ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Başyazı > Hayat yolu imtihanlarla doludur
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hayat yolu imtihanlarla doludur  (Okunma Sayısı 1184 defa)
01 Mayıs 2012, 14:18:31
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 01 Mayıs 2012, 14:18:31 »HAYAT YOLU İMTİHANLARLA DOLUDUR

Temmuz 2011 70.SAYI


İnsanoğlu hayat yolunda, doğruyu bulmaya çalışan bir yolcu gibidir. Zahiri olarak yollara baktığınızda bile pek çok engel görürsünüz. Kimi zaman tümsekler kimi zaman da çukurlarla dolu olur yol. İşte hayat yolu da böyledir. Rabbimiz biz kullarını imtihan etme amacı ile karşımıza bir takım engeller, aksaklıklar çıkarabilir. Mühim olan bu aksaklıklar karşısında gereken sabrı göstermek ve bunun Rabbimiz’den gelen bir imtihan olduğunu bilerek onu atlatmaya çalışmaktır.

YENİ NESİL İMTİHANLARA KARŞI DAHA SABIRSIZ

Buna karşın özellikle yeni yetişen nesil imtihanlar karşısında sabırsızlık göstermekte ve ne yazık ki isyan dahi edebilmektedir. Bunda yetişme tarzları ve arkadaş çevrelerinin etkisi olduğu kadar ailelerinin de etkisi büyüktür. Aileler çocuklarını başıboş bırakırsa, onlara ilgi ve sevgiyi ihmal ederse, en önemlisi de dinin gereklerini, sorumluluk ve hassasiyetlerini evlatlarına gereğince, sevdirerek öğretmezlerse başıboş bir nesil yetişir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu hususta “Hepiniz çobansınız ve maiyetinizde bulunanların hukukundan sorumlusunuz. İş başındakiler de çobandır, memurlarından sorumludur. Erkek, aile fertlerinin çobanıdır ve onlardan sorumludur. Kadın da kocasının evinde bir çobandır; o da, ondan sorumludur. Hizmetçi çobandır, o da efendisinin malından sorumludur. Hülasa hepiniz çobansınız ve maiyetinizdekilerden sorumlusunuz” buyurarak bir kimsenin ailesi ve evladı üzerindeki sorumluluğuna dikkat çekmiştir.

Bunun için yapılacak en önemli iş vakit kaybetmeden ailemizle birlikte hayırlı ameller yapmaya koyulmaktır. Özellikle önümüzdeki tatil günleri birlikte hayırlı ameller işlemek adına bir fırsat bilinmelidir. Aile fertleri bir arada oldukları günlerini ailece yapabilecekleri sohbetler, okumalar ve ibadetler ile en güzel biçimde değerlendirebilirler. Özellikle de mübarek üç ayların içerisinde bulunduğumuz şu günlerde tembellik yapıp “Tatil dinlenmek içindir” demektense Yüce Rabbimiz’in buyurduğu gibi “Allah’ın ipine sımsıkı sarılın…” (Al-i İmran, 103) emrine itaat edenlerden olmalıyız. Çünkü hayat akıp gitmektedir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de “…Onların ecelleri gelince ne bir saat geri kalırlar, ne de ileri giderler” (Nahl, 61) buyurarak ölümün önüne geçemeyeceğimizi biz kullarına hatırlatmıştır.

ANNE BABA EVLADINI HAYRA YÖNELTMELİ

Tüm bunlara bakıldığında özellikle anne babanın yapması gereken görev oldukça büyüktür. Çünkü gençlerin birçoğu ölüm onlara hiç yetişmeyecek gibi bir anlayışı benimsemiş ve hayatlarını da ne yazık ki bu minvalde şekle sokmuştur. Bugün gençlik gaflet içerisindeyse, gününü gün etme derdindeyse, pek çoğu Allah rızasını ve ibadetin önemini dahi bilmiyorsa bunun en büyük sorumlusu ailedir. Şuurlu bir gençlik için aileler evlatları ile birlikte geçirdikleri nitelikli zamanı arttırmalıdırlar. Ardından da evlatlarını hayırlı insanlarla bir araya getirmeli, onları hayır işlere yönlendirmeli ve iyi arkadaşlıklar kurmalarına dikkat etmelidirler. Çünkü Allah Rasulü (s.a.v) “Kişi sevdiği ile beraberdir” buyurarak insanın bir araya geldiği kimselerin önemli olduğuna dikkat çekmiştir.

Tüm bunlara baktığımızda gençlerin ve gençliğin önemini bir kez daha görmüş oluruz. Çünkü bugünün gençleri yarının hizmet erleri, anne-babaları olacaklar. Eğer şuurlu bir nesil yetiştiremezsek onlar da hayırlı evlatlar yetiştiremezler. Netice olarak da ne yazık ki pek çok nesil hüsranda olur. Bizler her şeyden önce evlatlarımıza hayatın imtihanlarla dolu olduğunu ve bu imtihanlarla sabırla mücadele edileceğini öğretmeliyiz. Bunu da ancak onlara zaman ayırarak, birlikte hayırlı işler yaparak ve yeri geldiğinde imtihanlar karşısında birlikte sabır göstererek başarabiliriz.

“Yedi kişi vardır ki, Allah, bunları sadece kendi gölgesinin bulunduğu günde gölgesinde gölgelendirir:
1- Rabbine kulluk üzere yetişmiş genç • 2-Adil devlet başkanı
3-Kalbi mescidlere bağlı bir kimse • 4-Allah için birbirini seven, Allah için birleşen ve ayrılan iki şahıs • 5-Kendisine güzel ve asil bir kadın musallat olduğunda: “Ben Allah’tan korkarım” diyen kimse • 6-Sağ elinin verdiğini sol elinin bilmeyeceği derecede gizlice sadaka veren kimse • 7-Yalnız başına tenhada Allah’ı zikredip hatırlayan ve bu nedenle gözleri dolan kimse.
(Hadis-i Şerif)

M. Saki EROL

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hayat yolu imtihanlarla doludur
« Posted on: 20 Ekim 2019, 05:09:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hayat yolu imtihanlarla doludur rüya tabiri,Hayat yolu imtihanlarla doludur mekke canlı, Hayat yolu imtihanlarla doludur kabe canlı yayın, Hayat yolu imtihanlarla doludur Üç boyutlu kuran oku Hayat yolu imtihanlarla doludur kuran ı kerim, Hayat yolu imtihanlarla doludur peygamber kıssaları,Hayat yolu imtihanlarla doludur ilitam ders soruları, Hayat yolu imtihanlarla doludurönlisans arapça,
Logged
02 Mayıs 2012, 11:43:39
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2012, 11:43:39 »

Ailede bitiyor herşey. Ailenin örnek olabilmesi için öncelikle anne babaların kendilerini yetiştirmesi gerekir.

Unutulmamalı ki evlatlarımız geleceğin anne babası olacak. Biz onları dinin gereklerine göre yetiştirmez ve İslam terbiyesi ile terbiye etmezsek onların yetiştireceği evlatlarıda zincirleme olarak dinden uzak yetişecektir. Zira böyle bir durumda onların hepsinin günahlarına ortak olunmuş olacak. Allah c.c muhafaza buyursun.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &