๑۩۞۩๑ Rüya Tabiri ๑۩۞۩๑ => A-Rüya Tabiri => Konuyu başlatan: Ekvan üzerinde 17 Ekim 2009, 18:29:51Konu Başlığı: Ağız
Gönderen: Ekvan üzerinde 17 Ekim 2009, 18:29:51
AĞIZ
 

Ağız, ölüme, hayata, söze, meskene, kaba, hamama, değirmene, mahzen ve sandığa, zevceye, içine su dökülen çukura, isteğe, tehlikeli yerlere, mabede, rızka, sanata ve hidayete delalet eder. Hasta olan bir kimse, ağzının büyük ve güzel olduğunu görse, o hastanın selamet ve hayatına delalet eder.
 

 

Ağız, içine giren şeyleri yuttuğundan ve belirsiz kaldığından su dökülen çukura, bütün maksatlar kendisiyle anlatıldığından maksada, ona giren şey onda helak olduğundan tehlikesi yere, temiz bir yer olduğundan mabede, hayatını idame ve hareketini sağlamak için rızıklandığından rızka delalet eder. Ayrıca rüyada ağız görmek, halime kadının doğum yapıp kurtulmasına da delalet eder.
 

Ağzının güzel koktuğunu görmek, güzel sözler söyleyeceğinize, fena koktuğunu görmek ise fena sözlere işarettir. Ağzının üzerine mühür vurulduğunu görmek, eğer mühürleyeni bilmezse, rüya sahibi için boşboğazlık kabilinden sözler söylememesine, eğer kimin mühür vurduğunu biliyorsa, o adama karşı ileri geri lakırdı söylememesine, aksi takdirde ondan bir fenalık göreceğine delalet eder.
 

 

Ağzında gem olduğunu görmek, oruç ile yorumlanır. Bu tabir rüya sahibinin dindar olmasına göredir. Ama kötü bir kişi ise bu bir ihtardır.
 

Bir yorumcuya göre ağız bilim ve zikrin olduğu kadar küfür ve isyanın da çıktığı yerdir. Ağızdan berrak bir su çıktığını görmek, sözlerinden insanların yararlanacağına; ağzından kan ve irin aktığını görmek, insanları inciteceğine ve günah kazanacağına; ağzından şerbet veya süt aktığını görmek, zikir ve ibadetle meşgul olacağına; tatlı dilli ve herkesi memnun edeceğine; ağzından acı, ekşi veya sıcak su aktığını görmek, kötü sözler söyleyip halkı kandırmaya yahut sert ve kırıcı sözleri ile onları inciteceğine işarettir.
 

 

Rüyada ağız görmek, işlerin hem başlangıcı hem de sonudur. Rüyada söylediği her söz, sahibinin hayrına ve şerrine işarettir. Yediği yani ağzına soktuğu şey de onun kısmeti ve rızkıdır.