ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Anne-Baba Hakkı => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 10 Aralık 2007, 15:37:51Konu Başlığı: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 10 Aralık 2007, 15:37:51
Allah-u Zülcelal ayeti kerimede şöyle buyurmuştur; “Biz insanlara, anne ve babalarına ihsanda bulunmayı tavsiye ettik...” (Ahkaf; 15) Enes  bin Malik (r.a) anlatıyor: Alkame isminde bir ashab'ı kiram hastalandı. Hastalığı ağırlaşınca hanımı Rasulullah (S.A.V)  Efendimize haber göndererek:-Kocam sekarata düştü, dedi.Peygamber Efendimiz (S.A.V) Hz. Bilal (Radıyallahu Anh), Hz. Ali (Radıyallahu Anh) ve Hz. Selman (Radıyallahu Anh)'a:

    -Gidin Alkame'nin durumuna bakın, buyurdu.

     Onlar Alkame'nin evine gittiler. Alkame sekerat halinde idi. Ona "La ilahe illallah" kelime-i tevhidini telkin ettiler. Fakat Alkame söyleyemedi. Bunun üze-rine Hz. Bilal (Radıyallahu Anh)'i Peygamber Efendimiz (S.A.V)’e gönderdiler.

     Peygamber Efendimiz (S.A.V): -Alkame'nin babası ve anası var mı? diye sordu. -Babası vefat etti, fakat bir ihtiyar anası var dediler.Peygamber Efendimiz (S.A.V) Hz. Bilal (r.a)'e: -Ya Bilal! Alkame'nin annesinin yanına git ve şöyle de: Eğer gelebilirsen Peygamber Efendimiz (S.A.V) seni yanına istiyor. Eğer gelemez isen, o senin yanına gelmek istiyor. Kadın: -Ben Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in yanına gelirim, diyerek, huzura geldi, selam verdi oturdu.  Peygamber Efendimiz (S.A.V) kadına: -Bana doğruyu söyle, Alkame'nin hali nedir? diye sordu. Kadın, Alkame'nin salih amellerini saydı.

     Peygamber Efendimiz (S.A.V): -Oğlunla senin aran nasıldı? diye sordu. Kadın: -Yâ Rasullallah! Ben ondan razı değilim. Çünkü o karısının sözünü tutup benim sözümü tutmuyordu, dedi.

    Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (S.A.V): -Annesinin gazabı onun kelime-i tevhid getirmesine engel oluyor, dedi ve Hz. Bilal (Radıyallahu Anh)’e dönerek: -Ya Bilal! Odun toplayın ve ateş yakın, Alkame'yi ben yakacağım, dedi. Kadın: -Ya Rasulallah! Onu benim gözlerimin önünde mi yakacaksın? Ben buna nasıl dayanırım! dedi.
Peygamber Efendimiz (S.A.V):

-Ya Kadın! Allah'ın ateşi daha şiddetlidir. Eğer oğlunun rahat etmesini istiyorsan, ona haklarını helal et ve ondan razı ol, dedi. Bunun üzerine kadın:
-Ya Rasulallah! Sen şahid ol; ben bütün haklarımı Alkame'ye helal ettim ve ondan razı oldum.

    Peygamber Efendimiz:

-Ya Bilal gidin Alkame'ye bakın, buyurdu.
Baktılar ki  Alkame Kelime-i Tevhid getiriyor.

    Alkame'yi defnettikten sonra Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurdu; -Yâ Bilal! Kim ki karısının sözünü annesinin sözünden üstün tutarsa, Allah ona gazap eder. (Taberani, Ahmed b. Hanbel)

     Anne Baba hakkında bir çok hadis-i şerif ve kıssalar vardır. Biz bu kadarından ibret alabilirsek ne mutlu.

     Anne ve babaya karşı olan hukukumuzu yerine getirmeli, eğer onlar yanımızda iseler, hizmetlerinde bulunmalı, ölmüş iseler, onların arkasından, daima, hayır, hasenat yapıp sadaka vererek  ve fatiha okuyup sevabını hediye ederek, onlara karşı olan hukukumuzu yerine getirmeliyiz.

     Ey Nefsim!

     Sende bu anlatınlardan üzerine düşen payı al. Ana baba hakkının ne kadar kıymetli olduğunu anla. Zaten günahların ve hataların içerisinde yü-zerken birde ana-baba hakkını çiğneyip onlar yüzünden perişan olmak ister misin.  Sende son nefesinde ana hakkı yüzünden çırpınmak ister misin?

     Benim günahlarım bana yeter zaten, birde ana baba hakkını nasıl kaldırabilirim; yarın hesap günü onların hakkını nasıl ödeyebilirim diyorsan, ana babana itaat et onlara hizmet et.

    Unutma ana baba- nın bizden razı olması ahiretimiz için çok önemlidir.


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: ✿ Yağmur ✿ üzerinde 03 Ocak 2014, 22:58:40
Allah kimseye anne babasina of dedirttirmez  insallah


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Pelinay üzerinde 12 Temmuz 2014, 00:18:50
Esselamü aleykum ve rahmetullah;  anne baba hakkı  ne kadar kutsal Rabbül Aleminin katında.  Anne-baba bizim dua  ağaçlarımızdır…  inşAllah onları kurutmayalım…. Akıllı, imanlı  ve insaflı olan kimseler, anne-baba ağaçlarının gölgesi altında gölgelenmeyi bilirler…

Dünya hayatı bunun örnekleriyle doludur…HAtırlayın  ki; Peygamber Efendimizin hırkasını göndermek için sahabesini yolladığı ve övgüyle bahsettiği büyük Allah dostu Veysel Karani Hazretleri o yüce makama sırf annesine olan bağlılığı ve hizmetinden,ihsanınsan ötürü ulaşmıştır…

Mevlam bizleri anne babalarımızdan,onları da bizlerden razı kılsın...Daimi onlara karşı ihsanda bulunabilmeyi bizlere lütfeylesin inşAllah...Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Ayşe 8 üzerinde 31 Mart 2015, 17:49:44
Anne babamızın sözüne karşı çıkmamalıyız.Onların bizim üzerimizde çok büyük hakları var.Bizde onlara sevgi ve şefkat göstermeliyiz.Bu konuda en güzel örnek Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)'dir.Onu örnek alarak hayırlı bir evlat olmalıyız.

Emekleriniz için Allah razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: SeLiNaY 8 üzerinde 23 Nisan 2015, 17:47:16
Selamun aleykum
Anne ve babalarımız of dememeliyiz. Çünkü
Onlar bizim için varlarini yollarını ortaya koya
Rak bizlere baktılar. Allah inşAllah anne ve ba
Balarimiza of dedirtmesin.
Amin...


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Ramazan. üzerinde 12 Temmuz 2015, 16:51:35
Ve Aleykümüs Selam . Ana baba hakkı o kadar büyükktür ki ödenmez . Onlar hayatımızda daima bizlere destek oldular kol kanat gerdiler üzerimize . Her zaman bizlerin iyiliğini düşündüler . Bu iki değerlimizin bir dediğini iki etmemeliyiz .


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Ceren üzerinde 12 Temmuz 2015, 17:00:56
Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Evladın görevi anne babanın üzerine ihsan olmaktır.Anne babaya pf bile denmezken,onlara bakmakda Rabbimin emridir.Rabbim bizleri hayırlı evlat eylesin inşAllah...


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Melda üzerinde 30 Temmuz 2015, 20:12:36
Selamün aleyküm. Umarım ki anamıza babamıza layık evlatlar oluruz.


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Rüveyha üzerinde 30 Temmuz 2015, 21:48:21
Ve aleykumusselam.Mevlam bu duruma düşmekten muhafaza eylesin..Anne ve babasının rızasını alanlardan oluruz İnşaAllah..


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Mehmed. üzerinde 06 Ağustos 2015, 11:39:33
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah,  Allah ( celle celaluhu ) katında Rabbimizin ( celle celaluhu ) emrinden sonra anne babanın sözleri gelir. Rabbim ( celle celaluhu ) bizleri anne babaya saygı ile itaat edenlerden eylesin.


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Es-Sabur üzerinde 08 Ağustos 2015, 22:46:17
Ana baba hakkı dünyada asla ödenemez haklardandır onların bizleri ne zorluklarla büyüttüğünü unutmayalım onlar bizden razı olursa Allah ta razı olur inşaAllah


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Sefil üzerinde 08 Ağustos 2015, 23:42:00
Esselamu aleykum ; İnşaallah  ''Alkame'yi defnettikten sonra Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurdu; -Yâ Bilal! Kim ki karısının sözünü annesinin sözünden üstün tutarsa, Allah ona gazap eder.''cenabı hak bizi bu durumdan muhafaza eder bizleri ana babasına hayırlı olan çocukların zümresine yazar ...

Allah razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Sevgi. üzerinde 11 Ağustos 2015, 17:52:21
 Anne ve babalara hayatta iken kıymetleri bilinmez ise Allah gecinden versin vadeleri yetince pişman olmanın hiç bir ehemmiyeti kalmaz.Rabbim bizleri kıymet bilenlerden eylesin inşaAllah Amin ecmain.


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Halime üzerinde 20 Ocak 2016, 23:46:57
Allahım boyle zor duruma düşmekten korusun bizleri.. Anna ve babamızın rızasını kazanan , hayır dualarını alarak gönüllerini hosnut eden evlat oluruz insaallah.. Onlar bız dunyaya geldikten sonra ömurlerını bıze feda edıp ,bizim rahat yasamaız için tabiri caizse kılı kırk yararak hareket ediyorlar.. böyle mübarek degerli insanların dualarını almak gönüllerini kazanmak çokta zor olmasa gerek..


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Ceren üzerinde 11 Ocak 2017, 17:58:00
Aleykümselam.Ana babasına Allahın rızası dairesinde bakan ,merhamet eden ve onu koruyup kollayan ve Allahın rahmetini kazanan kullardan olalım inşAllah...


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Ceren üzerinde 10 Şubat 2018, 14:05:55
Aleykumselam.rabbim bizleri ana babasına bakan onların rızasını Allahın rahmetini kazanan kullardan eylesin inşAllah. ..


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Mustafa Yasin üzerinde 11 Mart 2018, 16:09:41
 Selamun Aleyküm .Anne babamızın sözüne karşı çıkmamalıyız.Onların bizim üzerimizde çok büyük hakları var. Onlar bize bakan insanlar onları üzmeyelim.


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: üsveihasene üzerinde 09 Ekim 2018, 17:55:49
esselamü aleyküm rabbim ana babamıza layık evlat eylesin paylaşım için teşekkürler ...


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: İsra Mirac (Esra) üzerinde 24 Ekim 2018, 00:02:09
"Ey bizim Rabbimiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla"

aminn...


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Nur-u Yehma üzerinde 24 Ekim 2018, 07:12:40
Anne baba hakkına önemli riayet eden Allah'rızasını gözeten kullardan oluruz inşAllah. Anne ve babamızın üzerinde emekleri bu kadar çokken ahiretimiz için çok çok önemliyken bu konuya dikkat etmek zorundayız. Zira ahiretimiz sıkıntıya düşer


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Fatma Ylmz üzerinde 24 Ekim 2018, 07:13:33
Hamdolsun bu konuda çok hassas yaşadım ve anne ve babamın duasını alan en hayırlı evlat olmaya gayret ettim. Sürekli onların bana gösterdiği doğru yolu tercih ettim ve aslına bakılırsa tam tersini yapmamda çok kolaydı etrafımda beni kötü şeylere itecek çok nedenim vardı ama şükürler olsunki rabbim beni saptırmadı. Daha küçücükken bile dua ettim ailemin rızasından ayrılmamak için. Öğrencilerime sürekli Allah’ın rızası anne ve babanın rızasında Allah’ın gazabı anne babanın gazabında hadisini hatırlatırım. Ve bunun sonuçlarını velilerimin tepkileriyle çok güzül bir şekilde görüyorum:) Rabbim hepimizi anne ve babasının razı olduğu evlatlardan eylesin.Allah razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Eminegül üzerinde 26 Ekim 2018, 01:52:30
Anne baba hakkı ödenemez.Rabbimiz  Kuranda öff bile demeyin buyuruyor yaşlandıklarında memenun edin buyuruyor.Rabbim bilinçli kul olmamızı nasip eylesin.


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Eminegül üzerinde 01 Kasım 2018, 08:04:23
Anne baba hakkı ödenmez .Ancak bilinçsiz erkeklerin eşlerinin yalan yanlış sözlerine kanıp annelerini kırdıklarına şahit oluyoruz .Bu sahabenin hayatı ders mahiyetinde ölmeden önce Rabbim uyananlardan eylesin adil şekilde davranıp ne hanımı, kocası için anne babayı kırsın ne anne, babası için eşini kırsın adil oldukça ahirette adil muamele göreceğiz.


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: İsra Mirac (Esra) üzerinde 02 Kasım 2018, 00:41:36
Anne baba hakkı ödenmez.Bunu kişi anne baba olmadan anlayamaz anlayan varsa da istisnadır. Onların duasıdır bizi ihya eden. Çünkü kimse bizim için anne babamız gibi yürekten istemez iyiliğimizi. Rabbim kimseyi anasız babasız bırakmasın. Her namazda okuduğumuz rabbena dualarında bile anaya babaya dua ederiz. Allahın emridir onlara itaat. Allahın kanununa ters bir şey istemedikléri müddetçe.


Konu Başlığı: Ynt: Anne ve Babaya İhsan Üzere Olmak
Gönderen: Ayşegül Yıldırım koü üzerinde 27 Kasım 2018, 01:07:15
İyi insanı secdelerden değil, doğru sözünden ve emanete ihanet etmemesinden tanırsın. - Hz.Ali (r.a

 Sizler de bizlere bu kadar bilgi dolu güzel bir sayfayı ulaştırdığınız için öğrendiğiniz ilimlerinizi emanet ediyorsunuz Allah razı olsun.