ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Başyazı > Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan  (Okunma Sayısı 615 defa)
26 Ekim 2011, 12:11:00
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 26 Ekim 2011, 12:11:00 »Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan

Eylül 2008 36.SAYI

Allah Teala, her yıl ramazan ayını kullarını affedip kendisine yaklaştırmak için özel olarak hazırlıyor. Bu hazırlığı Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle haber veriyor: “Bu ay gelince gök kapıları açılır, cehennem kapıları kapatılır, şeytanların azgınları zincire vurulur. Ramazan ayında bir gece vardır ki, bin aydan daha hayırlıdır. Bu gecenin hayrından mahrum kalan kimse, hakikaten mahrum kalmıştır.”

Her ürünün bir hasat mevsimi olduğu gibi, manevi hayatımızın hasat mevsimi de recep, şaban ve ramazan aylarıdır. Ramazan ayı, bir yılın zirve noktasıdır. Allah Teala, Kur’an-ı Kerim’i bu ayda indirmeye başlamış ve vahyin başladığı gecenin çok kıymetli olduğunu, özel bir sure ile bize bildirmiştir. Bu gecenin ismini de bizzat kendisi koymuş ve ramazanın otuz gecesinde onu saklamıştır. Böylece Yüce Yaratıcımız, gece ve gündüz olmak üzere ramazan ayının tamamını değerlendirip, iyi bir hasat dönemi geçirmemizi murad etmiştir.

Allah Teala, her yıl ramazan ayını kullarını affedip kendisine yaklaştırmak için özel olarak hazırlıyor. Bu hazırlığı Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle haber veriyor: “Bu ay gelince gök kapıları açılır, cehennem kapıları kapatılır, şeytanların azgınları zincire vurulur. Ramazan ayında bir gece vardır ki, bin aydan daha hayırlıdır. Bu gecenin hayrından mahrum kalan kimse, hakikatten mahrum kalmıştır.” (Nesai)

Ramazana mahsus beş nimet

Rasul-i Ekrem (s.a.v), diğer hiçbir ümmete verilmemiş olan ve sadece ramazan ayında ikram edilen beş nimeti şöyle anlatıyor:  “Benden önce hiçbir Nebi’ye verilmemiş olan beş şey vardır ki, onlar benim ümmetime verilmiştir: Birincisi; ramazan ayının ilk gecesinde Allah, onlara (oruç tutanlara) bakar. Allah baktığı kişiye ebediyyen azap etmez. İkincisi; oruç tutanların ağız kokusu. Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Üçüncüsü; melekler gündüz ve gece boyunca oruç tutanlar için Allah’tan af diler. Dördüncüsü; Allah Teala, cennetine emreder ve şöyle der: ‘Kullarım için hazırlan ve süslen. Kullarımın dünya yorgunluğundan kurtularak, benim ikramlarıma ve benim evime gelip dinlenmeleri yakınlaşmıştır.’ Beşincisi; ramazanın son gecesi olunca Allah, onların hepsini affeder.” (Ahmed, Beyhaki)

Oruç ibadeti, diğer ibadetlerden farklı bir özelliğe sahiptir. Gün boyunca saniye saniye, dakika dakika akşama kadar arzu edilen her şeyden Allah Teala istediği için uzak durmak ve bir de sürekli ibadet içinde bulunma düşüncesi ile kimseyi incitmemek, yeryüzünde tevazu ile dolaşmak… İşte böyle bir orucun mükâfatı, insanların anlayamayacağı büyüklüktedir. Hadis-i Kudsi’de şöyle buyurur Rabbimiz: “Adem oğullarının bütün amelleri kendileri içindir. Fakat oruç böyle değil. O benim içindir ve mükâfatını (sadece) ben (bilir) ve veririm...” (Buhari, Müslim)

Yüce Allah oruç tutanları ayette müjdelemiştir

“…Oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve kadınlar var ya;  işte Allah bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükafat hazırlamıştır” (Ahzap, 35) ayetiyle oruç tutan müminler müjdelenmiştir. Allah için yemeyi, içmeyi ve şehvetini terk eden müminler bu sabırlarının karşılığını sadece Rabbimiz’in bileceği ölçüde alacaktır. İşte fırsatı... Bir sonraki ramazan ayına kimler yetişir bilinmez. Bize düşen önümüzdeki bu bereketi değerlendirmektir.

Nafile orucu gizli tutmak

Oruç Allah ile kul arasında bir sırdır. Bu yüzden ihlaslı kişilerin tuttukları nafile orucu hiç kimsenin bilmemesi için onu herhangi bir yolla gizlemeleri gerekmektedir. Seleften biri kırk yıl boyunca nafile oruç tuttu. Onun oruç tuttuğundan kimsenin haberi olmadı. Evinden çıktığında eline iki ekmek alır, dükkânına doğru yola koyulurdu. Yolda o ekmekleri sadaka olarak verirdi. Ailesi onun ekmekleri çarşıda yediğini düşünürdü; çarşıdakiler de evden karnı tok bir şekilde çıktığını zannederlerdi.

Salihlerden biri çok fazla oruç tutması nedeniyle meşhur olmuştu. O bundan rahatsız oluyordu. Bu şöhreti yok etmek için bir cuma günü büyük bir camide ibriği eline aldı, ibriğin suyunun aktığı lülesini ağzına dayadı. Orada bulunan herkes ona bakıyordu. Derviş ibrikten su içiyormuş gibi yapıyor, fakat boğazına bir damla su inmiyordu. Böylece halka kendisinin sürekli oruç tutmadığı görüntüsünü vererek, övgülerinden kurtulmak istiyordu.

Hem oruç, hem gıybet bir arada olur mu?

Rasül-i Ekrem (s.a.v) zamanında iki kadın, oruç tutmaya başladılar. Açlık ve susuzluk onları günün sonuna doğru güç bir duruma düşürdü. Neredeyse oruçlarını devam ettiremeyecek duruma geldiler. Bunun üzerine, oruçlarını açmaya izin vermesi için Hz. Peygamber’e (s.a.v) haber gönderdiler. Rasulullah (s.a.v) onlara bir kap göndererek, ona kusmalarını emir buyurdu. Onlardan biri verilen kaba kustu ve kap etle, kanla yarıya kadar doldu. Diğeri de aynı şekilde kustu ve kap doldu. Orada bulunan insanlar buna hayret ettiler. Bunun üzerine Rasül-i Ekrem (s.a.v) şöyle buyurdu: “Bu ikisi oruç tutmaya başladılar. Allah’ın kendilerine helal kıldığı yiyeceklerden kendilerini korudular, ama Allah’ın haram kıldığı fiillerden sakınmadılar. Şöyle ki onlardan biri, diğerinin yanına gelip oturdu ve insanların gıybetini yapmaya başladılar. İşte bu, onların gıybet ederek yemiş oldukları insan etleridir.”

M. Saki EROL

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan
« Posted on: 18 Eylül 2019, 06:42:18 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan rüya tabiri,Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan mekke canlı, Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan kabe canlı yayın, Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan Üç boyutlu kuran oku Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan kuran ı kerim, Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan peygamber kıssaları,Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan ilitam ders soruları, Bir Yılın Hasat Mevsimi Ramazan önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &