması, kendisine verilen akıl, zekâ, kuvvet, ilim, sıhhat, mal gibi nimetlerle şımarmasıdır. İnsanoğlu yaratılış itibariyle her türlü güzellik ve olgunluğa elverişli bir yapıya sahiptir. Çünkü o, “Gerçekten biz Ademoğullarını aziz ve şerefli kıldık” (İsra, 70) müjdesine muhataptır; yaratıkların en şereflisidir. Yine Kur’ân-ı Kerim’de insan için, “Biz insanı en güzel şekilde yarattık” (Tin, 4) buyrulmuştur. Ancak en güzel biçimde yaratılan insanoğlu Allah Teala’nın kendisi için gösterdiği yoldan sapınca, “aşağıların en aşağısına” düşmekten kurtulamıyor. Esfel-i safiline düşmemek, ahsen-i takvim çizgisinde yürüyebilmek, hiç şüphe yok ki özel bir gayret ve çabayı gerektirir. Abdullah b. Mesud’un (r.a) ifadesine göre: “Tevazu hasis adamı yükseltir, kibir de yüksek adamı alçaltır.”

İnsanın yaratılışına bakacak olursak, birtakım iyi ve kötü eğilimleri bir arada taşıdığını görürüz. Bu fıtratıyla insan ne melekler zümresinden ne de şeytanlar taifesindendir. Ancak melekler kadar saf ve temiz olabileceği gibi, hayvandan aşağı seviyelere düşmesi de söz konusudur.

Kibir öyle kötü bir huydur ki kişiye kulluğunu, acizliğini unutturarak Rabbi’ne isyana götürür. Nitekim şeytan, “Ben ateşten yaratıldım, Âdem ise topraktan yaratıldı. Ben ondan daha üstünüm” diyerek benliğe kapıldığı için ilahi huzurdan ebedi olarak kovulmuştur. İbadet ve taat ehli insanların da hayır hasenatına, ibadet ve taatine güvenmek suretiyle kibir tuzağına düşme tehlikesi vardır. Mümin buna karşı uyanık olmalıdır. Hiçbir zaman ibadet ve taatinden dolayı kendini başkalarından üstün görmemelidir.

Allah mahzun kalplerdedir

Müminin kalbi daima kırık mahzun olmalıdır. Çünkü Allah Teala daima mahzun kalplerdedir. O, kendisine yalvaran, benlikten uzak, mütevazı müminleri sever. Evliyanın nisbeti böyleleri üzerine açılmış, mürşid-i kâmiller de hep onların arasından çıkmıştır. Allah dostları kendilerini hep küçük görmüş, kibirden kaçınmışlardır. Bizim yolumuzun büyükleri; yanındakilere, geçmiş sadatın hâllerinden bahsettikten sonra, “Biz onların ayaklarının tozu bile olamayız” derler. İşte büyüklerin tevazusu böyledir.

    Akıllı insan tevazu ile hareket eder

    Mütevazı insan; iradesi sağlam, kibir ve gurura kapılmayan, herkese yardım edebilen, bağışlayan ve alçak gönüllü insandır. Bu özellikte olan insanlar, Allah ve Rasulü tarafından övülmüştür. Bir hadiste Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz Allah, hiç kimsenin kimseye karşı övünmeyeceği ve hiç kimsenin başka bir kimseye zulüm yapmayacağı bir şekilde mütevazı olmanızı bana vahyetti.”

    Hz. Ali (r.a) der ki: “Üç şey tevazunun temelidir: Karşılaştığın her mümine selam vermen, girdiğin bir mecliste yer seçmemen, bulduğun yere razı olup oradakilere hoşgörüyle bakman ve ibadetlerine riya karıştırmaman.”

    Yusuf b. Esbât (r.a.) der ki: “Az da olsa şüpheli olan şeylerden sakınmak, çok amel etmekten; az bir tevazu sahibi olmak, nefsin istemediği birçok ibadeti yapmaktan daha sevaptır.” Yine o şöyle demiştir: “Alçak gönüllü olmanın alametleri şunlardır: Söyleyen kim olursa olsun, hak sözü kabul etmek. Fakir, garip olan kimselere de yumuşaklıkla muamele etmek. Rütbe itibariyle küçük olanlara şefkatli olmak. Kendisine karşı yapılan hata ve kusurlara tahammül edip öfkelenince sabretmek, her an Allah Teala’yı hatırlamak. Zenginlere karşı vakarlı olmak. Cenab-ı Hak’tan gelen her şeye rıza göstermektir.”

    Dağın tevazusu

    İmam Mücahid’in bildirdiğine göre “Allah Teala Hz. Nuh’un (a.s) kavmini tufana gark ettiği vakit, dağlar böbürlendi ve başını yükseltti. Buna karşı Cudi Dağı tevazu gösterdi. Çünkü onlar yüksek, Cudi alçak idi. Tevazu gösterdiği için Allah Teala onu yüceltti ve Nuh’un gemisini onun tepesine kondurdu.”

M. Saki EROL

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Tevazu ve Kibir
« Posted on: 17 Eylül 2019, 11:20:54 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tevazu ve Kibir rüya tabiri,Tevazu ve Kibir mekke canlı, Tevazu ve Kibir kabe canlı yayın, Tevazu ve Kibir Üç boyutlu kuran oku Tevazu ve Kibir kuran ı kerim, Tevazu ve Kibir peygamber kıssaları,Tevazu ve Kibir ilitam ders soruları, Tevazu ve Kibir önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &