ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Ameller - İbadetler - Kulluk Kavramı > Allaha Kulluk > Niyetle Amel Arasındaki İlişki
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Niyetle Amel Arasındaki İlişki  (Okunma Sayısı 3682 defa)
11 Aralık 2007, 03:47:17
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Aralık 2007, 03:47:17 »Niyet  Amelden Üstündür

Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:           "Oysa en güzel isimler Allah'ındır. Bundan dolayı Allah'a onlarla dua edin. Onun isimlerinde sapıklık eden mülhidleri (inkârcıları) terkedin. Onlar yakında yaptıklarının cezasını çekecekler." (A'raf; 18O)
Allah-u Zülcelal'in doksan dokuz tane ismi vardır. Bu isimlerin her bir tanesi bir manayı taşıyor. Onlardan bir tanesi Hasib ismidir.
Bu ismin manası; herkesin hayatı boyunca yapıp ettiklerinin, bütün tafsilat ve teferruatıyla hesabını iyi bilen...
Allah-u Zülcelal her şeye kâfidir. Bütün insanlara mahlukata kâfidir. Onun içindir ki Nemrut, İbrahim aleyhisselam'i ateşe atacağı zaman, yaktığı ateş göklere çıkıyordu. İbrahim aleyhisselam'i yukarıdan ateşe atacağı zaman, Cebrail aleyhisselam yanına gelip:
"Senin yardımına geldim." dedi. İbrahim aleyhisselam da:
"Allah-u Zülcelal bana kâfidir." dedi.
Bakın, firavun ne kadar Allah-u Zülcelal'e karşı âsi idi. Daha rububiyet (Kendini Rabb olarak ilan etmeden önce) kendi binasının üzerinde: "Bismillahirrahmanirrahim" yazılı idi. Firavun kendini Rabb ilan ettikten sonra, Musa aleyhisselam ona beddua etti, Allah'a yalvardı.
"Ya Rabbi onu helak et, kendini Rabb ilan etti." dedi.
Allah-u Zülcelal ona bir şey yapmıyordu. Musa aleyhisselam tekrar tekellüm ediyordu:
"Ya Rabbi! Onun neyi vardır ki, onu helak etmiyorsun?" dedi. Allah-u Zülcelal:
"Ya Musa sen onun helak olmasına bakıyorsun, ben de onun binasının üzerindeki: 'Bismillahirrahmanirrahim'e bakıyorum, nasıl helak edeceğim onu!" buyurdu.
Hatta bir adam; Allah-u Zülcelal'in aşk ve muhabbeti için sekarat esnasında kendi çocuklarına:
"Benim göğsüm ve alnımın üstüne besmele-i şerif ile kelime-i şahadeti yazın!" diye vasiyette bulundu. Söylediği şekilde yazıp, kabire koymuşlar. Münker ve Nekir:
"Bunlar senin üzerinde var iken, biz sana yaklaşamıyoruz." deyip geri dönmüşler...
Her insan korkudan dolayı dese ki: 'ben de böyle yapayım' tabii ki, öyle yapmayla olmaz. İnsan da öncelikle Allah-u Zülcelal'in muhabbeti olacak. Aksi halde, muhabbet yoksa kesinlikle olmaz.
Allah-u Zülcelal'in bir ismi de Hâfız; her şeyi muhafaza edendir. Bu gibi isimlerin manasından gafiliz. Allah-u Zülcelal'e inanıyoruz ama nasıl?
İnsan ancak bu isimlerle Allah-u Zülcelal'i tanıyabilir. Bakın insanın vücudunda hem ateş var, hem su vardır. Hava, su, toprak ve ateşten mürekkebiz.
Peki, ateş ile su ne kadar birbirine zıttırlar. Suyu ateşin üzerine dökersen, ateşi söndürür. Ateş de suyu buharlaştırır. İşte Allah-u            Zülcelal, 'Hafız' ismi ile onları bir arada birbirine zarar vermeyecek şekilde muhafaza ediyor.
Öyle lain şeytanlar vardır ki, eğer Allah-u Zülcelal melekleri ve bizi muhafaza etmezse, bir tanemizi bile sağ bırakmazlar.
Bizlere o kadar düşmandırlar ki, Allah-u Zülcelal bizleri muhafaza ediyor, çünkü Allah-u Zülcelal Hâfız'dır, muhafaza                     edicidir.
Allah-u Zülcelal insanların vücutlarını muhafa etmek için yemekler yaratmıştır. Allah-u Zülcelal istese yemeksiz de muhafaza              edebilir, fakat bunları vesile kılmıştır.  İnsan yemek yediği, su içtiği zaman; vücudu dinç kalıyor. Allah-u Zülcelal, insanı aldığı gıdalar vesilesi ile muhafaza ediyor.
Allah-u Zülcelal'in bir ismi de Habir'dir. Yani; Allah-u Zülcelal insanın niyetinden, kalbinden fikrinden geçen şeyleri bilir. Aynı zamanda zahiri âzâlarınında ne yaptığını bilmektedir...
Bir insan bir kadına baksa, zaten onun bir kadına baktığını biz de görürüz ki;  Allah-u Zülcelal'in yanında onu görmek ve bilmek hiç zor değildir. Allah-u Zülcelal insanın kalbinden, fikrinden, niyetinden geçenleri 'Habir' ismi ile biliyor.
O manayı (Allah-u Zülcelal insanın niyetinden, kalbinden fikrinden geçen şeyleri bilir) 'Habir' ismi taşıyor. Allah-u Zülcelal her şeye 'Habir'dir.
İnsan niyetini Allah-u Zülcelal'e karşı sağlam tutmalıdır. Sağlam ve doğru niyet Allah-u Zülcelal'in yanında çok önemlidir. Çünkü kıyamet gününde insanların makam ve derecesi, onun aklı ve niyetinin sağlam olmasına göre değişir.
İnsan aklı ve niyeti Allah-u Zülcelal'e karşı ne kadar sağlam olursa, derecesi de ona göre değişir, Allah-u Zülcelal'in yanında derecesi o kadar yüksektir. Onun içindir ki, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
"Mü'minin niyeti, amelinden daha hayırlıdır." (Taberani)
Çünkü amel yaptığı zaman olabilir ki, içine riya girer, Allah-u Zülcelal için yapmaz ya da yaptıktan sonra da riyaya girebilir.
Mü'min olan kimse, bir hayrı yapmak için gayret gösterdiği halde, o hayrın bazı şartlarını yerine getiremediği için, o hayır noksan olabilir, ama niyette noksanlık olmaz.  Onun için de mü'minin niyeti amelinden hayırlıdır.
İnsan daima Allah-u Zülcelal'in yanındaki sevaplara niyetli olmalıdır. Allah-u Zülcelal'in rızasını kazanmak için niyetli olmalıdır.
Ashab-ı kiramdan Hanzala radıyallahu anh henüz yeni evlendiği günün gecesiydi. Hz. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, ashabını toplayarak, islama saldırmak ve yok etmek için bütün savaş hazırlıklarını tamamlayan Mekkeli müşriklere karşı harp yapılması kararını vermişlerdi. Harbe katılacak sahabiler tek tek evinden çağırıldı. Harp haberini duyuran haberci, Hanzala'nın evine uğradı. Bu karar ve Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in emri ona da ulaştı. Emri duyan Hanzala, boy abdesti alma fırsatını bulmadan Uhud'a gitmek üzere hemen sahabenin arkasından koşmaya başladı ve ashabın arasına katıldı.
Harp sona erince müslümanlar Medine'ye dönmeye başladılar. Harbe iştirak edenlerin yakınları acaba bizden geriye dönen olacak mı heyecanı içerisinde yollara sıralanmışlardı. Bunların arasında henüz bir günlük evli olup, gece yarısı Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in emrine uyarak harbe giden ve şehitlik şerbeti içen Hanzala'nın dul hanımı da vardı. Herkes büyük bir heyecanla harpten dönenlere yakınlarını soruyor, fakat hiç kimse kimseye cevap               vermiyordu. Ancak sorulan soruları Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem cevaplıyordu. En son olarak soru sorma sırası, şehid olan Hanzala'nın hanımına gelmişti. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e yaklaşarak:
"Ey Allahın Resulü! Hanzala nerede?" demesi üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem cevabında:
"Hanzala şehit oldu." buyurdu. Bunun üzerine Hanzala'nın hanımı:
"Ya Resulullah, şu anda söyleceğim bir aile sırrıdır. Sizler de biliyorsunuz ki, kocamla daha henüz ilk evlendiğimiz geceydi. Kocam Hanzala, sizin mübarek emrinize uyarak boy abdestini alamadan harbe katıldı. Bildiğiniz gibi şehit oldu. Bu sebeple, emir veriniz de kocamı bulsunlar ve yıkasınlar." dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem yarı hüzünlü bir şekilde: "Sen Hanzala için hiç merak etme! Ben Hanzala'yı rahmet suları ile melekler tarafından yıkanırken gördüm." buyurdu. Bunun üzerine bütün sahabiler Uhud yolunu tuttu ve herkes Hanzala'yı aramaya başladı. Daha sonra sahabiler Hanzala'nın henüz vücudu kurumamış ve ıslak bir şekilde buldular.
Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in müjdesini bizzat gözleriyle gördüler. Bunun için O'na ''Gasilü'l-Melâike'' yani Meleklerin gusül ettirdiği Hanzala, denir. Bu evlilikten ashabın büyüklerinden Abdullah dünyaya gelmiştir." (İbn Hacer)
İşte Allah-u Zülcelal için gusül abdesti almaya fırsat bulamadan, niyetini Allah rızası için cihada çevirdi ve bir iki saat harp yapıp şehitlik mertebesine yükseldi.
Eğer kendi keyfine uysaydı, Allah-u Zülcelal bu kadar mükafat vermezdi. Allah-u Zülcelal'in rızası için niyet etti ve mükafatını aldı.
Allah-u Zülcelal kendi fazlı ve keremi ile bizlere muamele etsin ve hepimize razı olacağı şekilde salih amel nasip etsin...

 


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2014, 00:13:45 Gönderen: Rüveyha »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Niyetle Amel Arasındaki İlişki
« Posted on: 21 Eylül 2019, 18:50:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Niyetle Amel Arasındaki İlişki rüya tabiri,Niyetle Amel Arasındaki İlişki mekke canlı, Niyetle Amel Arasındaki İlişki kabe canlı yayın, Niyetle Amel Arasındaki İlişki Üç boyutlu kuran oku Niyetle Amel Arasındaki İlişki kuran ı kerim, Niyetle Amel Arasındaki İlişki peygamber kıssaları,Niyetle Amel Arasındaki İlişki ilitam ders soruları, Niyetle Amel Arasındaki İlişki önlisans arapça,
Logged
21 Haziran 2014, 19:12:39
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #1 : 21 Haziran 2014, 19:12:39 »

Esselamü aleykum ve rahmetullah; ehendimiz sallahu aleyhi ve sellem ne buyuruyor:"herkes için niyet ettiği şey vardır."(buhari) yani herkes niyeti kadar kazanç sağlar ameli kadar değil...
Mevlam niyetlerimizi güzel eylesin..niyetlenip de önümüze negel çıkmasından dolayı yapamadığımız hayırlara yapmış sevabı versin inşAllah....
paylaşım için teşekkürler.yine çok güzel ve faideli bir paylaşım yapmışsınız...Mevlam razı gelsiin...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2014, 19:12:56 Gönderen: mevlüdekalınsaz »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Kasım 2014, 23:21:10
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.305


« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2014, 23:21:10 »

Aleykümselam.İnsan niyet etmeli,hayıra,imana .Niyeti salih oldukça ameli ,imanı da salih olur Alalh'ın izni ile inşAllah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Kasım 2014, 23:27:38
Metin 8/A

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 503« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2014, 23:27:38 »

Esselamü aleykum ve rahmetullah; ehendimiz sallahu aleyhi ve sellem ne buyuruyor:"herkes için niyet ettiği şey vardır."(buhari) yani herkes niyeti kadar kazanç sağlar ameli kadar değil...
Mevlam niyetlerimizi güzel eylesin..niyetlenip de önümüze negel çıkmasından dolayı yapamadığımız hayırlara yapmış sevabı versin inşAllah....
paylaşım için teşekkürler.yine çok güzel ve faideli bir paylaşım yapmışsınız...Mevlam razı gelsiin...
çok güzel bi paylaşum Mevlam razı gelsiin...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

DağLar önümde diz çökerken kayaLara yaLvaramam…NehirLer Bana akarken Bir damLayLa uğraşamam..!
06 Temmuz 2015, 16:43:04
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.142Site
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2015, 16:43:04 »

Ve aleykümüsselam , Niyetler , denizlere yön veren rüzgarlar gibidir . Niyet Allah (celle celalühü ) ise sonuç güzeldir,cennettir . Lakin niyet dünyalık hevesler ise sonuç kötüdür,cehennemdir. Niyetin önemini Rabia el-Adeviyye (k.s.) şöyle dile getirmiştir : " Nice küçük işler vardır ki , niyet onu büyük kılar . Nice büyük işler vardır ki , insanın niyeti onu küçük kılar ."  
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &