ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tefsir Eserleri > Ahkam Ayetleri Tefsiri >  İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası  (Okunma Sayısı 916 defa)
27 Mart 2011, 01:44:21
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 27 Mart 2011, 01:44:21 »
 
İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası

Mâide sûresinde Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

Ey îmân edenler! İhramlı iken {yani, hacc veya umre için ihrama girmiş iken] avı {yani, kara avı- öldürmeyin, içinizden kim onu kasden {yani, öldürmek kasdıyla) Öldürürse, cezası {yani, avı öldürmenin cezası), öldürdüğü hayvanın benzeridir buna, sizden iki âdil kimse {yani, Müslünıanlardan dînin inceliklerini bilen güvenilir iki adam) hükmeder- Kabe'ye {yani, Mekke'ye -Harem'in tümü Mekke'dir-} ulaştırılacak bir kurbanlıktır. Yahut {Öldürülen avın keffâreti), yoksullara {yani Harem bölgesindeki yoksullara) yemek yedirme Şeklinde bir keffarettir {yani, o avın kıymeti kadar Mekke'deki fiyatlarla yiyecek satın alıp yoksullara tasadduk etmektir: her yoksula yanmşar sa' buğ­day vermektir! veya bunun dengi {yani, yedirilecek yemeğin dengi} oruç tutmaktır {yani, her yarım sa' karşılığında yoksullar sayısınca bir gün oruç tuta­maktır —bu orucu isterse Mekke'de, isterse başka yerde tutar-}, ta ki ettiğinin vebalini (yani, güna­hının cezasını} tatsın. Allah geçmiştekileri affet-mistir {yani, haram kılınmadan evvel geçmişte av ai? hayvanı öldürenlere keffaret yoktur}. Fakat kim İ( bir daha i av hayvanının öldürülmesinin yasaklan­masından sonra yaparsa, Allah {keffâretin dışında cezalandırmak suretiyle de} ondan onun intikamı­nı alır. Zira Allah azizdir {yani, mülkünde Kendi­sine karşı konuşamayandır), intikam alandır {ya­ni, Kendisine karşı gelip isyan edenlerden intikam alandır). (Mâide/95)

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

Ey îmân edenler! Allah gaybta jgıyaben Kendisinden korkanları {yani, görmediği halde Allah'tan  korkup da ihramh iken avlanmayanları} ayırdet-mek için {yani, görmek için) avdan, ellerinizin {ya­ni, silahsız olarak elle yakalanabilen küçük av hayvanları ve yavrularından) mızraklarınızın {ya­ni, ok ve mızrakla ele geçirilebilecek büyük av hayvanlarından) erişebileceği bir şeyle {yani, Özel olarak bir kısım kara avı ile —çünkü haram olan kara avıdır-} sizi muhakkak deneyecektir. Artık kim bundan sonra {yani, bu yasaktan sonra kasdî olarak av hayvanı Öldürmek suretiyle} aşırı gider­se, onun için pek acıklı bir azap {yani, canı yana­cak şekilde dövülme) vardır. {Ayrıca keffaret ile birlikte elbiseleri de müsadere edilir). (Mâide/94)

Daha sonra Yüce Allah, ihramlı olan kimselere helâl olan avı açıklayarak şöyle buyurmaktadır:

Deniz avı {yani, balık -dedi: suda yavrulayıp baş-;.     ka bir yerde yaşayamayan kuşlar da aynı şekilde ihramlı olan kimselere helâldir-} ve onu yemek {yani, tuzlu bahk} size {yani, ikâmet edene} de, yol­cuya da bir fayda olmak üzere helâl kılındı. İhramda bulunduğunuz sürece kara avı size haram kılındı. Sonunda {âhirette} huzuruna toplanacağı­nız {ve size amellerinizin karşılığım verecek olan)

Allah'a ittika edin! (Mâide/96)

Dedi: Bize Mukâtil'in 'Atâ'dan naklettiğine göre, ih­ramlı bir kimse yabanî bir eşeği ya da bir deve kuşunu öl­dürecek olursa, ceza olarak Mekke'deki yoksullara ver­mek üzere bir deve keser.

Mukâtil'in Dahhak'tan, onun da Ali'den (r.a) nakletti­ğine göre, boynuzlu geyik, dağ keçisi ve benzeri hayvanla­rı avlayan kimsenin bir inek kesmesi gerekir.

Dedi: îhramlıyken ceylan avlayan kimsenin, bir yaşı­nı bitirmiş bir koyun kesmesi gerekir.

Dedi: Bize Mukâtil 'Atâ'dan, o da İbn Abbas'tan nak­len dedi ki: "Güvercin ve benzerlerinde bir koyun kesilir."

Dedi: 'Atâ, yabanî eşeğin ya da deve kuşu yavrusunun avlanmasının cezasının, benzeri (yaşta) bir deve yavrusu olduğunu söylemiştir.

Dedi: Geyik, dağ keçisi ve benzeri hayvanların yavru­larını avlamanın cezası, benzer yaştaki bir inek yavrusu-dur.

Dedi: Kuşların yavrularını yahut güvercin yavrusunu avlamanın cezası ise onun gibi bir koyun yavrusudur.

Mukâtil'in Ebu'z-Zübeyr'den, onun da Câbir'den riva­yet ettiğine göre Ömer b. Hattab (r.a), "tarla faresinin av­lanması halinde dört aylık bir keçi oğlağı, keler avlanıl-ması halinde sütten kesilip yeyip-içmeye başlamış bir oğ­lak verilir" diye hükmetmiştir.

Mukâtil 'Atâ'dan, o Câbir'den, o da Nebî'den (s.a) şöy­le buyurduğunu rivayet etmektedir:                   

Deve kuşu yumurtası karşılığında, bir gün oruç tutulur yahut bir yoksula yemek yedirilir.

Dedi: Bize Mukâtil 'Atâ'dan, o da İbn Abbas'tan nak­len dedi ki: "Güvercin ve benzeri kuşların yumurtaları karşılığında, eğer yavru varsa bir dirhem, şayet yoksa ya­rım dirhem Mekke yoksullarına sadaka verilir."

Mukâtil 'Atâ'dan şöyle dediğini nakletmektedir: "He­diye kurbanı, keffaret, avlanmaya karşılık ceza, fidye ya­hut da Müslümanlar için yapılmış bir adak ölecek olursa, yükümlü kişinin bunların bedelini vermesi gerekir. Şayet yolda sakatlanır ve Harem bölgesine girmeden önce onu kesecek olursa, kendisi ondan yiyebilir, başkasına da ye-direbilir. Çünkü bunu yoksullara dağıtmakla yükümlü­dür. Şayet Beyte [Kabe'ye] girmeden önce Harem bölge­sinde onu kesip yoksullara yedirirse, sorumluluğunu ye­rine getirmiş olur. Çünkü Harem'in tamamı Mekke de­mektir."

Şevval yahut Zilkade ayında Mekke'ye gelirse, arzu ettiği takdirde Nahr gününden önce Mekke'de bunları kesebilir. Sonra da kestiği (ceza ya da adak kurbanını) yoksullara tasadduk eder ve ondan bir şey yemez. Zilhic-ce'nin ilk on gününde hediye kurbanı ile birlikte Mek­ke'ye gelen bir kimse Nahr günü gelmeden önce kurbanı­nı kesmez. O gün kurbanını Mina'da keser ve yoksullara dağıtır.

Dedi: Yüce Allah için adanan, fakat yoksulların söz konusu edilmediği hediye kurbanı ile nafile hediye kurba- m, haccetmekten herhangi bir sebeble alıkonulmuş kimsenin hediye kurbanı ile hacc ve umre için kesilen hediye kurbanı Nahr günü kesilmelidir. Ondan sahibi de yiyebi­lir, fakat çoğunluğunu yoksullara yedirmelidir. Kaybolan ya da Harem bölgesine girmeden önce yolda sakatlanan nafile hediye kurbanını (Harem dışında) kesebilir. Sonra da ayakkabısını onun kanma batırır ve hediye kurbanı olduğunun bilinmesi için sağ böğrüne yapıştırır. Kendisi de, yol arkadaşları da ondan yemez, yenilmesini de em­retmez. Onlardan sonra gelenler ondan yiyebilirler. Fakat onun bedelini kesme yükümlülüğü yoktur. Ondan yiyecek olursa yediğinin bedelini ödemesi gerekir. [154]


[154] Mukatil B. Süleyman, Ahkam Ayetleri Tefsiri, İşaret yayınları: 127-131.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası
« Posted on: 19 Ağustos 2019, 09:35:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası rüya tabiri, İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası mekke canlı, İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası kabe canlı yayın, İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası Üç boyutlu kuran oku İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası kuran ı kerim, İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası peygamber kıssaları, İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezası ilitam ders soruları, İhramlı İken Av Hayvanı Öldürmenin Cezasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &