ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Ahirzaman > Kıyamet Günü ve Dehşeti
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kıyamet Günü ve Dehşeti  (Okunma Sayısı 6294 defa)
28 Aralık 2007, 09:26:38
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 28 Aralık 2007, 09:26:38 »Ey miskin! Şânı büyük o gün için hazırlan! O gün ki zamanı uzun, sultanı kahir, vakti yakındır. O günün dehşetinden gök delinmiş, yıldızlar dökülmüş pırıl pırıl parlayan güneş sönmüş, dağlar yerinden yürütülmüş, on aylık gebe develer terkedilmiş ve vahşi hayvanlar haşrolunmuştur!

Yine o gün denizler fıkır fıkır kaynar, ruhlar bedenlerle birleşir cehennem alevlendirilir, cennet yaklaştırılır. Dağlar kumlar gibi dümdüz olur yer dehşetli bir sansıntı ile yarılır ve içindeki ağırlıklar dışarı çıkar.

Yine o gün insanların grup grup amellerinin karşılığını görmek üzere çıktığını görürsün. O gün yer ve dağlar yayılır. İşte o gün kıyamet kopar, gök yarılır. Gök o günde zayıftır. O gün dağlar yerinden yürütülür. Yeryüzü dümdüz olur, yeryüzü dağların altından çıktığından dümdüz görürsün. Dağlar hurdahaş olup fezaya olup fezaya serpilmiş zerreler haline gelir.
O gün ki insanlar fezaya yayılmış çekirgeler, dağlar da atılmış pamuk gibi olur.
O gün emzikli kadın emzirdiğinden gafil kalır. Her gebe dehşetten yükünü düşürür. İnsanlar sarhoş olmadıkları halde onları sarhoş görürsün. Rabbinin azabı şiddetlidir.
O gün yer, başka bir yerle değiştirilir; Gökler başka göklerle değiştirilir. Hepsi y-vahid kahhar olan Allah'a hesap vermek için görünürler.
O gün dağlar zerreler haline ve dümdüz bir saha haline gelir. Orada ne bir ağaç ne de bir tümsek görürsün.
O gün dağlar bulutların yürüdüğü gibi yürür gördüğün halde onlar sabit sanırsın.
O günde gök yarılır. Kırmızı deri gibi san bir gül rengini alır. İşte o günde ne bir insan, ne de bir cinin günahı sorulmaz. O gün asi bir kimse konuşmaktan men olunur.
O günde cürümden sorulmaz. Kişi hemen perçeminden tutulur.
O gün her nefis yapmış olduğu hayrı önünde hazır görür. Yapmış olduğu şer ile arasında uzun bir mesafe olsa da onu da hazır bulur.
O gün her nefis ne hazırladığını bilir. Daha önce gönderdiğini veya geciktirdiğini görür.
O günde diller konuşmaz, azalar konuşur.
O günün bahsi peygamberlerin efendisini ihtiyari atmıştır.

Hz. Ebu Bekir (r.a.) Hz. Peygambere "Ey Allah'ın Rasulü! Seni ihtiyarlamış görüyorum!" deyince Hz. Peygamber cevap olarak şöyle demiştir:
"Hûd suresi ile arkadaşları beni ihtiyarlattı" (Tirmizi-Hasan garib olarak)
(Hud suresinin arkadaşları; Vakıa, Mürselât, Nebe ve Tekvir sûreleridir.)
Ey kurra! Senin okumandan nasibin ancak Kuran'ı çiğnemen, onunla dilini kıpırdatmandır. Eğer okuduğunun hakkında düşünen bir kimse olsaydın muhakkak ki peygamberlerin efendisinin saçını beyazlatan bir hükümden senin ödünün patlaması gerekirdi. Sen dilinin kıpırdanmasıyla kanaat ettikçe Kurran'ın meyvesinden mahrum kalırsın. Kıyamet bahsi de Kuran'da zikredilen bahislerden biridir. Allah Teâlâ kıyametin bazı dehşetlerini, isimlerini ve mânâlarını, insanların bilmeleri için anlatmıştır. İsimlerinin ve isimlerin çokluğundan maksat onları tekrar etmek değil, akıl sahiplerini uyarmaktır.
İşte o günde teraziler kurulur, defterler açılır, cehennem görünür. Hamîm kaynar, ateş figanlar koparır, kâfirler ümitsiz olur ateşler alevlendirilir, renkler bozulur, diller konuşamaz olur insan azaları (hayır veya şerle) konuşur.
Ey insanoğlu! Kerîm olan Rabbin hakkında seni aldatan nedir? Kapıları kapattın, perdeleri çektin. Mahluklardan gizlendin. Fısk ve fücur işledin. Azalarının senin aleyhinde şahidlik ettikleri zaman ne yapacaksın? Azap, bütün azap biz gafiller cemaatine! Allah bize peygamberlerin efendisini gönderdi. O peygamberle açıklayıcı kitabını gönderdi. Ceza günün sıfatlarından yukarıda saydığımız vasıflarla bize haber verdi. Sonra gafletimizi bize bildirerek şöyle buyurdu:
"İnsanların hesap vakti (kıyamet günü) yaklaştı. Onlar ise hâlâ gaflet içinde yüz çevirmektedirler. Rablerinden kendilerine gelen her yeni ikazı mutlaka eğlenerek dinlerler. Kalplere eğlencededir. O zulmedenler aralarından şu konuşmayı gizlediler. Bu da sizin gibi bir insan değil mi? Şimdi siz göz göre göre sihre mi kapılacaksınız?" (Enbiya, 1-3)
Sonra Rabbimiz bize kıyametin yaklaştığını haber vererek şöyle buyurmuştur:
"(Kıyamet) saati yaklaştı. Ay yarıldı." (Kamer, 1)
"Onlar onu uzak görüyor(lar). Biz ise onu yakın görüyoruz." (Mearic, 6-7)
"Onun bilgisi Allah'ın yanındadır. Ne bilirsin belki saat yakın olur." (Ahzap, 63)
Bizim en güzel halimiz, Kuran okuyup mânâlarını düşünmemek oldu. Kıyamet gününün dehşetlerinden kurtulmak için hazırlanmıyoruz! Bu gafletten Allah'a sığınıyoruz. Eğer Allah bize geniş rahmetiyle yardım etmezse halimiz perişan olur.
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kıyamet Günü ve Dehşeti
« Posted on: 21 Temmuz 2019, 07:28:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kıyamet Günü ve Dehşeti rüya tabiri,Kıyamet Günü ve Dehşeti mekke canlı, Kıyamet Günü ve Dehşeti kabe canlı yayın, Kıyamet Günü ve Dehşeti Üç boyutlu kuran oku Kıyamet Günü ve Dehşeti kuran ı kerim, Kıyamet Günü ve Dehşeti peygamber kıssaları,Kıyamet Günü ve Dehşeti ilitam ders soruları, Kıyamet Günü ve Dehşeti önlisans arapça,
Logged
05 Mart 2009, 00:09:52
armağan
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2009, 00:09:52 »

Çok teşekkür ederim (bu konuyu açıkladığınız için).
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Kasım 2012, 03:03:06
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2012, 03:03:06 »

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh ; Rabbim bize rahmet eylesin o günün dehşetinden Rabbim'e siğinirim.Her animizi değerlendirmemiz lazim ne hazirlarsak o kâr bizler için..Rabbim c.c salih ve saliha kullarindan ayirmasin bu acizi de..Her zaman okunmasi gereken önemli bir konu..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Temmuz 2014, 19:15:39
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #3 : 25 Temmuz 2014, 19:15:39 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullah;
“(Rabbim!) Malın ve evlâdın fayda vermediği, yalnız Allâh’a kalb-i selîm getirenlerin fayda göreceği o diriliş gününde,beni mahcûb etme!” (Şuarâ, 87-89)
Mevlam o dehşetli gününü şerrinden tüm inananları muhafaza eylesin inşAllah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2014, 19:16:01 Gönderen: mevlüdekalınsaz »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Temmuz 2014, 22:40:31
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #4 : 25 Temmuz 2014, 22:40:31 »

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh ;
Göğü, kitab dürer gibi dürdüğümüz zaman, yaratmaya ilk başladığımız gibi, katımızdan verilmiş bir söz olarak onu tekrar var edeceğiz. Doğrusu biz bunları yaparız. (ENBİYA/104)

Rabbim o gün,dağları ikiye ayırdığı gökyüzünü bürüdüğü zaman bizlere merhamet etsin...Rabbim o günün azabından korusun İnşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &