ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Aile Hayatı > Anne-Baba Hakkı > Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez  (Okunma Sayısı 58969 defa)
10 Aralık 2007, 15:41:03
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.840Site
« : 10 Aralık 2007, 15:41:03 »Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:  "Biz insana, ana ve babasına iyilikte bulunmayı tavsiye ettik. Özellikle anasına tavsiye ederiz ki, o kat kat eziyete katlanarak ona hamile kalmış, emzirmesi de iki sene sürmüştür. Bunun üzerine, Bana, ana-babana şükret."  (Lokman; 14)

       Bu ayet-i kerimeye göre, kim Allah-u Zülcelal'e şükreder de, anne ve babasına karşı gelirse, o kimsenin Allah-u Zülcelal'e karşı yapmış olduğu şükür geçerli değildir.
Bunun delili olarak, Enes bin Malik radıyallahu anh şöyle demiştir:"Hz. Peygamber (S.A.V) 'in yanında büyük günahlardan söz edilince, Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurdu:
"Allah'a şirk koşmak, anaya ve babaya karşı gelmektir." (Buhari, Müslim, Tirmizi)

     Anne hakkı baba hakkından daha önemlidir. Anneye hürmet ve hizmet, babadan önce gelir. Nitekim Muaviye İbn-i Hayde el-Kuşeyrî radıyallahu anh şöyle nakletmiştir:
"Hz. Peygamber (S.A.V)'e: "Ey Allah'ın Resulü, kime iyilik yapayım?" diye sordum. Bana: "Annene!" diye cevap verdi. "Sonra kime?" diye tekrar ettim. "Annene!" dedi. "Sonra kime?" dedim. "Annene!" dedi. "Sonra kime?" dedim, bu dördüncüde: "Babana, sonra da tedrici yakınlarına!" diye cevap verdi." (Ebu Davud, Tirmizi)

     Anlatıldığına göre, Bayezid-i Bestami küçükken soğuk bir kış gecesinde, annesi ile yatsı namazını kılıp yatmıştı. Gece yarısına doğru annesi uyandı. Çok susamıştı. Oğluna seslendi:  "Oğlum, bir bardak su verir misin?"  Hemen yatağından fırlayan, küçük Bayezid, su testisine baktı. Fakat içinde su yoktu. Annesine:  "Anneciğim, testide su yok ben hemen doldurup geleyim." dedi. 

     Koşarak dışarı çıktı. Her yer buz ile kaplıydı. Zorlukla testiyi doldurup geri döndü. Fakat, geri dönene kadar annesi tekrar uyumuştu. Annesini uyandırmaya kıyamadı. Elinde su dolu bardak ile, annesinin baş ucunda beklemeye başladı.

    Hava çok soğuk olduğu için, bir müddet sonra soğuktan titremeye başladı. Elleri de buzdan testiye yapışmıştı. Buna rağmen, bardağı bırakıp yatmadı. Annesinin uyandığında: "Hani su!" diyerek üzüleceğinden korkuyordu. Annesini üzmemek için, her türlü sıkıntıya katlanmaya razı idi.

     Elinde su bardağı saatlerce ayakta annesinin uyanmasını bekledi. Nihayet, annesi: "Su! Su!" diye mırıldanmaya başladı. Hemen: "Buyur anneciğim, suyun hazır!" dedi. Annesi daha ilk sözünde suyun hazır olmasını anlayamadı. Oğluna sordu:  "Oğlum ne çabuk getirdin?" Bayezid şöyle dedi: "Anneciğim, daha önce uyandığında, su istemiştin. O zaman su olmadığı için, testiyi doldurmaya gittim. Geldiğimde senin daldığını gördüm. Uyanmanı bekledim." Oğlunun bu kadar, sadakatli olduğuna çok sevinen annesi sevinçten ağladı. Allah-u Zülcelal kendisine böyle bir oğul ihsan ettiği için şükretti: "Ya Rabbi! Ben oğlumdan razıyım, sen de razı ol." dedi. 

    Annesinin duası sebebiyle, Bayezid-i Bestami, Evliyalıkta                yüksek derecelere kavuştu. Allahu Zülcelal'in dostlarından oldu.  Hatta kendisine: "Bu derecelere nasıl kavuştunuz?" diye                 sorduklarında, Bayezid-i Bestami: "Annemin rızasını almakla!" demiştir. 

     Bir kimse, ana-babasının sağlığına ve ihtiyarlık zamanlarına yetişipte onlara iyilikte bulunmazsa, kendisini cehenneme müstahak etmiş olur. Nitekim, Enes bin Malik radıyallahu anh'dan şöyle rivayet edilmiştir:"Alkame adında bir genç vardı. Şiddetli bir hastalığa tutuldu ve yatağa düştü. Onun hanımı Hz. Peygamber (S.A.V)'e gelerek:
"Ya Resulallah! Kocam son nefesini vermek üzeredir."  dedi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Hz. Bilal, Hz. Ali,    Selman-ı Farisi ve Ammar'a:"Gidin, Alkame'nin durumunun nasıl olduğuna bakın!"  buyurdu. Bu sahabeler gelip, Alkame'ye:"Ya Alkame! Şehadet getir."  dediler. Alkame, bir türlü şehadet getiremeyince, Hz. Bilal radıyallahu anh gelip durumu, Hz. Peygamber (S.A.V) e haber verdi.

     Bunun üzerine Hz. Peygamber (S.A.V): "Ana-babası hayatta  mı?"  diye sordu. Hz. Bilal radıyallahu anh: "Babası öldü yaşlı bir annesi var."  dedi. Hz. Peygamber   (S.A.V): "Ya Bilal! Alkame'nin annesine git, benim selamımı söyle. Gelebilirse yanıma gelsin. Gelemezse ben onun yanına geleyim."  buyurdu. Hz. Bilal, kadının yanına gelip, durumu anlatınca; kadın: "Onun huzuruna gitmek bana düşer."  diyerek, bastonunu aldı ve Hz. Peygamber (S.A.V)' in  huzuruna geldi. Hz. Peygamber (S.A.V): "Alkame'nin durumu nedir."  diye sordu. Kadın dedi ki: "Ya Resulallah! Alkame, çok namaz kılan, sadaka veren biridir. Ama ben ona dargınım. Çünkü hanımını bana tercih ediyor."  O zaman Hz. Peygamber (S.A.V) buyurdu ki: "Annesi Alkame'ye darıldığı için şehadet getiremiyor. Ya Bilal! Git biraz odun hazırla. Gelip onu yakacağım."  Bunu duyan kadın dedi ki:
"Ya Resullulah! Oğlumu mu yakacaksın? Hem de benim gözümün önünde. Ben buna dayanamam."

     Hz. Peygamber (S.A.V): "Allah'ın azabı çok şiddetli ve süreklidir. Eğer Allah'ın onu bağışlamasını istiyorsan, ona hakkını helal et. Nefsimi kudret elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, ona dargın durduğun sürece, namazının ve sadakasının ona bir faydası olmaz."  Bunun üzerine kadın dedi ki: "Ya Resulallah! Allah-u Zülcelal'i, seni ve beni buraya getireni şahit tutuyorum ki, ben Alkame'den razı oldum."  Hz. Peygamber (S.A.V), Hz. Bilal'e: "Ya Bilal! Git, Alkame'nin durumuna bak!"  buyurdu. Hz. Bilal radıyallahu anh, Alkame'nin evine gelince, şehadet getirdiğini ve vefat ettiğini gördü. Durumu Hz. Peygamber (S.A.V)'e bildirdiler. Yıkanıp kefenlenmesini emretti ve bizzat kendisi namazını kıldı ve kabrin başına gelip şöyle buyurdu:"Ey muhacir ve ensar topluluğu! Her kim hanımını, anasından üstün tutarsa, ona Allah'ın laneti vardır. Onun ne farz ne de nafile ibadeti makbul olmaz." (R.Nasihin)

     Onun için Ebu Derda radıyallahu anh şöyle demiştir: "Bir adam bana gelerek: "Benim bir hanımım var. Annem onu boşamamı istiyor. Ne yapayım?" diye sordu. Ben de ona Hz. Peygamber (S.A.V)'in şu hadis-i şerifini söyledim: "Ana-baba, cennet kapılarının ortasıdır. İster o kapıyı kaybet, istersen muhafaza et."  (Tirmizi)

     Musa aleyhisselam, Allahu Zülcelal'den dokuz defa nasihat istedi. Hepsinde de Allah-u Zülcelal, ana-babaya itaat etmesini isteyerek şöyle buyurdu: "Ana-babasına iyilik edenleri, dünyada sevdiklerim arasına alırım. Kabirde onlara arkadaş olur, mahşerde merhamet ederim. Sıratı geçirir, cennette onlarla vasıtasız konuşurum. Ana-babasına âsî olan, Peygamberler gibi çok amel etse, amelini kabul etmeyip, onu cehenneme atarım. Ana-babasına itaat edeni de, bana karşı kusurlu olsa da, affederim."

     İşte ana-baba hakkı böyledir. Onun için onların hakkını almak, gönüllerini hoş tutmak ve daima onlara iyilikle muamele edip rızalarını kazanmak için gayret göstermek lazımdır. Nitekim Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: "Rabbin kesin olarak şunları emretti: Ancak kendisine ibadet edin, anne ve babaya iyilik edin. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara "öf!" bile deme ve onları azarlama. İkisine de tatlı ve güzel söz söyle. İkisine de acıyarak tevazu kanatlarını indir. Ve şöyle de: "Ey Rabbim! Onların beni küçükten terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et." (İsra; 23-24)

      Demek ki evlat, hem ana-baba sağken onların haklarını gözetmeli, hem de öldükten sonra onların affedilmeleri için dua edip, kabirlerini ziyaret etmelidir. Anlatıldığına göre Malik bin Dinar bir yıl hacca gitti. Haccını tamamladığı gece rüyasında şöyle bir ses işitti:"Ey Malik! Hacca gidenlerden Muhammed oğlu Abdurrahman affedilmedi." Malik bin Dinar sabahleyin çevresinde Muhammed oğlu              Abdurrahman'ı aramaya başladı. Sordukları kimse ona:"Aradığın kimse Kur'an ehlidir. Her yıl hacca gelir." dediler. Araya araya onu bir köşede Kur'an okurken buldu. Abdurrahman onu görünce bir ah çekip bayıldı. Daha sonra şöyle dedi: "Beni rüyanda gördün. Bana Allah-u Zülcelal'in beni affetmediğini söylemeye geldin değil mi?"

     Malik bin Dinar bu duruma çok şaşırdı. Ona hayret edip sordu: "Sen salihlerden birine benziyorsun. Çok merak ettim. Acaba Allah-u Zülcelal seni neden affetmiyor. Ne günah işledin?" Bu soruya karşılık Abdurrahman şöyle anlattı: "Bir ramazan ayının ilk gecesi idi. İçki içip sarhoş olmuştum. Bu sırada babam beni aramış ve bir yerde yatar bulmuş. Beni             çekince bende sarhoşluktan ona vurup gözünü çıkarmışım. O da bana beddua etmiş. Ertesi gün ayılınca neler yaptığımı büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bütün içki küplerini yok ettim. Kölelerimi azat ettim. Yaptıklarıma pişman olup doğru yola girdim. Her yıl böyle hacca gelir dua ederim. Fakat, her seferinde sizin gibi birisi rüyasında: "Allah seni affetmedi!" diye söyler."

     Abdurrahman bunları anlatırken tekrar ağlamaya başladı. Onun bu haline Malik bin Dinar çok acıdı, babasını sorup yerini öğrenerek onun yanına gitti. Babası Malik bin Dinar'ı görünce şöyle dedi:  "Hoş geldin ya Malik! Buyrun bir istediğiniz varsa hemen           yerine getireyim." Malik bin Dinar şöyle dedi: "Farzet ki kıyamet kopmuş, oğlun Abdurrahman'ı tutup cehenneme götürüyorlar. Onu bu halde görsen üzülmez misin?" Bunu duyan babası ağlamaya başladı. Daha sonra kendine gelip dedi ki:
"Sen şahit ol ki, oğlumun kusurunu affettim ve ona hakkımı helal ettim."

     Daha sonra Malik bin Dinar, ondan izin alarak oğlunun yanına gidip müjdeyi verdi ve babasının onu görmeye geleceğini söyledi. Bunu duyan Abdurrahman ağlayarak tekrar bayıldı. Bu sırada babası geldi. Malik bin Dinar'a şöyle rica etti: "Oğlumu affettim. Diğer aleme yakın zamanda göçeceğini zannediyorum. Şahadet getirip ruhunu teslim etsin." Malik bin Dinar şahadeti telkin etmeye başladı. Fakat Abdurrahman cevap vermiyordu. Nihayet gözlerini açıp karşısında babasını görünce ona yalvaran bir sesle dedi ki: "Babacığım ne olur, gel sen de benim gözümü çıkar ki, kıyamete kalmasın!"

     Babası şöyle dedi: "Ey Gözü...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.301


View Profile
Re: Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez
« Posted on: 17 Ekim 2017, 14:23:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez rüya tabiri,Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez mekke canlı, Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez kabe canlı yayın, Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez Üç boyutlu kuran oku Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez kuran ı kerim, Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez peygamber kıssaları,Ana ve Babanın Hakkı Ödenmez ilitam ders soruları, Ana ve Babanın Hakkı Ödenmezönlisans arapça,
Logged
21 Nisan 2011, 22:24:44
rabiş-7I

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 18


« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2011, 22:24:44 »

<3 ANNEmi ve BABAmı çok seviyorum <3
onların herdediklerini yapmaya çalışıyorum inşAllah benden razılardır :)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Nisan 2011, 22:59:54
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.952


« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2011, 22:59:54 »

esselamu aleykum ve rahmetullah.

Rabbim bize merhametiyle muamele edip her sıkıntıya katlanarak bizim bu yaşlara gelmemizi sağlayan anne ve bablarımızdan sen razı ol..Rahmana layık kul onlara layık evlat eyle bizleri.Amin amin amin..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

25 Mayıs 2013, 09:28:35
Kayin

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 380


« Yanıtla #3 : 25 Mayıs 2013, 09:28:35 »

öf bile demeden rızalarını alabilmek nasip olur inşAllah..Senin rızanı, onları bizden rızasını,bizzi onlardan razı eyle ALLAHIM..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

15 Haziran 2013, 16:51:54
♜ Halim ♜
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.969


« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2013, 16:51:54 »

İnşaallah anasına babasına layık olabilen hayırlı kullardan olabilmek duasıyla Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Aralık 2013, 17:02:47
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.694


Site
« Yanıtla #5 : 25 Aralık 2013, 17:02:47 »

ANEYE VE BABAYA 'OF'BİLE DEMEK GÜNAH ÇÜNKÜ ONLAR BİZİ BESLER BÜYUTÜRLER VE BİZDEN KARŞILIK BEKLERLER BAKMAMIZI İSTERLER
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

30 Aralık 2013, 22:18:34
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.694


Site
« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2013, 22:18:34 »

La İlahe İllah Müslümanız imanlıyız anne baba hakkımızı da alırız
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

24 Ocak 2014, 22:55:07
Gözdenur 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 469


« Yanıtla #7 : 24 Ocak 2014, 22:55:07 »

ANNE ve BABAMIZIN hakkını hiçbir zaman ödeyemeyiz
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

gözdenur:)
24 Ocak 2014, 23:32:00
-merve-7d-

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 750


« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2014, 23:32:00 »

gerçekten anne ve babanın hakkı ödenmez
Allah anneye affetme yeteneğini babaya ise sabır etmeyi  vermiş
bizimde onlara saygı duyup fikirlerini hoşgörü ile karşılamamız gerekmektedir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

"Birisi sordu: 'Aşıklık nedir ?' Dedim ki : " Benim gibi olursan bilirsin!.."
HZ.MEVLANA
11 Temmuz 2014, 22:54:12
Kader 7/C

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.089« Yanıtla #9 : 11 Temmuz 2014, 22:54:12 »

Bizlerin anne ve babalarımızın şimdi kıymetini bilmeyip bağranlar RABBİM bizleri bağıranlardan etmez İNŞAllah Kıyamet gününden sonra Mahşer meydanında anne ve babalarımıza muhtaç kalacağız...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Dünya güzel olsaydı,doğarken ağlamazdık...

Yaşarken temiz olsaydık,ölünce yıkanmazdık.
07 Ağustos 2014, 21:52:37
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.710


« Yanıtla #10 : 07 Ağustos 2014, 21:52:37 »

Esselamü aleykum ve rahmetullah;
"Ana-baba, cennet kapılarının ortasıdır. İster o kapıyı kaybet, istersen muhafaza et."  (Tirmizi)
Rabbim o kapıda sebat edip muhafaza edenelrden eylesin..Rabbim onlar küçüklüklerimizde bize nasıl merhamet ettilerse onlara öyle merhamet etsin..Rabbim onları bizlerden razı,bizleri de onlardan razı kılsın inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Ağustos 2014, 22:25:42
Ceren
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 18.986


« Yanıtla #11 : 07 Ağustos 2014, 22:25:42 »

Esselamu aleyküm.Rabbim benim anne ve babam dan razı olsun binkere.Maddi,manevi her konuda ihtiyaçlarımı karşılıyorlar.İslami olarak da çok temkinliler.Ve dikkat etmem için,dini her bilgiyi öğrenmem için de elleri den geleni yapıyorlar.Rabbim beni de onlara karşı hayırlı bir evlat yapar inşAllah.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Ağustos 2014, 22:55:47
❣ Muhammed ❣

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 3.056


« Yanıtla #12 : 07 Ağustos 2014, 22:55:47 »

Rabim annesine babasına layık evlatlar olmayı nasip etsin inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

08 Ağustos 2014, 00:17:36
rabianur 9

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 320


« Yanıtla #13 : 08 Ağustos 2014, 00:17:36 »

esselamu aleyküm ve rahmetullah;
Annemiz ve babamız bizi büyüttü yani giymedi giydirdi yemedi yedirdi içmedi içirdi ondan dolayı kıymet bilelim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

"Din kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme sonra Allah, onu rahmetiyle kuşatır da, seni imtihan eder (Aynı derdi senin başına verir). " Hadis (Tirmizi).
08 Ağustos 2014, 23:19:46
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.952


« Yanıtla #14 : 08 Ağustos 2014, 23:19:46 »

Anne ve babamızın bizim üzerimizde büyük hakları var. Hayırlı evlat olup Allah'ın rızasını kazananlardan oluruz inşAllah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

07 Eylül 2014, 02:24:09
Nur1

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 67


« Yanıtla #15 : 07 Eylül 2014, 02:24:09 »

Selamun Aleykum ve Rahmetullah ve Berekatullah.Rabbim Anne Baba rızasını alan kullarından eylesin inşaallahutela Rabbim razı olsun Amin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Eylül 2014, 16:46:13
Rüveyha

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.559


« Yanıtla #16 : 07 Eylül 2014, 16:46:13 »

Aleykümüsselam..Mevlam razı olsun inşaAllah..Anne ve baba şükür vesilelerimizdir..Mevlam başımızdan eksik etmesin herbirini,hayırlı evlat kılsın bizleri inşaAllah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Eylül 2014, 00:26:45
KeReM @

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 20Site
« Yanıtla #17 : 13 Eylül 2014, 00:26:45 »

Anne babamızın rızasını alabilmek cümlemize nasip olur inşAllah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Ocak 2015, 23:07:34
Gözdenur 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 469


« Yanıtla #18 : 28 Ocak 2015, 23:07:34 »

Biz ailemiz için ne yapsak ne etsekte yine onların hakkını hiçbir zmn odeyemeyiz.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

gözdenur:)
30 Mart 2015, 14:49:21
selçuk 8-B

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 40


« Yanıtla #19 : 30 Mart 2015, 14:49:21 »

Allah kimseyi anansız babasız eğlemesin.Peygamber efendimiz hz. Muhammed 6 yasında babasını 2ay sonrda annesini kaybetmiştir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Nisan 2015, 15:34:48
sultan aktay
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 418


« Yanıtla #20 : 07 Nisan 2015, 15:34:48 »

selamun aleyküm
annemize bir"of" bile dememeliyiz çünkü o bizi doğurdu emzirdi büyüttü ve hala daha bize bakıyor çamaşırımızı yıkıyor yemeyimizi hazırlıyor odamızı topluyo ve sayısz bir şekilde hizmet ediyo ve etmeye devam ediyo
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Nisan 2015, 15:39:54
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.430« Yanıtla #21 : 07 Nisan 2015, 15:39:54 »

hiç bir zaman anne ve babamıza 'of' bile dememeliyiz. çünkü anne ve babalarımızın bizim üzerimizde ki emekleri çok büyüktür. annemiz bizi büyüttü bizim ihtiyacımızı giderdi. babalarımız ise bizim okuyup büyümemiz için akşamlara kadar hatta gecelere kadar çalışıyorlar. ve bu emeklerin hepsi bizler için. Anne ve babalarımızın dediklerini yapalım ve onların emeklerini boşa çıkarmayalım.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Nisan 2015, 15:47:39
mıneozbay

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25


« Yanıtla #22 : 11 Nisan 2015, 15:47:39 »

Allah hic kimseyi anne ve baba ile imtihan etmesin kimseyi annesiz babasiz birakma Yarabbim Amin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Nisan 2015, 16:06:27
Haktann
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 934« Yanıtla #23 : 11 Nisan 2015, 16:06:27 »

Ve Aleyküm Selam .
Ne Yaparsak Yapalım Anne Ve Babanın Hakkı Kesinlikle Ödenmez . Paylaşım İçin Allah Razı Olsun .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Nisan 2015, 17:43:51
SeLiNaY 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.468


« Yanıtla #24 : 23 Nisan 2015, 17:43:51 »

Selamun aleykum
Bu hayatta ne yaparsak yapalım anne ve babamızın haklarını odeyemeyiz . Onlar bizim
İçin kendi canlarindan bile vaz geçerler. Kotu
Zamanlarimizda iyi zamanlarimizda her zaman bizim  yanimizdalar.onlarda yaşlandıklarında zaman bizlerde onların bize davrandığı kadar iyi
Davranalim.
Allah razi olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Mayıs 2015, 18:29:58
MELİKE 7D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 333« Yanıtla #25 : 05 Mayıs 2015, 18:29:58 »

hiç bir annenin hakkı odenmez
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
14 Temmuz 2015, 18:14:41
Ceren
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 18.986


« Yanıtla #26 : 14 Temmuz 2015, 18:14:41 »

Aleykümselam.Rabbim çocuğu anaya,babaya emanet etmiştir.Sonra evlatdan ana babaya sonsuz bir itaat ,saygı sevgi bekler.Ana sına babasına sahip çıkan,bakan Allahun rızaısnı kazanan kullardan olalım inşAllah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ağustos 2015, 11:47:05
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 10.277Site
« Yanıtla #27 : 06 Ağustos 2015, 11:47:05 »

Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah,  Anne ve babamıza muhalefet etmemeliyiz.  Onlara muhabbet duyup sohbet etmeli ve onları razı etmenin yollarınıaaramalıyız.  Rabbim ( celle celaluhu ) bizleri anne ve babasına itaat edenlerden eylesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

15 Ağustos 2015, 23:23:44
Sevgi.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 9.126« Yanıtla #28 : 15 Ağustos 2015, 23:23:44 »

 Anne ve baba nın kıymetini insan kendisi Anne Baba olunca daha iyi anlıyormuş.Rabbimiz hepimizide hayırlı evlat olanlardan etsin inşaAllah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

25 Ekim 2015, 00:35:59
KübraBolat

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 213


« Yanıtla #29 : 25 Ekim 2015, 00:35:59 »

İnşAllah hayırlı evlat olalım
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &