ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > 7 Hadis İmamının İttifak Ettikleri Hadisler > İhramlı kimsenin av eti yemesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İhramlı kimsenin av eti yemesi  (Okunma Sayısı 798 defa)
24 Mart 2011, 18:56:34
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 24 Mart 2011, 18:56:34 »8. İhramlı Kimsenin, Av Eti Yemesinin Caiz Olması

 

146. Ebu Katâde (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

"Ben, bir gün, Peygamber (s.a.v)'in bazı sahabileriyle birlikte Mekke yolundaki bir konaklama yerinde oturuyordum. Resulullah (.s.a.v) de önümüzde idi. Sah a bil er ise (umre niyetiyle) ihrama girmişlerdi. Ben, (keşif görevinde olduğum için) ihrama girmemiştim. (Bu olay,) Hudeybiye yılında idi. İhramlı sahabiler, bir yaban eşeği gördüler. Ben de (tam o sırada) ayakkabımı dikmekle meşgul idim. Onlar, bana, yaban eşeğini bildirmediler. (Onlar ihramlı olduklarından) benim, onu, kendiliğimden görmüş olmamı İstediler. Döndüm ve hayvanı gördüm. Hemen atıma doğru kalkıp onu eyerledim. Sonra da (ata) bindim. Bu sırada kamçımı ve mızrağımı yerde unutmuştum. Hemen arkadaşlara:

Kamçı ile mızrağı bana uzatın' dedim. Onlar:

Hayır! Vallahi, biz sana (bulduğumuz) bu (vahşi) hayvan aleyhine hiçbir şekilde yardım etmeyiz' dediler.

Ben, (onların bu yaptıklarına) öfkelendim ve inip bunları kendim aldım. Bunun üzerine (tekrar atıma) binip (atımı) yaban eşeği üzerine hızlıca koşturdum ve onu vurdum. Sonra ölü olarak onu (onlara) getirdim. İhramlı sahabiler, hemen onun üzerine üşüşüp etini yeme giriştiler. Sonra da kendileri ihramlı iken bu av etinden yemeleri(nin uygun olup olmadığı) konusunda şüpheye düştüler. Bunun üzerine yürüdük. Ben, beraberimde, (yaban eşeğinin) ön budunu sakladım. Resulullah (s.a.v)'e yetiştik. Ona, bu meseleyi sorduk. Resulullah (s.a.v):

Beraberinizde ondan (artan) bir şey var mı?' diye sordu. Ben de:

Evet! (Var)' dedim.

Bunun üzerine ona, budu uzatıp verdim. Resulullah (s.a.v), ihram-h olduğu halde onu (n tamamını) yedi. [455]

(Hadisin lafzı, Buhârî'ye aittir.) [456]

Bir rivayette ise, Bu, ancak Allah'ın size yedirdiği bir yiyecektir" ilavesi yer almaktadır. [457]

Başka bir rivayette ise, O, helaldir. Onu yiyin" ifadesi yer almaktadır. [458]

Yine başka bir rivayette ise, Abdullah b. Ebi Katâde şöyle der:

Babam (Ebu Katâde), Hudeybiye yılında [459] (umre yapmak niyetiyle Peygamber ile sahabileriyle birlikte Mekke'ye doğru) gitmişti. Arkadaşları, îh-ramlı idi. Fakat babam, ihrama girmemişti...

Peygamber (s.a.v)'e, bir düşmanın kendisiyle savaşacığı haberi verilmişti. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v) gitti.

Ben, onun sahabileri arasında bulunduğum sırada, bir ara onlann bir kısmı diğer bir kısmına doğru gülüştü. Etrafa bakındım. Bir de baktım, bir yaban eşeğiyle karşılaştım. Üzerine saldırdım. Onu (mızrakla vurup) yerinde hareketsiz bıraktım. (Onu yükleyip onlara (getirmek için) sahabilerden yardım (etmelerini) istedim. (İhramlı olduklarından) bana yardım etmekten kaçındılar. Nihayet onu (kendi başıma alıp getirdim ve hepimiz) onun etinden yedik.

Bu sırada biz, Resulullah {s.a.v) ile aramızın (düşman tarafından) kesilmesinden endişe ettik. Hemen Peygamber (s.a.v)'i aradım.

Atımı bazen şahlandırıyor, bazen de normal yürüyüşle sürüyordum. Gece ortasında Gıfar oğullan'ndan bir kimseye kavuştum. Ona:

Peygamber (s.a.v)i nerede bıraktın?' diye sordum. O da:

Ben, Peygamber (s.a.v)!, Tahin mevkiinde bıraktım. Çünkü o, es-Sukyâ (köyün)de öğle uykusu uyumak istiyordu' diye cevap verdi.

Ben, (sonunda) Peygamber (s.a.v)'e ulaştım. Ona:

Ey Allah'ın resulü! Ehlin (bir rivayette: Keşif yolundaki sahabileri n), sana selam ediyorlar ve Allah'ın rahmetini diliyorlar. Onlar, düşman tarafından senin ile aralarının kesilmesinden endişe ediyorlar. Onların (buraya) gelmesini beki e (meniz iyi olur)!' dedim.

Bunun üzerine Peygamber (s.a.v) (onları) beklemeye koyuldu. (Bu sırada) ben:

Ey Allah'ın resulü! Ben, bir yaban eşeği vurdum. Yanımda onun etinden artmış bir parça vardır' dedim. Peygamber (s.a.v), (yanında bulunan) topluluk İhramlı oldukları halde (onlara) hitaben:

(Bu av etini) yiyin!' buyurdu. [460]

Yine başka bir rivayette, Ebu Katâde şöyle der:

Biz, Peygamber (s.a.v)'in beraberinde el-Kâha mevkiinde bulunuyorduk. Bizlerden kimimiz ihramlı, kimimizde ihramsız idi. Arkadaşlarımı gördüm ki, onlar, birbirlerine bir şey gösteriyorlar. Etrafa bakındım. Derhal bir yaban eşeğiyle karşılaştım. Bir de baktım, bir yaban eşeğiyle karşılaştım.

{Hadisin ravisi der ki:) Ebu Katade'nin kamçısı düştü. Arkadaşları:

Biz, sana, o av üzerine hiç bir şeyle yardım etmeyiz. Çünkü bizler, ihramlıyız' dediler.

Bu son söz üzerine ben kendim bir şeyle o kamçıya uzandım ve onu yerden aldım. Sonra ben, taş tepenin arkasından yanaşıp yaban eşeğine yaklaştım, onu vurup öldürdüm. Daha sonra onu arkadaşlarıma getirdim. Onların bazıları:

(Bunu) yiyin dediler. Bazıları da:

Yemeyin' dediler.

Bunun üzerine ben, Peygamber (s.a.v)'in yanına geldim. Peygamber (s.a.v), önünmüzde idi. Ona, {ihramlı kimsenin) bu av etini (yemesinin caiz olup olmadığını) sordum. Peygamber (s.a.v):

Onu yiyin, helaldir' buyurdu. [461]

Yine konu ile ilgili başka bir rivayette, Ebu Katâde şöyle der:

Resülullah (s.a.v), {Beytullah'ı) hac (umre) [462] niyetiyle (Medine'den) yola çıktı. Onun beraberinde sahabüer de yola çıktılar. (Zulhueleyfe'den 34 mil mesafedeki Ravha'ya ulaştıklarında müşriklerden bir düşman grubunun kendilerine saldıracağını Peygamber'e haber verdiler.) Bunun üzerine Peygamber (s.a.v), içlerinde Ebu Katâde'nin de bulunduğu (müfreze konumunda olan) bir grup sahabiyi çevirdi. Onlara:

Sizler, deniz kenarı yolunu tutun, nihayet buluşuruz' buyurdu. Onlar, deniz kenarını tuttular. Peygamber (s.a.v)'den ayrıldıkları zaman,

Ebu Katâde hariç, hepsi ihrama girmişlerdi. Ebu Katâde ise ihrama girmemişti. Onlar, buşekilde yol alırlarken birden bire bir yaban eşeği sürüsüyle karşılaştılar. Ebu Katâde, yaban eşekleri üzerine sladırdı. Onlardan bir dişi eşek vurup öldürdü. Nihayet hepsi, bineklerinden inip o dişi yaban eşeğinin etinden yediler. Bu esnada:

Bizler, ihramlı olduğumuz halde av etini yer miyiz?' dediler. Daha sonra dişi yaban eşeğinin etinden geri kalanı taşıdık. Resülullah (s.a.v)'e geldikleri zaman:

Ey Allah'ın resulü! Bizler, ihrama girmiştik. Ebu Katâde ise, ihrama girmemişti. Bir sürü yaban eşeği gördük. Ebu Katâde, onların üzerine saldırdı ve onlardan bir dişi yaban eşeğini vurup öldürdü. İnip onun etinden yedik. Sonra kendi kendimize:

Biz, ihramlı olduğumuz halde av etini yiyebilir miyiz? dedik. Onun etinden geri kalanı beraberimizde taşıyıp getirdik' diye söyledik. Resülullah (s.a.v):

Sizlerden herhangi bir kimse, Ebu Katâde'ye, o yaban eşeği üzerine saldırmasını emr yada (bir şeyle) işarette bulundu mu?' diye sordu. Sahabiler:

Hayır!' diye cevap verdiler. Resulullah (s.a.v):

Öyleyse bu av etinden geri kalanı yiyin' buyurdu. [463] Bu rivayetler, Buhârî ile Müslim'in (naklettiği) rivayetlerdir.

Yine Müslim'in bir rivayetinde, Abdullah ibn Ebi Katâde şöyle der:

Babam (Ebu Katâde), Hudeybiye yılı, Resulullah (s.a.v) ile birlikte yola çıktı. Bazı arkadaşları ihrama girmişti. Bazısı ise ihrama girmemişti.

Resulullah (s.a.v)'e, Gayka'da düşman bulunduğunu söylemişler. O da orya (doğru) gitmişti.

Ebu Katâde (devamla) der ki: Ben, Resulullah (s.a.v)'in sahabileriyle birlikte bulunduğum bir sırada sahabiler birbirlerine gülüyorlardı. Bir de baktım, bir yaban eşeğiyle karşılaştım, Hemen onun üzerine saldırdım ve hayvanı vurarak (olduğu yere) çökerttim. Derken (beraberimdeki) sahabilerden yardım istedim. Onlar, (ihramlı olduklan için) bana yardım etmekten kaçındılar. Daha sonra onun etinden yedik. Düşmanın, önümüzü keseceğinden korktuk. Ben, Resulullah (s.a.v)'i aramaya gittim. (Yolda giderken) bazen atımı şah-landınyor, bazen de yavaş gidiyordum. Az sonra gece yansı Gıfar oğulları'n-dan bir adama rastladım. Ona:

Resulullah (s.a.v)'e nerede rastladın?' diye sordum. O da:

Ben, onu, Tahin mevkiinde rastladım. Çünkü o, es-Sukyâ (kö-yün)de öğle uykusu uyumak istiyordu' diye cevap verdi.

Nihayet Resulullah (s.a.v)'e yetiştim. Ona:

Ey Allah'ın resulü! Sahabüerin, sana selam ediyor ve Allah'ın rahmetini diliyorlar. Sen yokken, düşman tarafından yoUannın kesilmesinden korktular. Onları bekle(men iyi olur)' dedim. Bunun üzerine 'RsuIulİah (s.a.v), onlan bekle(meye başla)dı. (Bu sırada) ona:

Ey Allah'ın resulü! Ben bir av vurdum. Ondan geri kalan bir parça yanımdadir' dedim. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v), (beraberindeki) topluluğa, ihramlı olduklan halde:

(Ondan) yiyin' buyurdu.[464]

Yine Müslim'in başka bir rivayetinde, Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle der:

Sizden birisi, Ebu Katâde'nin, o yaban eşeği üzerine saldırmasını emr yada (bir şeyle) işarette bulundu mu? [465]

Yine Müslim'in konu ile ilgili diğer bir rivayetinde şu ifade yer almaktadır:

(Resulullah:) 'İşaret ettiniz yada yardımda bulundunuz yada avladınız mı?' (buyurdu). Şu'be: 'Yardım ettiniz mi?' buyurdu, yoksa 'Avladınız mı?' buyurdu bilemiyorum' dedi. [466]

Tirmizî, Ebu Dâvud ile Nesâî'nin konu ile ilgili rivayetleri, bu rivayetlerden birine benzemektedir.

Yine Nesâî'nin bir rivayeti, Abdullah b Ebi Katâde'den gelen rivayete benzemektedir. [467][455] Buharı, Cezau's-Sayd 2, 3; Müslim, Hac 56-64 (1196); Ebu Dâvud, Menâsik 40 (1852); Tirmizî, Hac 25 (847); Nesâî, Hac 78; İbn Mâce, Menâsik 93 (3093); Ahmed b. Hanbel, 5/301

[456] Buhârî, Hibe 3, Et'ime 19

[457] Buhârî, Cihad 87, Zebaih 10; Müslim, Hac 57 (...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İhramlı kimsenin av eti yemesi
« Posted on: 20 Eylül 2019, 19:26:58 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İhramlı kimsenin av eti yemesi rüya tabiri,İhramlı kimsenin av eti yemesi mekke canlı, İhramlı kimsenin av eti yemesi kabe canlı yayın, İhramlı kimsenin av eti yemesi Üç boyutlu kuran oku İhramlı kimsenin av eti yemesi kuran ı kerim, İhramlı kimsenin av eti yemesi peygamber kıssaları,İhramlı kimsenin av eti yemesi ilitam ders soruları, İhramlı kimsenin av eti yemesiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &